Решението на МОК за жени с хиперандрогенизъм

Решението на МОК за жени с хиперандрогенизъм

Индийската атлетка Дюти Чанд получи забрана да се състезава с жени заради хиперандрогенизъм. 18-годишната спортистка отказа да се подложи на хормонална терапия или операция и в момента не може да участва на международни състезания. Тъй като това не е първият подобен случай, Sportal.bg предоставя на вашето внимание решението на Международния олимпийски комитет (МОК) от 5 април 2011 г., продиктувано от скандала, който избухна с Кастер Семеня през 2009 г. Вижте правилата на Медицинската комисия на МОК:


МЕЖДУНАРОДЕН ОЛИМПИЙСКИ КОМИТЕТ

05 април 2011

МОК разгледа въпроса относно правото на участие на жените спортисти с хиперандрогенизъм.

Днес, Изпълнителното бюро /ИБ/ на Международния олимпийски комитет /МОК/ потвърди необходимостта от изготвянето на ясни правила за определяне на правото на участие на жени спортисти с хиперандрогенизъм в състезания за жени, които да влязат в сила от Олимпийските игри в Лондон, следващата година.

През първия ден от двудневното заседание в Лондон, Изпълнителното бюро също така реши да предложи на Международните спортни федерации да приемат подобни правила за техните собствени състезания, надлежно пригодени към спецификата на съответния спорт.

Медицинската комисия на МОК препоръча тези нови правила, формулирани от група от експерти, да се основават на следните принципи:

- Жена, припозната от закона, би имала право на участие в състезания за жени при условие, че нейните нива на андроген са по-ниски от стойностите в диапазона, определен за мъжете /според серумната концентрация на тестостерона/ или, ако стойностите й попадат в диапазона на стойностите за мъже, тя има андрогенна резистентност, в следствие на която, тя не получава състезателно преимущество от тези нива.

- Оценка, по отношение правото на участие, трябва да бъде направена на анонимна база от група независими международни експерти в областта на хиперандрогенизма, която ще отправи препоръка за съответния спорт за правото на участие. Така или иначе всеки спорт ще решава за правото на участие на спортиста, взимайки под внимание препоръката на групата от експерти.
 
- Ако се счете, че жената спортист няма право да участва в състезания, тя трябва да бъде уведомена защо и по какви причини,  и информирана за условията, на които трябва да отговаря ако желае да има право на участие в състезания отново.

- Ако спортистката пропусне или откаже да се съобрази с аспектите на процедурата за определяне правото на участие, тъй като това е нейно право като личност, тя няма да има право на участие като състезателка в избрания спорт.

- Проучването на всеки отделен случай трябва да се провежда под строга поверителност.
Въпреки че е рядко, някои жени развиват тела с характерни мъжки черти    поради свръх производството на мъжки полови хормони, така наречените „андрогени”. Въздействието на андрогените върху човешкото тяло обяснява защо мъжете се представят по-добре от жените в повечето спортове и точно това е причината за разделянето на състезанията  на мъжки и женски, в повечето спортове. Следователно, жени с хиперандрогенизъм по принцип ще се представят по-добре в спорта от останалите жени.

За да обсъди въпроса с женския хиперандрогенизъм, медицинската комисия на МОК съвместно с Международната федерация по лека атлетика организираха научен симпозиум в Маями през януари 2010, на който бяха обсъждани научните аспекти на хиперандрогенизма по отношение на женските спортни състезания. Две от най-важните заключения бяха че:
1.    за да се предпази здравето на спортистите, спортните власти трябва да бъдат длъжни да осигуряват адекватен медицински контрол за всеки случай на женски хиперандрогенизъм, който възникне под юрисдикцията им, и
2.    да се създадат правила, за да се регулира участието на спортистите с хиперандрогенизъм в състезанията за жени.  

Какви да бъдат правилата, беше обсъдено на втората конференция, организирана от медицинската комисия на МОК през октомври 2010, на която участваха представители на съответните заинтересовани страни, а именно: учени, спортни ръководители, спортни юристи /включително предсавители от правния отдел на МОК/, юристи,  експерти в правата на човека, експерти по медицинска и спортна етика, жени спортисти и представители, определени от интерсексуалната общност /Международна организация на интерсексуалните/.

Конференцията реши, че правилата са необходими и подчерта, че те трябва да зачитат смисъла на класификацията мъж / жена и също така да гарантират справедливост и почтеност в състезанията за жени, за всички спортистки.

Следвай ни:

Още от Лека атлетика

Виж всички