Блестяща България с втора поредна победа за Гран При! Смазахме Куба с 3:0 (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България за жени записаха втора поредна победа в най-силния турнир в света - Гран При. Възпитаничките на Марчело Абонданца смазаха Куба с 3:0 (25:8, 25:15, 25:16) само за 57 минути игра в мач от 3-ия кръг на Група D, който се игра в зала "Макао Форум" в Макао пред 2800 зрители.Българките бяха с няколко класи над момичетата от Острова на Свободата. Основното оръжие на националките бе силният сервис на Добриана Рабаджиева и перфектната блокада, която демонстрира целият тим. Волейболистките от националния отбор на България поведоха набързо на Куба в началото на двубоя от 3-ия кръг на Група D от турнира Гран При с 4:0, който се играе в Макао. Благодарение на силния сервис на Лора Китипова българките смазаха Куба. Момичетата на Марчело Абонданца бяха безкомпромисни в първата част и я спечелиха със смазващия резултат 25:8. По 4 точки за националките забиха Добриан Рабаджиева и Страшимира Филипова. Втората част започна също ударно за волейболистките на България, които поведоха с 8:2 при първото техническо прекъсване. Преднината нарасна до 12:4. Мощна атака на Добриана Рабаджиева направи резултата 14:6. Второто техническо прекъсване дойде при 16:8 за България след като Лора Китипова заби единичен блок. Елица Василева направи 18:8 с атака по блокадата и това принуди наставникът на Куба Хуан Карлос Гала да вземе прекъсване. Атака по диагонала на Елица Василева направи 20:9. Още една атака на Василева и 21:9. Куба успя да запише 4 поредни точки и това нервира Марчело Абонданца, който взе прекъсване за България. Ели Василева успя да отбележи за 22:13 с атака по блокадата. България спечели втория гейм с 25:15, след като разпределителката Лора Китипова пусна изненадващо топката в полето на Куба. България поведе с 6:3 в началото на 3-ата част след ас на Добриана Робаджиева. Ели Василева направи 7:3 след атака по диагонала. Нов ас на Доби Рабаджиева и България поведе с 8:3 при първото техническо прекъсване. При 10:3 за България наставникът на Куба Хуан Карлос Гала взе прекъсване. Сервис в мрежата спря силната серия от начален удар за Доби Рабаджиева при 12:4. Кубинките направиха няколко поредни точки и намалиха до 8:13, което принуди Марчело Абонданца да вземе прекъсване. Страши Филипова направи резултата 15:10 след атака "краче". Пусната топка от Лора Китипова направи преднината на България 16:10 при второто техническо прекъсване. България поведе с 19:12. Страхотна комбинация Лора Китипова - Христина Русева - 20:13. Пореден страхотен сервис на Добри Рабаджиева помогна на Христина Русева да забие единичен блок за 22:13. Хуан Карлос Гала взе второто си прекъсване за Куба. Атака на Христина Русева през центъра и 23:14. Блок на Ели Василева изведе България до мачбол при 24:14. Атака на Ели Василева от зона 4 по диагонала донесе успеха на България в третата част с 25:16 и в мача с 3:0 гейма. През следващия уикенд от 9 до 11 август отборът на България се мести в Пуерто Рико, където ще участва в предварителна Група G. Там съперници на националките  ще бъдат отборите на Пуерто Рико, Бразилия и Доминиканската република.

В Гран При се прави класиране, което обхваща всички предварителни групи и така се определят финалистите в турнира.

По-късно днес е последният мач от Група D в Макао между домакините от Китай и Холандия.

БЪЛГАРИЯ - КУБА 3:0 (25:8, 25:15, 25:16)БЪЛГАРИЯ:

Лора Китипова 6, Емилия Николова 8, Добриана Рабаджиева 11, Елица Василева 14, Страшимира Филипова 9, Христина Русева 6 - Мария Филипова-либеро (Десислава Николова, Мария Каракашева)