Рованпера успя да се откъсне пред Сескс в Латвия

Световният шампион Кале Рованпера (Тойота) удържа на атаките на местната звезда Мартинс Сескс (М-Спорт Форд) в битката за първото място в рали „Латвия” и дори се откъсна напред с аванс от 15,7 секунди след петъчните отсечки.

Кале поведе от първия етап снощи, а Сескс излезе втори днес сутринта, като за него това е втори старт с Rally1 автомобил след дебюта му в Полша, където завърши пети. Днес сутринта Сескс спечели и първия си етап в WRC – още във втората петъчна отсечка.

Рованпера води в Латвия, Сескс с първа етапна победа

След сутрешните етапи Рованпера водеше с 3,2 секунди пред Сескс, след което обаче решението да вземе две резервни гуми започна да му носи позитиви в следващите 4 следобедни етапа. Сескс, както и другите пилоти на М-Спорт плюс Себастиен Ожие стартираха с по една резервна гума и това ги принуди да са по-внимателни в тези отсечки.

Трудно начало за Грязин в рали “Латвия”

Рованпера тръгна следобед с четири меки и две твърди, което се оказа най-добрият компромис и той трупаше по малко аванс във всеки един етап, като в СЕ6 успя да „вземе” 3,5 секунди на Сескс. Мартинс призна след финала последната петъчна отсечка, че тя е била кошмарна за него, тъй като той буквално е останал без гуми.

Рованпера начело след първия етап на рали "Латвия"

Ожие завърши деня трети, на 5,9 секунди от Сескс и обясни, че битката за победата и местата на подиума изобщо не е завършила.

Топ 6 допълниха Ойт Танак (Хюндай), Такамото Кацута (Тойота) и Адриен Фурмо (М-Спорт Форд), който в петата отсечка успя да мине пред Елфин Еванс (Тойота).

Утре рали „Латвия” продължава с още 8 отсечки с обща дължина 104 километра, като утре вечер ще се раздават и първите точки в Лиепая.