Sportal.bg
Използвай App-а за
по-добро усещане
Отвори

Спират фиктивните медицински прегледи на родните спортисти

Спират фиктивните медицински прегледи на родните спортисти

Практиката спортисти да минават фиктивно задължителните медицински прегледи ще бъде прекратена. Това обяви министърът на младежта и спорта Красен Кралев по време на XII Международна конференция "Медицина и футбол".

"В момента сме се заели с решаването на един проблем, на който никой не обърнал внимание вече 13 години. Съгласно закона за физическото възпитание и спорта, задължителните прегледи на спортистите трябва да се извършват в спортни лечебни заведения, определени от Министерски съвет по предложение на министъра на младежта и спорта и министъра на здравеопазването. Да, но решение на МС за определяне на лечебни заведения като спортни такива липсва! Освен това липсва и наредба, която да регламентира реда и условията за това. Какво се случва в момента? Отбор се явява на състезание, но няма медицински прегледи на състезателите. Треньорът отива при GP или друг лекар и срещу 50 лв. получава медицинско свидетелство на целия отбор. Най-често това се случва при подрастващите. Или в деня на състезанието дежурният лекар издава документ на всеки състезател, че е преминал предварителен преглед. Това трябва да спре! За това съм изпратил писмо до министъра на здравеопазването да сформираме общ екип, който да разработи нормативна уредба, както и да предложи на МС за утвърждаване лечебни заведения, които да бъдат определени като спортни", заяви министър Кралев.

Основна тема на конференцията бяха актуалните проблеми за борба с допинга в спорта.

"Борбата срещу употребата на допинг в елитния и масовия спорт е актуална тема не само у нас, но в целия свят и аз приветствам поставянето на акцента по време на конференцията именно върху нея, каза министърът. - Всички ние, участниците в тази среща, сме обединени в общата цел да изграждаме среда, в която да действа силен механизъм за борба с допинга. Приемам тази цел като лична кауза, защото ние не разглеждаме спорта само като борба за медали и постижения, но и като превенция на заболяванията. Затова не е важен само фактът, че с допинг случаите се уронва престижът на държавата ни, но и че се рискува здравето на нацията. Министерството на младежта и спорта разработи Национална стратегия за борба срещу употребата на допинг в спорта 2015 – 2025 г. Документът получи широка обществена подкрепа и аз вярвам, че вървим във вярната посока. България има остра нужда от подобна стратегия, чрез която да инициираме и законови промени."

Кралев допълни, че борбата срещу употребата на допинг е един от основните приоритети на правителството в областта на спорта и е изключително важно акредитирането на Лабораторията ни за допингов контрол от Световната антидопингова агенция. Както е известно, нашата лаборатория вече има национална акредитация и може да взема и изследва проби на територията на България.

"Изключително важен за нас е и контролът върху производството и продажбата на хранителни добавки", заяви още министърът, който получи сертификат за участието си в конференцията от ректора на Медицинския университет в София и главен редактор на списание "Медицина и спорт" член кор. проф. д-р Ваньо Митев.

Изпълнителният директор на Националния антидопингов център д-р Виолета Заркова представи "Националната стратегия за борба с допинга".

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти