Иран наказа Полша в Пезаро (видео)

Националният волейболен отбор на Иран нанесе първа загуба на световния шампион Полша в тазгодишната Световна лига. Воденият от черногорския треньор Игор Колакович тим обърна и надигра "Дружина полска" с 3:1 (18:25, 25:23, 25:23, 25:22) в последния мач от турнира в Група А1 на първа дивизия, игран снощи пред над 3000 зрители в зала "Адриатик Арена" в Пезаро (Италия).

По този начин "персите" завършиха турнира с 1 победа, 2 загуби и 3 точки, с колкото приключиха и домакините от Италия. Световните шампиони от Полша пък завършиха с 2 победи, 1 загуба и 5 точки. Победител в групата стана олимпийският първенец Бразилия също с 2 победи и 1 загуба, но със 7 точки. В следващия състезател уикенд Иран ще бъде домакин на турнира в Група D1, където ще играе с победителя в Лигата за 2016-а Сърбия, Аржентина и Белгия. Поляците пък ще бъдат във Варна, където ще спорят освен с България, Канада и отново със "Селесао".

Световните шампиони от Полша наложиха играта си в първия гейм и благодарение на страхотните атаки на капитана си Михал Кубяк поведоха с 16:10. В същото време Иран допускаше много грешки на сервис. В крайна сметка "Дружина полска" взе гейма с убедителното 25:18. Във втората част "персите" заиграха по-добре и контролираха играта. Все пак, битката за всяка точка бе до последния момент, но Иран успя да затвори гейма в своя полза при 25:23. Третия гейм започна с много мощни атаки от страна ии на двата отбора. Момчетата на треньора Игор Колакович успяха да вземат лека преднина благодарение на силните си сервиси и отличната си блокада. Така иранските волейболисти стигнаха до крайното 25:23 след атака на Амир Гафур. Иран продължи със силната си игра и в четвъртата част като поведе с 16:11, след което спечели с 25:22 и 3:1.

Най-полезен за иранския тим стана Амир Гафур с 19 точки (2 блока, 1 ас и 43% ефективност в атака), а влезлият като резерва Мохамаджавад Манавинежад добави още 17 точки (2 блока, 2 аса, 68% ефективност в атака и 52% позитивно посрещане) за победата. За Полша Давид Конарски реализира 20 точки (3 блока и 53% ефективност в атака). Рафал Бушек (2 блока, 2 аса, 50% ефективност в атака и 69% позитивно посрещане) и Михал Кубяк (58% ефективност в атака) се отчетоха с 16 и 15 точки, но и това не помогна за успех.

ПОЛША - ИРАН 1:3 (25:18, 23:25, 23:25, 22:25)
ПОЛША: Фабиан Джизга 2, Давид Конарски 20, Михал Кубяк 15, Рафал Бушек 16, Матеуш Биениек 10, Карол Клос 5 - Павел Заторски-либеро (Мачией Музай, Гжегож Ломач 1, Бартош Курек 1, Якуб Кохановски 2, Бартломией Лемански 3)
Старши-треньор: Фердинандо Де Джорджи
ИРАН: Фархад Салафзуун 2, Амир Гафур 19, Милад Ебадипур 16, Моджтаба Мирзаджанпур 4, Масуд Голами 3, Саман Фаези 4 - Махди Маранди-либеро (Фархад Назари, Мохамаджавад Манавинежад 17, Реза Гара 2)
Старши-треньор: Игор Колакович.