Арда подчини Левски и полетя след драма на "Герена" (видео+галерия)

Отборът на Арда (Кърджали) подчини Левски на стадион "Георги Аспарухов" в изключително драматичен двубой от 15-ия кръг на efbet Лига. Гостите надвиха "сините" с 2:1 след гол в 90-ата минута на Иван Коконов. Секунди преди това Паулиньо бе изравнил за столичани, които губеха от 41-ата минута след гол с пета на Матеус Леони. Факт е, че първото попадение на кърджалии беше от засада, но реферите не видяха това и го зачетоха.

Историческият успех на гостите е първи за клуба срещу 26-кратните шампиони на България. Тимът на Николай Киров лети в първенството, като вече има актив от 27 точки и се изравни на втората позиция с Локомотив (Пловдив). Поредното поражение през календарната 2020 година за Левски на "Герена", общо осмо от 13 мача, е четвърто през този сезон от осем домакинства. Загубата е първа за Стоянович след завръщането му и едва втора в дома на столичани, след като през ноември 2018 година Валери Божинов нокаутира Левски с екипа на Ботев (Враца) - 3:1. Именно ветеранът записа първи минути под ръководството на новия си треньор и асистира за попадението на Паулиньо, което обаче не се оказа достатъчно.

Левски, който през първата част бе изключително плах и безидеен, второто полувреме се опита да промени неща. Като накрая завърши срещата със Станислав Иванов, Робърта, Стивън Петков, Паулиньо и Божинов. Това помогна на Левски да стигне до равенството, но именно това се оказа и причината Арда да запише исторически триумф.

85 Левски - Арда
Защото влизането на всичките офанзивни играчи и няколкото тактически промени на терена оставиха столичани с трима бранители, разделяйки отбора буквално на две. Липсата на опит, знания и концентрация обаче се оказаха фатални и Арда се възползва от детински грешки, които оставиха Коконов сам срещу Михайлов.
След седмата си загуба от 13 мача Левски остана на девето място с едва 14 точки. Другата седмица предстоят гостувания на Берое и Царско село.
Стоянович заложи на същите 11, които надвиха Локомотив (Пловдив) с
1:0 преди няколко дни.
Пред Михайлов отново имаше трима централни защитници - Атанасов, Даске и Петков, докато Найденов и Патрик-Габриел Галчев бяха изнесени по-напред. Мартин Райнов и Илия Юруков бяха опорни халфове зад тримата офанзивни играчи Здравко Димитров, Паулиньо и Найджъл Робърта.
Николай Киров направи
две промени в състава от успеха с 3:0
над Монтана. Капитанът Пламен Крумов и Емил Мартинов се върнаха сред титулярите, като завениха Милен Желен и Румен Руменов. Пред Иван Караджов тримата в защита бяха Крумов, Милен Стоев, Ребин Сулака. Деян Лозев, Лъчезар Котев, Емил Мартинов и Матеус Леони бяха халфове, докато Светослав Ковачев, Спас Делев и Иван Коконов действаха в атака.
Двубоят започна равностойно, като положение липсваха през почти цялата първа част. Младият Галчев разби лошо главата си при единоборство с противник и трябваше да бъде превързан, но въпреки това остана на терена.
Постепенно по-свежият състав на гостите играеше повече с топката, докато домакините трудно организираха продължителна атака. В 41-ата минута Арда поведе на "Герена". Спас Делев стреля от пряк свободен удар, който си спечели след пореден фаул на Алекс Петков. Николай Михайлов плонжира и изби с една ръка, но Коконов върна топката към вратата на "сините". Там в положение на засада се намираше Леони, който попречи на Михайлов и Даске да играят с топката. Френският защитник все пак чукна леко топката, коженото кълбо се отби в лявата гредата и стигна до Мартинов. Бившият играч на Славия върна кълбото пред вратата, където Леони беше точен с пета.
Втората част започна с жълт картон за Ковачев. В 56-ата минута Здравко Димитров бе избутан в наказателното поле на кърджалии, но реферът Ивайло Стоянов даде знак играта да продължи, въпреки претенциите на "сините" за 11-метров наказателен удар.
Крилото пробва удар малко по-късно, който мина над вратата. Първата намеса на Караджов бе в 62-ата минута, когато парира изстрел на Найденов.
Стоянович пусна в игра Станислав Иванов и Паулиньо, като промени схемата на игра. Те замениха Юруков и Димитров, а Даске отиде в халфовата линия. За Иванов това е първи мач за тима от два месеца.
Робърта пропусна отлична възможност с глава, а в 75-ата минута проби много добре, но като върна топката в наказателното поле нито един негов съотборник не бе на точното място, за да изравни. Топката стигна до Райнов, който не затрудни стража на гостите.
Сърцатият Галчев отново удари главата си и бе заменен от Орлин Старокин, а Валери Божинов влезе на мястото на Мохамед. В 84-ата минута хубава атака на Арда завърши с удар на Делев. Михайлов обаче спаси и остави своя тим в мача. Стивън Петков също влезе и домакините тръгнаха в атака.
В 89-ата минута Божинов подаде на Паулиньо. Бразилецът финтира бранител и стреля, Караджов не се намеси добре и топката влезе в мрежата за 1:1. Интересното е, че това е втори негов гол срещу Арда през този сезон и едва трети в настоящата кампания.
Буквално с подновяването на играта гостите матираха Михайлов. Мартинов изведе Коконов, който се възползва от изключително разхвърляния състав на "сините" и с мощен шут преодоля капитана на Левски за 1:2. Крилото вкара на Михайлов и в първата среща през този сезон, когато двубоя завърши 1:1 в Кърджали. 29-годишният футболист е голмайстор на своя тим със 7 попадения, като дели третата позиция при стрелците в шампионата с Мартин Камбуров и Димитър Илиев.
Старокин изпробва рефлекса на Караджов в продължението, но това бе единствената възможност и столичани трябваше да се примират с поредна загуба за тях през тази година.
Така Арда записа легендарна победа насред "Герена". Тимът на Киров се изравни със "смърфовете" на второ място, записвайки седми успех от 14 мача, като продължава да има едва едно поражение през тази кампания. Оставащите два мача от година кърджалийци, които изостават на две точки от лидера Лудгорец, приемат ЦСКА 1948 и именно "орлите" в отложен мач.

ЛЕВСКИ - АРДА 1:2
0:1 Леони (41)
1:1 Паулиньо (89)
1:2 Коконов (90)