Торино се стара, но отново преклони глава пред Юве (видео)

Ювентус по традиция победи градския си съперник Торино и се върна на върха в Серия "А", където за няколко часа се беше настанил Интер. "Бианконерите" спечелиха Дерби дела Моле с 1:0  и имат с точка повече от основния си преследвач. Гола вкара Матайс де Лихт в 70-ата минута.

Успехът на Юве не дойде никак лесно. През първото полувреме съдията Даниеле Довери подмина дузпа за Торо след игра с ръка на Де Лихт, а "биковете" се защитаваха доста сполучливо. След почивката класата на Ювентус си каза думата и шампионите дочакаха грешка в противниковата отбрана, която наказаха.

Двата отбора се намират в коренно противоположна форма. Юве продължава да е единственият отбор от топ 5 първенствата на Европа, който няма загуба във всички състезания - 11 победи и 3 равенства. Торо е на другия полюс, като няма успех в последните си 5 мача в Серия "А" и се намира в долната половина на таблицата. Отборът прави най-лошия си старт от сезон 2008/09, когато изпадна. "Биковете" са триумфирали само веднъж в последните 27 издания на дербито в първенството и са загубили 10 от последните си 11 домакинства.

Наставникът на Торино Валтер Мадзари пусна в предни позиции Симоне Верди и Андреа Белоти, който не се е разписвал от 30 септември, ако не броим автогола му срещу Лацио през седмицата при погрома с 0:4.

Яго Фалке и Кевин Бонифаци бяха аут заради контузии, а Никола Нкулу е контузен. Това отвори място в защитата за Лянко, който действаше рамо до рамо с Глейсон и Армандо Ицо.

Ювентус излезе с Кристиано Роналдо и Пауло Дибала в атака. Гонсало Игуаин бе възстановен от удара в главата, който получи срещу Лече, но започна на пейката. Миралем Пянич се завърна в стартовия състав след мускулен проблем, а в халфовата линия стартира и Родриго Бентанкур на мястото на наказания Адриен Рабио. Сред резервите бе Аарън Рамзи.

В защитата Матия Де Шилио беше предпочетен пред Алекс Сандро. Другите трима в отбранителния вал на "старата госпожа" бяха Леонардо Бонучи, Матайс де Лихт и Хуан Куадрадо.

Домакините бяха малко по-активни в началните минути и силен удар на Верде излезе в аут. Юве отвърна с шут на Дибала, който рикошира в противников защитник и това спаси Салваторе Сиригу.
Още преди да е изминал четвърт час имаше две спорни ситуации за дузпи. В първата след шут на футболист на "бианконерите" топката се отби от лакътя на Суалихо Мейте, който бе прибрал ръката плътно до тялото си. Реферът Даниеле Довере правилно не посочи бялата точка, но секунди по-късно подмина безмълвно и игра с ръка на Де Лихт. Холандският брнител на Ювентус не се ориентира добре, след като Белоти отклони топката с глава, и я спря с ръката си, а после я изрита надалеч.

В 19-ата минута Роналдо засече центриране от десния фланг и стреля коварно с глава, но не намери очертанията на вратата. Малко по-късно Довери отново пожали Де Лихт, като не му показа жълт картон за остро влизане срещу Верди.
В 32-ата минута Дибала отново тества Сиригу, но той внимаваше. Белоти пък направи чудесен рейд по десния фланг и върна топката към наказателното поле, където Мейте не я уцели добре и я прати високо над вратата. Ювентус се активизира в края на полувремето, когато първо Сиригу изби топката след удар с глава на Бонучи, а след това с блестящ рефлекс спаси и изстрел на Де Лихт от няколко метра.

Втората част стартира равностойно, а Сиригу отново се прояви в 56-ата минута, когато с една ръка отрази диагонален удар на Кристиано Роналдо. Не след дълго Сари реши да пусне в игра Игуаин, а това означаваше край на мача за Дибала. Аарън Рамзи пък замени Федерико Бернардески.

Игуаин сътвори най-красивия епизод в мача. В 69-ата минута аржентинецът стреля с атрактивно воле, но Сиригу извади топката в корнер. След неговото изпълнение Игуаин беше забравен на далечната греда и много хитро подаде на Де Лихт, който с удар под гредата откри в полза на Ювентус.

Домакините веднага създадоха две положения пред вратата на Войчех Шчесни. Кристиан Ансалди премина през няколко бранители, но в последния момент беше блокиран, а след това Верди центрира успоредно на голлинията, но никой от съотборниците му не успя да засече.

До края нямаше много време, а Роналдо пропусна да реши всичко в полза на "бианконерите". Португалецът, който определено не игра на познатото си ниво, излезе очи в очи със Сиригу, но стреля в тялото му. В добавеното време топката се озова във вратата на Юве, но след очевидна засада и гол нямаше.

След седмица Ювентус посреща Милан в едно от дербитата на сезона, а Торино ще търси изход от кризата при визитата си на новака Бреша.