Левски доближи Лудогорец при завръщането на Костов (видео+галерия)

Отборът на Левски се доближи на пет точки от лидера в шампионата Лудогорец. "Сините" надвиха с 2:0 Витоша (Бистрица) в мача от 19-ия кръг на efbet Лига и се възползваха от грешната стъпка на "орлите" срещу Черно море (1:1). Двете крила Паулиньо (24) и Станислав Иванов (60) отбелязаха головете за победителите, като Християн Василев и в двата случая нямаше късмет. 26-кратните шампиони на България напълно надиграха своя противник и напълно заслужено записаха 13-и успех през този сезон. Левски остана на второ място, но вече има актив от 42 точки и преднина от пет пред третия Локомотив (Пловдив). "Смърфовете" имат мач по-малко, а следващата седмица двата тима излизат в пряк сблъсък за второто място на "Лаута" в последния кръг от 2019 година.

Друга хубава вест за Петър Хубчев е, че след повече от четири месеца Станислав Костов се завърна в игра. Таранът записа няколко минути в края на мача, но вече е изцяло на разположение на треньора, който имаше доста проблеми със състава. Бившият селекционер още преди няколко дни изрази притеснение за тази среща, като искаше максимална мотивация и раздаване от своите играчи, които натрупаха умора през последните месеци. Това се случи и Левски доближи хегемона в България през последните осем сезона.

Загубата беше под №16 за "тигрите" в тази кампания, които останаха на последно място с едва пет точки.

71 Левски - Витоша (Бистрица)

Преди мача двата тима и БФС наградиха делегата на мача Владимир Николчев, който има 98 мача за "сините" в периода 1977-1981 година. 65-годишният бивш бранител бе делегат за последен път в кариерата си.

Наставникът на "сините" Петър Хубчев бе направил доста промени от последните два мача с Берое (

1:1

) и Черно море (

1:0

).

Иван Горанов, Кали Тиам и Найджъл Робърта бяха аут за мача, като бяха заменени от Ивайло Найденов, Филипе Нашименто и Франко Мазурек. Пред Милан Миятович в защита играха Живко Миланов, Янис Каргас, Холмар Ейолфсон и Ивайло Найденов. Интересното е, че капитанът на тима игра ляв защитник, а Найденов бе десен бек. Мартин Райнов и Нашименто бяха опорни халфове, а Станислав Иванов, Мазурек и Паулиньо действаха зад Дени Алар.

Енгибар Енгибаров заложи на схема 5-4-1. Християн Василев бе на вратата, а в защитата започнаха Румен Гьонов, Евгени Зюмбулев, Тодор Гочев, Георги Купенов и Александер Христев. Лъчезар Котев, Четин Садула, Кристиян Кочилов и Атанас Кабов пък действаха зад нападателя Запро Динев.

Мазурек отправи първия удар в мача, който Василев без проблем спаси. В 8-ата минута Кабов стреля от фаул, след като Нашименто го фаулира, но Миятович нямаше проблем.

В 24-ата минута "сините" поведоха с гол на Паулиньо. Попадението дойде след отлична атака, но не и без сериозна доза късмет. Комбинация между Нашименто, Алар и Иванов завърши с подаване на младежкия национал. Бразилецът зачесе центрирането отдясно, но Василев спаси, като топката се върна в играча с №7 на Левски, който беше с гръб сред трима футболисти на Витоша, но реагира светкавично и бутна топката в мрежата.

Голът е негов седми за сезона в шампионата и трети срещу "тигрите", след като вкара два при успеха с 4:0 през лятото. Четири минути по-късно красива атака на Левски не завърши с гол, тъй като Мазурек прати топката над вратата. Алар финтира бранител на Витоша и подаде на аржентинеца, който сам срещу вратата стреля високо.

Пет минути след това Алар се освободи добре от отбраната и стреля фронтално срещу Василев, но младият вратар с отличен рефлекс изби в корнер.

По-добрата игра на "сините" продължи до почивката. Голови положения обаче липсваха. Единствено Атанас Кабов опитваше да тормози домакините, които имаха 77% владеене на топката.

Втората част започна със запалени факли в Сектор "Б", от които димът още повече наруши видимостта на "Герена", където падна и мъгла.

На терена нещата не се промениха. Левски атакуваше и играеше с топката, а гостите се бранеха в своята половина с девет полеви играчи. Алар пропусна в 49-ата минута, Паулиньо също можеше да се разпише в 58-ата минута. Василев обаче спаси.

Две минути по-късно Станислав Иванов

вкара своя осми гол в шампионата през тази кампания

и общо 10-и гол в елита на България. Това се случи, след като Живко Миланов центрира отляво, а Василев при опита да пресече центрирането прати топката в краката на връхлитащия Иванов.

Насиру Мохамед влезе на мястото на Нашименто, а в 69-ата минута Алар направи невероятен пропуск. Поредният пробив на Миланов завърши с подаване към австриеца, който от пет метра прати топката високо над вратата, като пропусна пореден шанс да се разпише.

"Сините" продължиха да имат инициативата, но оборотите паднаха. Иванов удари гредата, но и да беше се разписал попадението нямаше да бъде зачетено, тъй като бе в положение на засада.

В 84-ата минута Станислав Костов се завърна в игра под аплодисментите на публиката. Агитката скандираше неговото име, а той дори се просълзи преди да стъпи на терена. Голмайсторът на първенството не бе играл от първи август тази година, след което претърпя операция и се възстановяваше няколко месеца. Голаджията няма търпение вече да започне да бележи голове, след като този сезон все още няма гол.

Левски записа осми пореден успех в първенството на своя стадион, а в четвърти пореден мач на "Герена" Миятович не допусна гол в собствената си врата.

Тази загуба остави Витоша на последното място с най-слабата атака - само 11 отбелязани гола, както и с най-слабата защита - 39 допуснати гола.

Другия уикенд "сините" гостуват на Локо (Пд). Тимът на Енгибаров пък приема другия пловдивски отбор - Ботев (Пловдив)