Един от великите умове на ХХ век е казал, че човек трябва да живее твърде дълго, за да разбере колко кратък е животът. Интересно какво мислят по въпроса онези, които ходят по стадионите да се бият, но да не задълбаваме. Датата е 11 май 1985 г. Следобед. Щастливите и жизнерадостни фенове на английския Брадфорд се запътват към "Вали Парейд", където любимият им тим ще получи шампионската купа в тогавашната Трета дивизия. Стадионът е препълнен. 56 души не предполагат, че това са последните им мигове на тази земя.
Двубоят, който ще се играе покрай награждаването, е Брадфорд - Линкълн Сити. По-късно мениджърът на домакините Тери Йорат, чието семейство е на трибуните, заявява, че това е най-нещастният ден в неговия живот. След време и друго нещастие застига уелсеца - през 1992 г. 15-годишният му син Даниел умира насред градината вследствие на сърдечна недостатъчност. Това се случва точно преди младежът да стартира кариера в Лийдс.
В средата на 80-те години Брадфорд е един симпатичен отбор, който се носи на крилете на мечтите. В състава от "Вали Парейд" се открояват имената на бившият английски национал и европейски вицешампион с Лийдс Тревър Чери (тогава на 37 години) и бъдещата легенда на Евертън, Глазгоу Рейнджърс и шотландския футбол Стюърт Маккол. Зад себе си в класирането "петлетата" оставят Милуол и Хъл Сити.
Три минути преди края на първото полувреме телевизионният коментатор забелязва малък огън на далечната трибуна. Ако "Вали Парейд" можеше по някакъв начин да се олицетвори с "Титаник", то фаталният сблъсък с айсберга вече е факт. За по-малко от 300 секунди пламва целият сектор. Пожарът е гигантски и няма сила, която да го спре. Загиват 56 души - 54 от тях привърженици на Брадфорд, двама на Линкълн Сити. Поне 265 са ранени. До 4,00 часа на следващата сутрин полицаи и пожарникари разчистват отломките и изнасят телата на загиналите.
Какво води до пожара и защо той се разпалва така бързо? Смята се, че в основата на бедствието е хорска небрежност. По всяка вероятност кибритена клечка, изпусната от зрител, който пък по пътя на логиката би трябвало да е запалил цигарата си, попада под трибуните, където има насъбран боклук. Дяволът е дръпнат за опашката. Интересно е, че малко по-рано една от комисиите към ФА на Англия предупреждава домакините, че под централната трибуна са се събрали леснозапалими материали. Веднъж пламнал, огънят бързо се прехвърля от отпадъците към дървените трибуни. Не минава много време, за да изгори и дървената козирка и брезентът, който я покрива.
Трагедията в Брадфорд се случва няма и месец преди тази на "Хейзел" и също като нея води след себе си реформи. Една от тях е, че вече в английския футбол се забраняват дървените трибуни. Наложен е и много по-строг контрол по стадионите. Самата среща между "петлетата" и Линкълн Сити никога не се доиграва, а в архивите на някогашната Трета дивизия срещу този мач стои равенството 0:0.
За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook
Всички материали в "ОТ СКРИНА" тук!