Франция взе своето, но даде победата на Нидерландия (видео + снимки)

Националният волейболен отбор на Франция записа втора загуба на олимпийската квалификация за мъже в Берлин, но все пак се класира за полуфиналите на турнира. "Петлите" взеха първите два гейма срещу Нидерландия, но в крайна сметка отстъпиха с 2:3 (25:21, 25:20, 22:25, 19:25, 12:15) в последния мач от Група В на турнира, игран късно тази вечер пред едва малко повече от 600 зрители в легендарната "Макс Шмелинг Хале" в германската столица.

Спечелените два гейма и съответно една точка, обаче бяха достатъчни на играчите на Лоран Тили да завършат на второ място и да продължат напред към полуфиналите на олимпийската квалификация. Франция приключи с 1 победа, 2 загуби и 5 точки. Също с 1 победа и 2 загуби, но с 4 точки 3-и останаха европейските шампиони от Сърбия, а Нидерландия завърши на последното 4-о с 2 точки отново след 1 победа и 2 загуби.

Така Франция ще срещне на полуфиналите победителя от другата Група А - европейския вицешампион Словения, който завърши с 3 победи от 3 мача и 8 точки. В другата полуфинална среща един и срещу друг ще излязат България, която играе фантастично до момента и стана победител в Група В също с 3 от 3 и 7 точки, и домакините от Германия, които останаха втори след словенците с 2 победи, 1 загуба и 7 точки. Полуфиналите са днес (9 януари), като първо от 18,00 часа българско време ще играят Словения и Франция, а след това от 21,10 Бундестима ще спори с "лъвовете".

Селекционерът на Франция Лоран Тили стартира с титулярите си, но с оглед на развитие по време на втория гейм и след края му пусна в игра и състезателите си, които играха по-малко до момента. Същото направи и колегата му начело на "лалетата" Роберто Пиаца. Това предразположи към по-равностойна игра между двата тима, каквато и се получи, като в крайна сметка Нидерландия направи пълен обрат и надделя с 3:2 след тайбрек.

Най-резултатен за Нидерландия стана Нимир Абдел-Азиз, който игра само в първите два гейма и завърши с 16 точки (1 блок, 2 аса и 52% ефективност в атака) за победата. Влезлият в игра на негово място Вуутер Тер Маат пък добави още 14 точки (1 блок и 68% ефективност в атака) за почетния успех.

За тима на Франция резервата Ясин Луати се отчете с 13 точки (1 блок, 1 ас, 52% ефективност в атака и 48% позитивно посрещане), а Жулиен Винкелмюлер и Дарил Бултор, които също влязоха в игра като резерви, добавиха по 9 точки.

ФРАНЦИЯ - НИДЕРЛАНДИЯ 2:3 (25:21, 25:20, 22:25, 19:25, 12:15)
ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти 1, Жан Патри 7, Кевин Тили 4, Ървин Нгапет 6, Никола Льо Гоф 1, Бартелеми Шинениезе 4 - Женя Гребенников-либеро (Кевин Льо Ру 3, Антоан Бризар 4, Жулиен Винкелмюлер 9, Дарил Бултор 9, Ясин Луати 13, Тимоте Карле 8, Жулиен Линеел-либеро)
Старши треньор: ЛОРАН ТИЛИ
НИДЕРЛАНДИЯ: Весел Кееминк 3, Нимир Абдел-Азиз 16, Тийс Тер Хорст 6, Йелте Маан 3, Фабиан Плак 11, Михаел Паркинсон 9 - Юст Дронкерс-либеро (Маартен Ван Гардерен 8, Вуутер Тер Маат 14, Роберт Андринга 3, Евууд Гоманс-либеро)
Старши треньор: РОБЕРТО ПИАЦА.

Снимки: CEV.EU