Италия потрепери в края, но записа втора победа

Отборът на Италия победи с 2:1 тима на Израел в среща от втория кръг на Лигата на нациите. Головете за италианците отбелязаха Давиде Фратези (38') и Мойс Кийн (63'), а за израелците се разписа Мохамед Абу Фани (90').

Авторът на втория гол за "адзурите" - Кийн, се разписа още веднъж малко преди края на редовното време, но голът му бе отменен след спорна засада.

Въпреки че отборът на Израел по програма бе домакин на срещата, двубоят се проведе на стадион "Божик Арена" в Будапеща, Унгария. Причината е, че все още е проблемно да се провеждат международни спортни състезания на изреалска земя заради терористичните атаки на групировката "Хамас" в ивицата "Газа". Така почти година след началото на форсмажорните военни обстоятелство, представителните отбори на Израел все още провеждат домакинствата си на неутрален терен.

Успехът изведе Италия на първото място в класирането в група 2 на Лига "А"

Това стана благодарение на успеха на Франция срещу Белгия с 2:0 и така "петлите" и "червените дяволи" се изравниха в подножието на върха, докато италианците останаха единственият отбор с пълен комплект от точки след първите два мача.

Франция показа повече ефективност без Мбапе

Ядрото на символичните домакините бе предимно от футболисти на местния израелски Макаби (Тел Авив), като едно от изключенията беше вратарят Герафи, който също играе в първенството на родината си, но защитава цветовете на Апоел (Хайфа). Халфът Манор Соломон се превърна в единствения титуляр на Израел, който има действащ опит в отбор от силна футболна държава, като той се състезава за английския Лийдс. Централният нападател Анан Халаили пък играе в елитния белгийски Роял Юнион СЖ.

Италианците тръгнаха с увереност към победата, тъй като в стартовия състав бяха заложени много солидни имена, а под рамката на вратата сериозна заявка даде присъствието на Донарума, който спаси многократно тима си в последните официални мачове. Напред пък видяхме и голяма част от играчите, които изковаха успеха срещу Франция преди броени, като сред стартовите 11 това бяха Бастони, Ричи, Тонали и Димарко.

Символичните домакини започнаха с голямо желание, което бе секнато съвсем бързо и разликата в класите пролича след 10-ата минута, когато "адзурите" изцяло овладяха контрола над топката. Израелците от своя страна се ориентираха добре в тази обстановка и се прегрупираха, поставяйки силна защитна линия, която трудно се пропукваше и техните съперници трябваше да се задоволят с постепенно изнасяне и продължителна преса на този етап.

Чак в средата на полувремето Федерико Димарко накара съперника да изтръпне, засичайки центриране от корнер в наказателното поле, но малко не му достигна да отправи точен изстрел, а коженото кълбо напусна очертанията на терена.

Пет минути по-късно гостите имаха претенции за дузпа, а реферът Иван Кружляк назначи преразглеждане на ситуацията чрез системата VAR. На повторението се видя, че не е имало нищо фатално и играта продължи.

Подобно стечение на обстоятелствата можеше да се окаже фатално, тъй като следващото опасно положение бе в полза на израелците, като централният нападател Соломон се оказа в отлична стрелкова позиция, но му липсваше точност при удара, а на Донарума дори не му се наложи да се намесва.

Седем минути преди края на редовното време на първата част бронзовите медалисти от последното издание на Лигата на нациите капитализираха преимуществото си. Фратези вкара много интересен гол, след като се освободи от опеката на израелските бранители в наказателното поле и засече топката с гърди след центриране и я прати в опразнения ъгъл на вратата, охранявана от стража Йоав Герафи.

Голът вдъхнови момчетата на Лучано Спалети и веднага след подновяването на играта Джакомо Распадори опита късмета си с шут от границата на наказателното поле, като този път израелският страж упражни успешна съпротива. В добавеното време на първата част близо до отбелязването бе и Беланова, който стреля встрани от дясната греда.

Италианците излязоха на терена след почивката с мисълта да убият интригата и седем минути след подновяването на играта Фратези можеше да покачи.

Силният старт на второто полувреме донякъде успокои символичните гости, което можеше да доведе до неприятни последствия за тях и в следващите десетина минути отборът на Израел направи най-силния си период от старта на двубоя. Йехезкел и Джабер бяха най-активните състава, предвождан от Ран Бен Шимон, но те не успяха да се превърнат в героите на вечерта.

Европейските шампиони от 2021 г. само това и чакаха. Дълбоко прибрани в своята половина, хванаха в крачка вдъхновения съперник на контраатака. След час игрово време Распадори опита да накаже израелците за втори път, като стражът Герафи се намеси достатъчно подобаващо, за да избегне попадението във вратата си на този етап, но при добавката Мойс Кийн беше безпощаден и до голяма степен предреши изхода от срещата.

Голът като цяло сломи символичните домакини и те изцяло предадоха инициативата на съперника си в остатъка от двубоя, като ситуациите пред вратата на Донарума бяха рядкост.

Мойс Кийн дори отбеляза второ попадение, с което можеше да направи преднината класическа, но още при центрирането към него страничинят съдия вдигна флага си. Стигна се и до преразглеждане на ситуиацията чрез системата VAR, която за втори път тази вечер отсъди решение, което не бе в полза на Италия и запази преднината им от само два гола.

Шест минути по-късно Брашенини се свлече в израелското наказателно поле, но отново нямаше дузпа и играта продължи.

Подобно на случващото се през първата част съвсем скоро след неотсъдената дузпа за тима на Италия отборът на Израел имаше отлична възможност да се разпише, което този път се случи. В изтичащите секунди на редовното време Абу Фани нанесе свиреп удар от границата на пеналтерията и топката влетя в левия ъгъл на вратата. Донарума нямаше никакъв шанс и въпреки отличното си представяне, във втори пореден мач италианският страж не успя до край да се зарадва на успеха на тима си, тъй като не съумя да запази мрежата си суха.

След подновяването на играта символичните гости изиграха тактически отлично остатъка от двубоя. Те веднага изсипаха топката пред наказателното поле на съперника и след известно разиграване встрани от пеналтерията, спечелиха нарушение. Така докато израелците отнемат топката, измина повече от половината добавено време, а когато се отправиха на финален щурм срещнаха желязната последна линия пред наказателното поле на Донарума, която така и не бе преодоляна и "адзурите" напълно заслужено се поздравиха с успеха.

Играчите на Израел съвсем скоро ще могат да вземат реванш от днешния си съперник, като ответният двубой е в следващата серия мачове от Лигата на нациите в средата на октомври. Тогава на 14-и октомври "адзурите" ще посрещнат израелците, като преди това на 10-и октомври ще домакинстват и на единствения отбор, с който все още не са играли - Белгия. Израел пък тогава ще играе с Франция в същия ден. Предвидено е всички мачове да започнат от 21:45 часа българско време.

ИЗРАЕЛ 1:2 ИТАЛИЯ