Изключителна битка в Амстердам остави Байерн на върха (видео)

Байерн (Мюнхен) завоюва първото място в Група “Е” на Шампионската лига след равенство 3:3 като гост на Аякс във впечатляващ сблъсък на два от бъдещите осминафиналисти. Холандците ги устройваше само победа, за да изместят съперника от върха, и те не бяха далеч от нея, защото до 87-ата минута водеха с 2:1. Баварците обаче се доказаха като гранд и с попадения на Роберт Левандовски (87’-дузпа) и Кингсли Коман (90’) осъществиха обрата до 3:2. В продължението Аякс изравни за 3:3 след завършващо докосване на Николас Таляфико, но това беше всичко.

Левандовски беше реализирал и през първото полувреме - в 13-ата минута, но след почивката тимът от Амстердам обърна до 2:1 след два гола на Душан Тадич (61’, 82’-дузпа).

Срещата се “отвори” в края и заради два директни червени картона - по един за двата тима. Първо В 67-ата Максимилиан Вьобер от състава на домакините беше изгонен, а в 75-ата същото се случи и с Томас Мюлер.

Като цяло холандците бяха по-активни и нападаха повече, но пък вратарят им Андре Онана направи две изключителни спасяване срещу Левандовски.

Така Байерн завършва първи с 14 точки, Аякс е втори с 12, а Бенфика, който надви АЕК с 1:0 в другата среща, е трети със 7 точки и продължава в Лига Европа. Отборът от Атина остана последен без актив.

Добрата новина за домакините беше възстановяването на Андре Онана и Хаким Зийеш, които бяха с болежки в навечерието на двубоя. Исканият от Байерн Френки де Йонг също беше титуляр.

Треньорът на баварците Нико Ковач заложи на същите 11, с които започна и в изминалите си два мача. За последно това в Байерн се е случвало преди пет години. Така Ковач продължава да не прави ротации, от което потърпевши са играчи като Матс Хумелс, Тиаго Алкантара, Хавиер Мартинес и Ренато Санчес.

Аякс беше близо до гол още във 2-ата минута, когато Дони ван де Беек засече с левия крак, но шутът беше слаб и не затрудни Мануел Нойер.
Първата добра възможност пред баварците се откри в 12-ата минута, когато Серж Гнабри се възползва от грешен пас на играч на Аякс и се устреми сам срещу вратаря, но шутира отдалеч и Онана изби.
След последвалия корнер обаче гостите все пак поведоха. Гнабри се реваншира с перфектна асистенция към Левандовски, който се измъкна от засадата и прониза стража за 0:1 с 20-ото си попадение от началото на кампанията.
Последва натиск на холандския гранд и Нойер трябваше да се намесва на няколко пъти.
Германците се възползваха при всеки шанс за контраатака и в 27-ата трябваше да удвоят аванса си. Тогава Мюлер намери Гнабри зад защитата и той подаде на Левандовски, но от няколко метра той не съумя да преодолее вратаря, а при добавката Йошуа Кимих не уцели рамката от 7-8 метра.
Аякс продължи да преследва гола до края на полувремето, но отбраната на мюнхенци удържа.
През второто полувреме вече всички играчи на Байерн бяха в половината си в стремежа да защитават вратата от постоянно налитащите състезатели в бяло-червено.
Младоците от Аякс разчитаха на неспирни подавания и дочакаха своя миг. В 61-вата минута Тадич завърши на празна врата атака като по учебник и резултатът беше изравнен - 1:1.
Германците бяха близо отново да поведат в 66-ата минута, когато Левандовски направи втори изумителен пропуск. Или по-скоро отново изумителна беше намесата на вратаря Онана, който спаси изстрел на поляка с глава.
Минута по-късно Байерн получи числено предимство. Централният защитник на Аякс Вьобер фаулира крайно грубо Леон Горетцка край тъча и беше изгонен директно с червен картон.
Не мина обаче много време и съдията вдигна още един червен картон. Заслужи го Томас Мюлер, който изрита Николас Таляфико в главата при опит да играе с топката. Наложи се аржентинският бек на Аякс да бъде закърпен край тъча.
В игра за домакините вече беше Каспер Долберг. И нападателят веднага се прояви, след като в 81-вата минута принуди Жером Боатенг да го фаулира в наказателното поле - дузпа. Душан Тадич се нае с изпълнението и заби топката в горния десен ъгъл на Нойер, който остана в средата на вратата си.
Иначе в атаката преди тази, довела до дузпата за Аякс, баварците пропуснаха добра възможност след пробив на Рафиня.
И все пак германците не се бяха предали и в 87-ата минута стигнаха до изравняване. Тогава Левандовски реализира за 2:2 от дузпа, отсъдена за нарушение на Таляфико срещу Тиаго Алкантара.
Стигна се и до 90-ата, когато друга резерва се прояви. Коман не даде шанс на Онана с параболичен изстрел за 3:2 за Байерн.
Но и това не беше всичко, защото реферът даде 7-минутно продължение. В 5-ата минута от него Таляфико реализира за 3:3 и интригата се върна. Домакините имаха около две минути за още едно попадение и опитаха всичко, но не успяха.