В края на миналата година Управителният съвет на ОФК Янтра 2019 (Габрово) назначи Милен Николов за изпълнителен директор. Задачата пред 31-годишния специалист е да подобри организацията в клуба и изгради неговата стройна и устойчива структура. След малко повече от месец в ръководството на ОФК Янтра 2019 (Габрово) Николов говори пред sport-gabrovo.com за ситуацията в лидера в Северозападната Трета лига и визията за развитието на клуба, който чества своя вековен юбилей миналата година.
- Г-н Николов, добре дошли в Габрово. Вече малко повече от месец сте на длъжността изпълнителен директор на ОФК Янтра 2019. Успяхте ли да се запознаете детайлно със ситуацията в клуба?
- Не е тайна, че и преди да дойда тук, имах поглед върху нещата в Трета лига. Наясно съм, че идвам във футболен град, където очакванията са големи. Янтра е клуб с история и традиции в българския футбол и е нормално както моите, така и очакванията на хората в града да са големи. Трябва обаче на всички да бъде ясно, че за да се случат нещата, които имаме като идеи, е нужно търпение, време и най-вече подкрепа. Знам, че това са тривиални неща, които хората не за пръв път чуват, но наистина е такава. Няма как за кратко време да се променят толкова много и все сериозни неща.
- Какво ви накара да приемете тази позиция?
- През последните повече от три години имах възможността да работя в клуб от Първа професионална лига – Витоша (Бистрица), където смятам, че не само натрупах безценен опит, но и в чисто организационен аспект сътворихме много хубави неща, които имаха изключително положителен ефект върху първия отбор и школата. От една страна, натрупаният опит и знанията, а от друга, поканата и доверието, демонстрирано от кмета на град Габрово г-жа Таня Христова. Аз съм млад и амбициозен човек, който има желание да се развива, така че моите виждания съвпаднаха с тези на г-жа Христова. Надявам се, че заедно ще успеем да променим и подобрим ситуацията в ОФК Янтра. Ще си позволя да се повторя, но Габрово е град с традиции във футбола и има потенциал, който е жалко да не бъде използван.
- За да се развие този потенциал обаче са нужни действия. Какви конкретно ще бъдат вашите първи стъпки?
- Няма как да не сте чули за една от големите болки на футболните хора в града – Габрово губи много кадри, които си тръгват в търсене на по-добро място за развитие. Какви действия ще предприемете, за да ги задържите?
- Да, това е едно от първите неща, които ми направиха впечатление при разговорите с родителите. Този факт е още по-неприятен, като се има предвид, че Габрово е показал нееднократно през годините, че може да изкарва футболисти не само на национално, но и на международно ниво. Дори и в момента три местни момчета се подвизават на най-високо ниво у нас – Мартин Райнов и Станислав Иванов в Левски и Християн Василев, с когото сме работили три години във Витоша (Бистрица). Би било чудесно, ако тази тенденция – да има момчета от Габрово в Първа лига и националния отбор, не само се запази, но и се засили, обаче не с деца, избягали от Габрово, а развили се и излезли от школата на Янтра. Като оставим настрана всичко онова, което изброих – екипировка, обучения, нови тренировъчни пособия и топки, голямата ни цел е да изградим още едно тренировъчно игрище. На всички ни е ясно, че няма как с 4-5 тренировки седмично по един час, при това в повечето случаи на половин терен, нито да задържим децата, нито пък да ги превърнем в качествени футболисти.
Тук искам да добавя, че наред с качествените футболисти, ние искаме да изградим и стойностни личности. В тази връзка ще подготвим и морален кодекс, правила за поведение на треньори, деца и родители. Последните много добре виждат каква е ситуацията в момента и тъй като желаят най-доброто за своите деца, търсят всякакви варианти. Напълно разбираеми са действията им от тяхна гледна точка. Ние ще се опитаме, помагайки на децата, да помогнем и на тях, защото пътуването до друг град означава загуба на време, финанси, нерви. Ние трябва да направим така, че те да бъдат щастливи тук, да дават парите си за Янтра и града.
Предоставим ли им тази възможност, съм сигурен, че ще откликнат на драго сърце, тъй като на тях надали им е приятно, от една страна, да пътуват постоянно до Плевен, Велико Търново, Стара Загора или София, а от друга, да са далеч от децата си. Базата е важна, но без качествен тренировъчен процес, а аз бих го нарекъл дори и обучителен, няма как да има развитие. Затова сме заявили пред родителите желанието си да поканим и водещи специалисти от страната и чужбина, наши близки и познати, които се занимават с футбол, за да се запознаят с работата на децата и техните треньори и с процесите в клуба, като след това споделят своите впечатления и дадат своите препоръки. Периодично ще бъде викан и специалист, който ще има функцията на методист и директор на ДЮШ, а когато имаме и финансовите възможности, ще назначим човек на този толкова важен пост.
- Това ли ще бъде основното, върху което ще се фокусирате?
- Габрово, а и други големи областни центрове, които днес не се намират в най-цветущото си положение, винаги са разчитали основно на местни играчи. Ядрото на отбора трябва да бъде от юноши на клуба, които, заедно с няколко добри външни играчи, да повишат класата на отбора. Целта на Янтра трябва да бъде предоставяне на добри условия за тренировка и развитие на местни кадри, които да влизат в мъжкия футбол, а след това да търсят развитие в по-големи отбори и на по-голяма сцена. Няма как да очакваме да станем шампиони на България или пък да участваме в европейските клубни турнири. Трябва много точно и ясно да определим приоритетите си и да изградим програмата, по която да ги следваме и реализираме.
- И днес доста момчета от представителния отбор са продукт на школата. Като стана дума за мъжете, феновете в града са в приповдигнато настроение, тъй като тимът е първи с 4 точки преднина пред втория Севлиево. Можем ли да мечтаем за завръщане в професионалния футбол?
- Наясно съм, че след толкова дълги години далеч от професионалния футбол, Янтра и Габрово имат възможността да се завърнат там, където им е мястото. Конкретна цел пред футболистите не е поставяна нито лятото, нито сега. Всичко до момента е постигнато благодарение на техните чисто човешки и футболни качества. Ние можем само да адмирираме свършеното от тях и треньорския екип в лицето на наставника Николай Василев и помощника му Искрен Писаров. В момента Янтра не може да се сравнява като условия и бюджет с други водещи клубове в Трета лига. Момчетата трябва да играят преди всичко за себе си и за удоволствието, което изпитват. Убеден съм, че ако спечелим групата, всеки един от тях ще изпита невероятно чувство на гордост и удовлетворение от факта, че е част от състава, върнал Янтра в професионалния футбол след толкова дълго прекъсване. Без значение какво ще се случи в края на сезона обаче, най-важното е напролет клубът и всеки един, който е част от него, да загърби проблемите и личните си интереси в името на доброто бъдеще на Янтра.
- За финал какво бихте казали на привържениците на футбола в града, които доста изтърпяха в последните години?