Словакия поднесе изненада и срази Белгия, два отменени гола на Лукаку

Словакия поднесе голямата изненада в група “Е” и успя да надделее с минималното 1:0 срещу фаворита Белгия. Това бе първи мач за двата тима на старта им на Евро 2024. Единственото попадение в мача падна още в седмата минута, когато Иван Шранц бе точен за словаците. Главно действащо лице в мача обаче бе Ромелу Лукаку, който се отличи с няколко изключително сериозни пропуска, а два негови гола през втората част бяха отменени. Футболистите на Доменико Тедеско не демонстрираха очакваното високо ниво и бяха ограничени от много грамотната и самопожертвователна игра в отбрана на словаците.

Футболистите на Доменико Тедеско бяха много близо до откриване на резултата още в третата минута, когато отличен пробив на Жереми Докю завърши с подаване към Кевин де Бройне. Плеймейкърът само отклони леко към Ромелу Лукаку, но централният нападател само от няколко метра не успя да реализира. Само две минути след това отново голмайсторът на Рома през последната кампания бе изведен очи в очи с Мартин Дубравка, но отново не успя да отбележи.

Играчите на Словакия се възползваха от грешка при разиграването на белгийците след тъч и лошо пратена топка в пеналта, Иван Шранц отклони към Боженик, вратарят Кастелс успя да парира удара му, но именно Шранц реализира за 0:1.

След инкасирането попадение “червените дяволи” отново опитаха да овладеят топката и инициативата в двубоя, но техните противници изобщо нямаха намерение да изпадат в дълбока отбрана и често пресираха, а действията им в офанзивен план също не изглеждаха безопасни. В 20-ата минута и отбраната на Словакия сбърка много сериозно, след като Дубравка не се справи с една топка и я подаде на Тросар, но изстрелът без забавяне на крилото на Арсенал премина над напречната греда.

25 Евро 2024: Белгия - Словакия  0:1

В следващите двайсетина минути сякаш темпото на случващото се на терена поспадна. В 35-ата минута Амаду Онана стреля точно с глава след корнер. Най-добрата ситуация се откри пред Лукаш Хараслин, който получи отлично центриране отдясно и отправи удар, но Кун Кастеелс се намеси много добре. Малко след това отново Лукаку бе изведен по отличен начин зад гърба на бранителите и за трети път от изгодна ситуация не успя да отбележи.

Противно на очакванията втората част отново започна с по-добри действия от страна на словаците, които само в рамките на първите пет минути отправиха два опасни удара по посока на Кастеелс. Белгия отговори с добро положение в 55-ата минута, когато отново Ромелу Лукаку получи в наказателното поле, но изстрелът му бе спасен от Мартин Дубравка. Последвалото центриране от корнер стигна до Амаду Онана, той отклони към централния нападател, който след редица пропуски реализира. Малко след това обаче белгийците бяха разочаровани, тъй като реферът Халил Мелер отмени гола поради засада.

“Червените дяволи” в следващите минути продължиха да увеличават натиска си, а пропуските продължаваха да се множат. Отново нападателят на Челси се отличи с нов пропуск, а след час игра неумела намеса на Дубравка даде възможност на резервата Йохан Бакайоко също да опита своя късмет пред почти опразнената врата, но Давид Ханчко самопожертвователно от голлинията успя да изчисти. Възпитаниците на Франческо Калцона стабилизираха представянето си в отбрана в следващите минути и успяха да ограничат своя противник до разигравания малко след централната линия и двата фланга, но без да се стига до някакви опасности.

Тази почти патова ситуация все пак бе разчупена в 87-ата минута, когато появилият се от пейката Луис Опенда направи отличен пробив по лявото крило, преодолявайки бранител подаде към Лукаку в пеналта и той вкара за втори път в срещата. Последвалият преглед на положението с ВАР обаче показа, че Опенда е играл с ръка при поемането на кълбото, което доведе до втори отменен гол за Белгия и Лукаку.

В заключителните минути “червените дяволи” отправиха още няколко удара към Мартин Дубравка, но в крайна сметка Словакия стигна до минималния успех в мача. В следващите си мачове Белгия ще се изправи срещу Румъния, която по-рано днес разби Украйна, а момчетата на Калцона ще играят срещу украинците.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!