Швейцария изпълни целта си, а Коста Рика стигна до точка (видео)

Швейцария ще играе на осминафинал срещу Швеция, след като завърши на втора позиция в Група “Е” на Световното първенство. В последната си среща от груповата фаза “кръстоносците” направиха 2:2 с Коста Рика, а по същото време Бразилия спечели с 2:0 срещу Сърбия. Така южноамериканците финишираха начело със 7 точки, швейцарците са с 5, сърбите останаха с 3, а “лос тикос” се прибират с 1 пункт на своята сметка.
Първо Блерим Джемайли вкара за Швейцария в 31-вата минута, но в 56-ата Кендъл Уостън изравни. Две минути преди края Йосип Дърмич реализира за 2:1, но в добавеното време Ян Зомер си отбеляза автогол, след като битата от Брайън Руис дузпа срещна гредата, а топката се отби в тялото на вратаря и влезе.
Битката с шведите ще е на 3 юли от 17:00 часа, а големият проблем за Владимир Петкович е, че двама от титулярните му защитници - капитанът Стефан Лихтщайнер и Фабиан Шер, ще са наказани за този мач, след като тази вечер получиха вторите си жълти картони на форума.

Селекционерът беше направил две промени в стартовите си 11 в сравнение с тези, които започнаха при успеха с 2:1 над Сърбия. Новите играчи бяха Брийл Емболо и Марио Гавранович за сметка на Харис Сеферович и Стивън Цубер.
Тимът от Централна Америка разчиташе в атака на Брайън Руис, Колиндрес и Джоел Кембъл.
Още до 4-ата минута швейцарците настояваха за две дузпи, но реферът беше на друго мнение. Съперникът отговори с три опасности в рамките на няколко секунди в 6-ата минута, като при единия удар и гредата помогна на Ян Зомер.
Пак греда - този път напречната, спаси Зомер и в 10-ата минута след шут на Даниел Колиндрес.
Нещата не се променяха и тимът на Коста Рика продължаваше да бъде по-опасният. Така в 19-ата минута и Брайън Овиедо затрудни стража на съперника.
Противно на случващото се на терена, отборът от Европа излезе напред. В 31-вата минута Блерим Джемайли завърши атака с точен удар в мрежата за 1:0.
Само две минути по-късно халфът на Болоня беше на крачка от втори гол от сходно положение, но този път футболист на съперника блокира изстрела му.
Малко по-късно играчите на Коста Рика направиха нов пропуск.
Първата ситуация за втората част дойде след далечен удар на Рикардо Родригес, но Кейлор Навас нямаше нужда да се намесва.
Коста Рика изравни в 56-ата, когато Кендъл Уостън засече с глава след центриране от корнер.
От повторенията се видя, че защитникът изблъсква Мануел Аканжи в борбата за позиция, но съдиите прецениха, че това е било в рамките на позволеното.
Долу-горе по това време бразилците вече водеха с 2:0 и това успокои швейцарците. Може би по тази причина футболистите в червени екипи вече доминираха. Така в 78-ата минута Йосип Дърмич пропусна да вкара втори гол за тях, след като ударът му с глава се отби в гредата.
Нападателят на Борусия (Мьонхенгладбах) все пак стигна до попадението в 88-ата минута, когато реализира с точен удар по земя.
Веднага след подновяването на играта се стигна до атака на Коста Рика и сигнал на рефера за дузпа, но тя беше отменена след употребата на ВАР, тъй като се оказа, че при паса има засада.
Костариканците обаче не бяха казали последната си дума и в добавеното време все пак получиха правото да изпълнят наказателен удар. Руис застана зад бялата точка и стреля в напречната греда, но отбитата топка се удари в тялото на вратаря Зомер и спря в мрежата му, като това беше записано като автогол.
"Лос тикос" напускат турнира, но поне успяха да вкарат попадение, като така вече всички участници на Мондиала са се разписвали поне по веднъж.