Хеттрик на Ейбрахам донесе първата от задължителните победи за Лампард, Вернер пак пропуска (видео)

Челси се класира за 1/8-финалите на ФА Къп, след като победи с 3:1 Лутън Таун в двубой от четвъртия кръг на надпреварата. Хеттрик на Тами Ейбрахам (11', 17', 74') бе в основата на този успех, който бе един от задължителните за Франк Лампард. Според част от английските медии мениджърът на лондончани е получил ултиматум да спечели следващите три срещи след загубата от Лестър през седмицата. Първата от тях бе именно днешният двубой. Тази победа не дойде по толкова категоричен начин, тъй като Джордан Кларк намали за 1:2 в 30-ата минута, когато Кепа Арисабалага се намеси доста лошо. Стражът на Челси обаче се реабилитира и спаси един опасен удар през втората част. В края Тимо Вернер пропусна дузпа.

Лампард беше направил седем промени в сравнение с двубоя с Лестър. Рийс Джеймс, Кристиан Пулишич, Тами Ейбрахам и Мейсън Маунт са тези, които запазиха местата си. Последният изведе отбора с капитанската лента. Били Гилмор също получи шанс, както и Кепа Арисабалага, който застана на вратата. Тимо Вернер се завърна сред титулярите.
В състава на Лутън имаше четири корекции в сравнение със срещата с Брентфорд. Райън Тънинклиф, Джордан Кларк, Кал Нейсмит, за когото това бе дебют, и Глен Рия започнаха.
Началото на двубоя се забави с няколко минути заради това, че домакините трябваше да изчистят максимално добре терена от снега, който вали в Лондон.
Домакините взеха инициативата от самото начало и до голяма степен си помислиха, че са решили нещата в своя полза още до 17-ата минута. Тами Ейбрахам реализира две попадения. Първо нападателят получи от Вернер и стреля по земя в ъгъла, а седем минути след това засече с глава добро центриране на Рийс Джеймс. При първото попадение имаше две топки на терена, но това остана незабелязано от съдийската бригада.

В 28-ата минута Челси имаше чудесна възможност за трети гол, но Слуга спаси удар на Пулишич, който бе изведен на чиста позиция.
В 30-ата Лутън организира хубава атака. Брий центрира много добре към Кларк, който стреля ниско от осем метра. Топката бе в обсега на Кепа, но той някак я пропусна и тя се озова в мрежата му.

Пулишич и Ейбрахам пропуснаха още две възможности за "сините" до почивката.
В 49-ата минута Слуга изби с крака удар отблизо на Пулишич, а няколко минути след това Маунт стреля над вратата. В 60-ата минута Кепа изкупи грешката си за гола на гостите, след като спаси с една ръка плътен удар на Корник.
В 73-тата Ейбрахам засече с глава центрира на Хъдсън-Одой, но прати топката встрани от целта. Само минута по-късно обаче комбинацията между двамата донесе хеттрика на Ейбрахам. Крилото, което се включи много силно, след като замени Пулишич, направи поредния си добър пробив отляво, размени двойно подаване с Маунт, след което намери Ейбрахам, който засече пред голлинията.
 Четири минути преди края Тимо Вернер имаше шанс да възвърне част от самочувствието си, след като изпълни дузпа за нарушение срещу самия него. Германецът обаче пропусна да се разпише от бялата точка, като ударът му бе спасен. Вернер остава с един гол в последните си 17 мача за клубния и националния отбор.
В следващия кръг Челси ще се изправи срещу Барнзли.