Точно преди 60 години Бразилия и Пеле вдигнаха първата си световна титла

Точно преди 60 години Бразилия печели първата си световна титла от рекордните пет. На този ден през 1958 година изгрява голямата звезда на Краля на футбола - Пеле. 17-годишният бразилец изкачва Селесао на върха на света, след като вкарва два гола във финала срещу Швеция (5:2) на стадион "Росунда" пред над 51 000 зрители.  Той вкара победното попадение за 1:0 над Уелс на четвъртфинала, както и хеттрик на полуфинала при успеха с 5:2 над Франция, за са завърши турнира с шест гола от четири мача.

Пеле чупи редица рекорди във футбола на Мондиал`58, които бразилецът продължава да държи шест десетилетия по-късно.
Най-младият световен шампион - 17 години и 249 дни
Най-младият голмайстор на световни финали - 17 години и 239 дни (Бразилия. - Уелс 1:0)
Най-младият футболист отбелязал хеттрик на Мондиал - 17 години и 244 дни (Бразилия - Франция 5:2)
Най-младият футболист играл на финал на световно първенство - 17 години и 249 дни (Бразилия - Швеция 5:2)
Най-младият футболист вкарал на финал на световно първенство - 17 години и 249 дни (Бразилия - Швеция 5:2)
Най-младият футболист вкарал два гола на финал на световно първенство - 17 години и 249 дни (Бразилия - Швеция 5:2)

Пеле е единственият футболист с три световни титли - Швеция - 1958, Чили - 1962, Мексико - 1970
Легендарната бразилска десетка има 14 мача и 12 гола на световни финали, като е голмайстор номе едно в историята на Бразилия - 77 гола в 92 мача.

Пеле и Уве Зелер са първите футболисти с голове на четири световни първенства - Швеция`58, Чили`62, Англия`66 и Мексико`70. Интересното е, че правят това с разликата на няколко минути на 3 юни 1970 година, когато мачовете на техните отбори се играят по едно и също време. Германецът се разписва за победата над Мароко с 2:1 в 56-ата минута, а Пеле прави това в 59-ата минута за успеха с 4:1 на Чехословакия .