Ботев (Пд) отново вдигна Купата 7 години по-късно! "Канарчетата" триумфираха в атрактивен сблъсък с Лудогорец с 3:2

Борусия взе преднина след гол на Фюлкруг, но интригата остава и за реванша

Отборът на Борусия (Дортмунд) победи с 1:0 тима на Пари Сен Жермен в първи мач от 1/2-финалите на Шампионската лига. Победата за германците донесе Никлас Фюлкруг (36').

Германците са близо до първия си финал в "турнира на богатите" за първи път от ерата Клоп насам и ще направят всичко възможно да задържат преднината си на реванша след седмица. Също така това ще бъде утеха за “жълто-черните”, които направиха доста колеблив сезон в Бундеслигата, където в момента се намират на петото място три кръга преди края. Много е вероятно германският шампионат да получи и пета квота за най-престижния клубен турнир на Стария континент заради високия коефициент, който немските отбори натрупаха след доброто си представяне на международната сцена през последната година, но това никак не би задоволило феновете от Дортмунд, които винаги имат високи изисквания към своите любимци.

Парижани от своя страна никога не са печелили титлата на Стария континент и са длъжни да обърнат не само загубата от днешното поражение, но и да променят посоката на колелото на историята. Те вече свършиха своята задача и с лекота се класираха за финала на Купата на Франция, както и без проблеми си гарантираха предсрочно триумфа в Лига 1. Така момчетата на Луис Енрике ще бъдат още по-мотивирани за победата на реванша, тъй като ще останат в борбата за златен требъл.

За домакините всичко изглеждаше наред и Един Терзич успя да се възползва от услугите на титулярите. В защита личаха имената на Риерсон, Хумелс и Маатсен, а в средата на терена изпъкваха опитните Джан и Санчо, а на върха на атаката самотен е Фюлкруг. Марко Ройс, който игра и на финала срещу Байерн (Мюнхен) преди десетина години, също беше включен в групата за мача, но стартира вечерта на пейката. Все пак той влезе в игра в 83-тата минута, когато замени Карим Аейеми.

Почти същото важеше и за Луис Енрике. Там единствено Курзава и Кимпембе лекуват контузии, а Кимпембе все още се възстановява, поради което останаха извън групата, но иначе всички от най-добрите бяха на линия. Хакими, Маркиньос и Ернандес трябваше да попречат на амбициозното германско нападение, Витиня за пореден път опита да прави връзката между двете половини на терена, а Дембеле, Мбапе и Баркола действаха на върха на атаката.

Домакинските привърженици останаха верни на себе си и още преди първия съдийски сигнал създадоха неповторима атмосфера с марка "Сигнал Идуна Парк". Тяхната задача днес е особено важна, защото трябва да дадат криле на любимците си след фиаското срещу РБ Лайбциг и загубата с 1:4 от последния кръг.

Феновете на Пари Сен Жермен също показаха класа и запълниха до краен предел отредените им места.

Съперниците показаха голямо желание още от първите минути. Домакините създадоха напрежение пред вратата на Донарума скоро след началото, но в суматохата не се намери кой да нанесе завършващ удар. Малко след това парижани отговориха и Дембеле нанесе удар, който мина в близост до лявата греда.

Марсел Забитцер пропусна отлична възможност четвърт час след началото, като играчът на германския тим стреля ниско и затрудни максимално Донарума, но италианският страж се справи блестящо.

Пет минути Ернандес от парижани се свлече в наказателното поле, но играта продължи без наказателен удар. За сметка на това гостите стигнаха до опасно центриране, но и то не приключи с гол във вратата на Кобел.

Последва натиск от страна на момчетата на Луис Енрике, но той също не кулминира в успешен край. За сметка това те бяха изненадани неприятно с дълго подаване от дълбочина, което намери Никлас Фюлкруг. 31-годишният германец пое и нанесе мощен удар от границата на наказателното поле, който матира Донарума. Първоначално останаха съмнения за засада и ситуацията бе преразгледана чрез системата VAR, но надеждите на парижани за промяна бяха попарени и играта продължи от центъра на терена. Ситуацията за гостите можеше да стане още по-тежка, тъй като първоначално останаха съмнения, че Ернандес се е контузил, но за щастие на Луис Енрике и другите играчи в бели спортни екипи, каквито носиха френските шампиони, футболистът продължи да играе.

Домакините дори можеха да се оттеглят на почивката с още по-сериозна преднина след комбинация между голмайстора Фюлкруг и най-активния от германците Забитцер, който отправи удар от вътрешността на пеналтерията, но Донарума успя да запази мрежата си суха. В добавеното време Емери и Дембеле създадоха интересни ситуации, но им липсваше нужната доза креативност, за да накажат Грегор Кобел.

Второто полувреме предложи много динамичен старт. По-малко от 120 секунди след подновяването на играта домакините спечелиха правото да изпълнят корнер, а след изпълнението му парижани организираха контраатака, която завърши с удар, отразен от Грегор Кобел.

Тази атака вдъхнови гостите, които започнаха да създават регулярно положения пред съперниковата врата. Парижани се хванаха за главите в 51-вата минута, когато Мбапе стреля и нацели гредата, а при добавката топката стигна до Ашраф Хакими. Бронзовият медалист от Мондиал 2022 в Катар също не се справи и подобно на колегата си стреля в страничния стълб.

Час след началото германците възобновиха инвазията си. Санчо изведе Фюлкруг в наказателното поле, но голмайсторът не успя да покачи сметката си, защото стреля в аут. Три минути по-късно дойде и най-спорното положение в мача. При едно центриране Фюлкруг скочи, за да засече топката с глава, след което падна като покосен. Играта продължи без съдийски сигнал, а Един Терзич тръгна бесен към четвъртия рефер. Неудачите на нападателя на домакините продължиха и 180 секунди по-късно пропиля нова възможност, стреляйка с глава в аут.

Пропуските можеха да натежат около четвърт час преди края на редовното време, когато Демебеле се възползва по възможно най-добрия начин от подаване в наказателното поле и само блестящата реакция на Кобел спаси домакините от злополучно изравняване.

В заключителните минути на срещата логично гостите задаваха темпото в търсене на изравняване. Първо, в 80-ата минута Ашраф Хакими изведе Осман Дембеле, който стреля над напречната греда. Малко по-късно и Витиня пропусна да се разпише, като в негов антагонист се превърна лявата греда.

Устремът на парижани отвори много празни пространства и малко преди края на редовното време Брант можеше да направи задачата на противника още по-тежка за реванша. След това и участникът на Борусия от финала през 2013 г. Марко Ройс, който влезе в игра в 83-ата минута, отправи удар с глава.

До края гостите пропуснаха още една ситуация, когато Фабиан Руис засече с глава центриране около точката за изпълнение на дузпа, но и той не успя да намери очертанията на вратата. След това неговите съотборници така и не можаха да намерят правилния път към гола и въпреки силната си игра през по-голямата част от двубоя трябваше да се примирят с поражението. Те обаче не трябва да са напълно разочаровани, тъй като си тръгват от Вестфалия с възможно най-малката загуба заради редицата пропуски, които направиха и техните съперници. Така реваншът остава отворен и след седмица в Париж ще видим кой от двата отбора ще подпечата визитите за финала на Уембли.

БОРУСИЯ (ДОРТМУНД) 1:0 ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН
1-0 Никлас Фюлкруг (36')