"От скрина": Ритникът на Бобан

"От скрина": Ритникът на Бобан

Зад топката е Звонимир Бобан. Мачът е финал на световното първенство за младежи в Чили през 1987 г. Югославия срещу Западна Германия. В средата на терена Марсел Витечек скубе коси, след като е пропуснал първата дузпа за тима на Берти Фогтс. 19-годишният Звоне трябва да реализира, за да донесе титлата на "плавите". Шут в долния десен ъгъл на вратата. Стражът Уве Брун е безпомощен, въпреки че отчаяно се хвърля по топката - Югославия е световен шампион! Бобан лети към агитката на своя отбор. 65 хиляди зрители аплодират. Малко по-късно халфът е обявен за носител на "Сребърната топка" от турнира. №1 е съотборникът му Роберт Просинечки, а трети остава Витечек. Три години по-късно Звонимир остава зрител на Мондиале'90 в Италия. Това се случва заради една емблематична случка. Случка извън пределите на спорта.

На 13 май 1990 г. стадион "Максимир" в Загреб приема дербито между втория Динамо (Загреб) и първия Цървена звезда. В този ден спортът отстъпва място на други сили. Седмица преди това са първите демократични избори в Социалистическа република Хърватия, спечелени от Хърватския демократичен съюз на Франьо Туджман и дали път на хърватската независимост. Етническото напрежение в Югославия расте с всеки изминал ден.


Малко преди началото на баталията на "Максимир"

На трибуните в Загреб никой не мисли за футболен мач. От Белград са дошли около 3 хиляди фенове на Звезда, предвождани от Желко Ражнатович - Аркан. Сблъсъци между ултраси от "Делие" и "Бед Блу Бойс" започват по улиците на Загреб часове преди срещата. Големият въргал обаче се случва на стадиона. Минути преди началото на дербито гостите започват да трошат "Максимир", след като преди това са замеряни с камъни от домакините. Започват нови сблъсъци. Запалянковците от Белград пеят: "Ще убием Туджман" и "Загреб е сръбски". Югославската милиция изпуска положението от контрол. Ултрасите си разменят юмруци. Някои от биещите се са намушкани с нож, други са бити с откъртени седалки. Милицията вкарва в употреба сълзотворен газ и водни оръдия. Ранени са стотици.


Шампионската снимка на Звезда през 1990 г.

По това време футболистите на Цървена звезда вече са в съблекалнята. Тук отварям една скоба. На 16 май "звездашите" официално ликуват с шампионската титла. В редиците им през този сезон са някои от големите звезди на югославския футбол, част от тях преминали и през България на по-късен етап: Стеван Стоянович, Миодраг Белодедич, Горан Юрич, Рефик Шабанаджович, Влада Стошич, Илия Найдоски, Драган Канатларовски, Владимир Югович, Роберт Просинечки, Драган Стойкович, Деян Савичевич, голмайсторът на шампионата Дарко Панчев и др. Затварям скобата.

Същевременно някои от играчите на Динамо са на терена, където продължават схватките.

Виждайки как милиционер бие фен от Загреб, капитанът на домакините Звоне Бобан се хвърля напред. Футболната звезда рита милиционера Рефик Ахметович, а от своя страна ултрасите на Динамо започват да бранят своя герой. Според запознати по тогавашните югославски закони милицията е имала право дори да стреля по Звонимир заради неговия ритник. Слава Богу до такова нещо не се стига. Снимката с ритащия милиционера Бобан става символ на искащите независимост хървати. Тутакси халфът се превръща в нещо като национален герой в Хърватия. "Бях публично лице, готово да рискува живота, кариерата си и всичко в името на един идеал, на една кауза - хърватската кауза", казва по-късно бъдещата легенда на Милан.

Шефовете на футбола в Югославия моментално наказват Бобан с лишаване от състезателни права за срок от шест месеца. Срещу играча е повдигнато и обвинение в криминално деяние. Това автоматично вади звездата на Динамо от сметките на Ивица Осим за предстоящите световни финали.


"Плавите" преди мача с ФРГ на Мондиале'90

Така Звоне пропуска шанса да бъде част от един изключителен тим на Репрезентацията на Италия'90, редом до Пикси Стойкович, Савичевич, Просинечки, Златко Вуйович, Сречко Катанец, Сафет Сушич, Роберт Ярни, Давор Шукер, Ален Бокшич и т.н. Този много силен отбор на Югославия е на крачка от полуфиналите на световното, но губи с дузпи от Аржентина. Любопитно е, че за това "помага" объркване на реда на изпълнителите на "плавите" в сублимен момент при дузпите, но това вече е друга история.


Легенди на баскетбола! Сърбинът Владе Дивац и хърватинът Дражен Петрович с екипа на Югославия

За мнозина разпадът на бивша Югославия стартира именно на онзи скандален мач между Динамо и Звезда. През август 1990 г. става знаменателен епизод и след края на финала на световното първенство по баскетбол в Буенос Айрес. Секунди след победата на легендарната селекция на Югославия над олимпийския шампион СССР (92:75) центърът Владе Дивац хвърля на пода хърватското знаме, размахвано от фен под носа му. Световните шампиони ликуват, крещейки "Югославия! Югославия!". Хърватските медии раздухват жестоко случая. Става ясно, че нещата са необратими.

Година след ритника на Бобан клубовете от Хърватия и Словения прекратяват участието си в шампионата на Югославия. Скоро след това същото правят и отборите от Босна и Македония. В началото на 1992 г. Социалистическа федеративна република Югославия официално престава да съществува. Десет дни преди Евро'92 УЕФА взима политическото решение, позовавайки се на санкциите на ООН, да дисквалифицира "плавите" и да покани на тяхно място Дания. По това време Балканите вече са залети с кръв - през 1991 г. започва Хърватската война за независимост. Въоръженият конфликт между хървати и сърби продължава до края на 1995 г., като взима животите на хиляди души.

"Войната не е война, докато брат не убие брат си"
Ъндърграунд

За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook 

Всички материали в "ОТ СКРИНА" тук!

Следвай ни:

Още от От скрина

Виж всички