Европейското приключение на Десподов и ПАОК приключи

ПАОК загуби с 0:2 от Брюж в мач-реванш от четвъртфиналите на Лигата на конференциите и напусна надпреварата. Феран Жутгла вкара и двата гола за гостите от Белгия, които продължават на полуфиналите с общ резултат 3:0. Испанският нападател откри в 33-ата минута, а в края на първото полувреме се разписа отново. Кирил Десподов беше титуляр за ПАОК и остана на терена до 71-ата минута.

Гръцкият тим се надяваше за първи път в историята си да се класира на полуфинал в европейски клубен турнир, но игра много слабо срещу съперник, който излезе на "Тумба" без няколко основни футболисти. Брюж доминираше от началото до края на срещата и не остави никакви шансове на "двуглавите орли".

Брюж спечели първата среща с 1:0, а през второто полувреме голмайсторът на тима Игор Тиаго пропусна дузпа. Бившият таран на Лудогорец получи и жълт картон на "Ян Брейдел", заради който пропусна днешния двубой.

През уикенда "синьо-черните" разгромиха с 3:0 шампиона Роял Антверп и се върнаха в битката за титлата в Белгия. ПАОК пък нямаше мач и се концентрира изцяло върху подготовката си за реванша тази вечер.

Десподов действаше по десния фланг на атаката на ПАОК, отляво стартира Тайсон, а зад изнесения в предни позиции Брандън Томас играеха Томас Мург. На пейката за домакините останаха Андрия Живкович, Йоанис Константелиас, Мбвана Самата, Магомед Оздоев и Виейриня, които бяха титуляри в Белгия. От състава на Разван Луческу заради контузии липсваха защитниците Иван Несберг и Вилиам Трост-Еконг.

За Брюж наказани освен Игор Тиаго бяха Брандън Мехеле и Максим де Каупер. Травми все още лекуват Симон Миньоле и Андреас Сков Олсен, което сериозно ограничи избора на старши треньора Ники Хайен. Той подреди своя отбор в 5-3-2, като атаката водеха Антонио Нуса и Феран Жутгла, а тримата в средата на терена бяха Рафаел Нвадике, Ханс Ванакен и Хуго Ветлесен, който отбеляза единствения гол в първия мач.

Публиката на "Тумба" създаде невероятна атмосфера, но тя не смути гостите. Още във 2-ата минута Жутгла беше изпуснат и влезе в наказателното поле, но след това реши да търси пас към свой съотборник и сгреши. В ответната атака Брандън Томас проби и центрира към Десподов, който не можа да уцели добре топката, а освен това се намираше в засада.

ПАОК имаше надмощие в средата на терена, но не рискуваше, а в няколко ситуации бранителите в черно-бяло сбъркаха при разиграването. В 18-ата минута Михал Скораш намери Жутгла, но неговият изстрел премина над вратата. Гостите се чувстваха все по-комфортно и пред Нуда се откри добър шанс, но неговият удар беше блокиран.

ПАОК разчиташе на дълги подавания към Десподов, но в повечето случаи те не стигаха до българския национал. В 33-ата минута Кириани Сабе проби по десния фланг и ниското му центриране намери заелия добра позиция Жутгла, който разстреля Доминик Котарски.

Малко след гола Жутгла отново се отскубна от защитата на ПАОК, но шутира встрани от вратата. В 40-ата минута сантиметри разделиха Ханс Ванакен от попадение, а след изпълнението на корнера само отличният рефлекс на Котарски спаси домакините. За цялото първо полувреме футболистите на ПАОК не създадоха нито едно голово положение. В 45-ата минута Жутгла отново беше оставен непокрит и с добсвка отблизо прати топката в мрежата - 0:2.

На почивката Луческу предприе двойна смяна, като в игра се появиха Мбвана Самата и Андрия Живкович на местата на Брандън Томас и Томас Мург. "Черно-белите" вложиха много повече агресия и притиснаха гостите в тяхната половина. В 51-ата минута Тайсон центрира към далечната греда, където Десподов засече топката от въздуха, но не можа да я натисне достатъчно и тя излезе в аут.

Брюж се ориентира към контраатаки по левия фланг. Жутгла беше много активен, а Нуса изскочи на чиста позиция в 57-ата минута, но стреля покрай гредата. Луческу направи още една смяна и пусна Оздоев вместо неориентирания Мейте. Малко по-късно Десподов надбяха Едер Баланта, който го побутна в наказателното поле и реферът Давиде Маса отсъди дузпа, но след преглед на ситуацията с ВАР отмени наказателния удар заради засада на българина.

Последната интересна ситуация с участието на Десподов беше негов удар с глава, който се оказа лесен за Нордин Якерс. В 71-ата минута родният нападател отстъпи мястото си на Константелиас. Брюж действаше прибрано и по никакъв начин не позволяваше на домакините да си помислят, че може да се стигне до обрат. Белгийците бяха отлично организирани и с лекота отбиваха атаките на ПАОК.

В последните минути срещата просто се доиграваше. Публиката на ПАОК не спря да подкрепя любимците си, но те не намериха сили дори за почетен гол. Брюж контролираше случващото се на терена и напълно заслужено се класира за полуфиналите, където ще се изправи срещу Фиорентина.