Полша обърна Бразилия на старта на Световната лига (видео/пълен запис)

Световният волейболен шампион Полша стартира с победа в тазгодишното си участие в Световната лига. Волейболистите на "Дружина полска", които от тази година са водени от италианския треньор Фердинандо Де Джорджи, се наложиха много трудно над олимпийския първенец Бразилия с 3:2 (25:20, 20:25, 19:25, 25:22, 15:8) в първия си мач от турнира в Група А1 на първа дивизия, игран снощи пред около 4000 зрители в зала "Адриатик Арена" в Пезаро.

Днес (3 юни) Полша ще играе срещу домакините от Италия, които снощи пък биха Иран с 3:0, докато "Селесао" ще излезе срещу "персите". Срещите са съответно от 15,00 и 18,00 часа българско време.

Бразилия започна спокойно и поведе в първия гейм с 8:5 и 11:8. Постепенно Полша успя да изравни след няколко силни атаки и добри сервиса, а в края дори спечели с 25:20. Страхотната игра в атака и на блокада на Евандро Гера и Маурисио Боржеш беше в основата на това бразилците да изравнят геймовете след 25:20. Въпреки многото грешки на сервис, олимпийските шампиони успяха да вземат и третата част с 25:19. "Дружина полска" не се предаде и след страхотни сервиси на резервата Александър Сливка и невероятна игра на блокада на Карол Клос стигнаха до тайбрек след 25:22. В петия решителен гейм Полша бе отново почти перфектна на блок и сервис и се поздрави с победата след 15:8 и 3:2.

Най-полезен за Полша стана Давид Конарски с 20 точки (3 блока и 53% ефективност в атака) за победата. Матеуш Биениек (4 блока и 56% ефективност в атака) и Александър Сливка (2 блока, 2 аса и 62% ефективност в атака) за успеха. За "Селесао" Евандро Гера заби 22 точки (1 блок, 2 аса и 56% ефективност в атака), а Рикардо Лукарели завърши с 18 точки (1 блок, 3 аса и 42% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за победа.

БРАЗИЛИЯ - ПОЛША 2:3 (20:25, 25:20, 25:19, 22:25, 8:15)
БРАЗИЛИЯ:
Бруно Резенде 3, Евандро Гера 22, Рикардо Лукарели 18, Маурисио Боржеш 13, Лукаш Сааткамп 14, Маурисио Соуса 10 - Тиаго Брендъл-либеро (Мурильо Радке, Дъглас Соуса 1, Ренан Буяти, Отавио Родригеш)

Старши-треньор:

Ренан Дал Зото
ПОЛША:
Фабиан Джизга 1, Давид Конарски 20, Бартош Курек 7, Михал Кубяк 8, Бартломией Лемански 2, Матеуш Биениек 13 - Павел Заторски-либеро (Мачией Музай 1, Гжегож Ломач, Александър Сливка 12, Карол Клос 7, Рафал Бушек 3)