Рованпера начело след първия етап на рали "Латвия"

Двукратният световен рали шампионат Кале Рованпера оглави класирането в края на първия етап на осмия кръг за сезон 2024 в Световния рали шампионат (WRC) – рали „Латвия“.

Финландският пилот на Тойота даде време от 7:28.5 на дългия 11.13 километра суперспециален етап на пистата „Бикерниек“ в латвийската столица Рига, за да поведе с 2.4 секунди пред Тиери Нювил. Трети с равно време с това на пилота на Хюндай се нареди Себастиен Ожие.

Местният любимец Мартинс Сескс, който спечели последните две издания на рали „Лиепая“, което е основната на рали „Латвия“, даде четвърто време, изоставайки с 0.5 от Нювил и Ожие. На точно секунда зад латвиеца, който за разлика от рали „Полша“ у дома разполага с хибридната версия на Puma Rally1, завърши Елфин Еванс.

WRC тества виртуален шикан в шейкдауна в Латвия

Победителят на шейкдауна рано тази сутрин Ойт Танак остана на седмата позиция, на 5.9 секунди зад Рованпера. На 0.3 пред естонеца се класира четвъртият пилот на Тойота този уикенд Такамото Кацута. Топ 10 в края на суперспециалния етап оформиха Адрие Фурмо, Есапека Лапи и Грегоар Мюнстер.

Същинската част на рали „Латвия“, осми кръг за сезон 2024 в Световния рали шампионат, започва утре с първото минаване на „Милзкалне“ (4.99 км), което ще бъде последвано и от най-дългата отсечка на рали „Тукумс“ (27.56 км). Преди обедната зона за смяна на гуми има предвидена още една отсечка - „Андуми“ (17.86 км), а следобедните отсечки ще стартират с вторите минавания на „Милзкалне“ и „Тукумс“, след което пилотите ще минат по веднъж „Стразде“ (17.44 км) и „Талси“ (20.52 км), с които ще завърши деня. Общият брой на състезателните километри в петъчния ден е 120.92, а първата отсечка за деня е предвидена за 10:00 часа българско време, докато последната трябва да стартира в 17:20 часа.

Снимки: Red Bull Content Pool