Рованпера води в Латвия, Сескс с първа етапна победа

Световният шампион Кале Рованпера (Тойота) е начело в рали “Латвия”, 8-и кръг от Световния рали шампионат след сутрешните петъчни отсечки. Кале спечели първата отсечка на пистата “Бикерниеки” снощи, а днес отново започна деня с етапна победа, след което продължи да увеличава аванса си пред съотборника си Себастиен Ожие, който започна деня на второ място.

До обедната зона за смяна на гуми на втората позиция излезе местната звезда Мартинс Сескс (Форд М-Спорт), който в Полша дебютира с Rally1 кола и завърши пети, а сега е на 3,2 секунди от Рованпера в битката за победата в домашното му състезание от WRC. Ожие е трети, на 7,5 секунди от лидера.

Сескс спечели днес първата си отсечка в WRC - 27,56-километровото първо минаване на етапа “Тукумс”, втората отсечка за деня, в което той изпревари с 1,6 секунди Рованпера.

Рованпера начело след първия етап на рали "Латвия"

Топ 6 допълват Ойт Танак (Хюндай), който е на 13,7 секунди от Кале и двамата пилоти на Тойота Такамото Кацута и Елфин Еванс, които са на 18,7 и 22 секунди от водача.

Лидерът в световния шампионат Тиери Нювил (Хюндай), който днес стартира първи по етапите и чисти пътя за своите съперници, заема 10-ото място в генералното класиране и върви последен сред пилотите с Rally1 автомобили, на 41,8 секунди от Рованпера.