В деня на откриването на Параолимпийските игри 2024 приключи проект Ин-Хокей насочен специално за деца с умствени увреждания организирани през летния период на територията на стадиона по хокей на трева в Национална спортна академия, Васил Левски“ – София. Освен традиционната тренировка, която децата очакват с нетърпение, бяха раздадени и грамоти и медал на всеки участник. За официалното им връчване специално присъства г-н Димитри Дубисон - Мениджър развитие и проекти към Българската федерация по хокей на трева, която е партньор в проекта.
От 22 юли до края на август бяха организирани спортни активности с насоченост и подготовка за регулярно трениране на спорта ID HOCKEY за деца с умствени увреждания (Аутизъм, синдром на Даун, Умствена изостаналост, ГРР, хиперактивност, СОП, СОТ и други). Считайки, че летните месеци са доста по-освободени от сериозни задължения около децата, което обаче не се отразява много благоприятно на децата от посочената група. Ние като специалисти работещи с такива деца наблюдаваме, че активното им включване в спортни активности подобрява тяхната моторика, регулира хормоналните нива, намаля стреса и кризите, създава правилни навици на организираност, отборна игра, толерантност, търпение и отговорност.
По този начин децата с умствени увреждания придобиват изключително полезни умения за живота и социалната си комуникация, което им помага и в училище. Знаем че за родителите на тези деца е много трудно да намерят място където да запишат децата си на редовна физическа активност поради спецификата на работа с тях. Ние виждаме перспектива в техния живот, в която физическата активност и спорт заема водещо място. Също така знаем колко е важен спорта за изграждането на по-здравословен начин на живот именно при децата.
ID HOCKEY е официален спорт в програмата на Спешъл Олимпикс игрите и наша дългосрочна цел е да мотивираме децата и да ги насърчим да продължат със спортните занимания и след приключването на проекта. За да има възможност през следващия тренировъчен сезон да се сформира отбор по ID HOCKEY и един ден да участва в игрите на Спешъл Олимпикс. Спортните активности се провеждаха три пъти седмично на територията на НСА “Васил Левски” на терена по хокей на трева. Всяка тренировка е с продължителност час и половина (90 минути). Нашата краткосрочна цел е да започне да изграждане на основни спортни навици у децата и да ги стимулира развият индивидуалните си атлетични възможности.
Участие в проекта взеха над 30 деца от 6 до 27 годишна възраст и в последната си тренировка те получиха грамота и медал за положените усилия и усвоени спортни умения. Децата получиха тениска и брандирано шише за вода като подаръци.
В проекта помагаха общо 7 треньора, преподаватели и студенти от НСА в специалност „Адаптирана физическа активност и спорт – Ивелина Димитрова, Емил Нешев, Гергана Георгиева, Велина Тонева, Гизем Мазлъмова, Виктория Карашева, Симеон Стоянов.
Водеща организация по проекта е СК „БГ и спорт за всички“, а партньори са Българска федерация по хокей, Спешъл Олимпик България, СК „СОП, СПОРТ, САМБО ЗА РАЗВИТИЕ“, Столична община и Фондация „София Европейска столица на спорта 2018“.
Проектът е финансиран от Столична община по програма „СОФИЯ СПОРТУВА“ - Стратегия за развитие на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност на Столична община (2022-2030 г.). Програма: „СПОРТ ЗА ВСИЧКИ“, Подпрограма: „В ИГРАТА СЪМ“: Тема към Програма/Подпрограма: Активно включване и социална интеграция на хора с увреждания чрез двигателна и спортна активност, лечебна гимнастика и рехабилитация и насърчаване на ежедневната физическа активност и спортно-туристически дейности.