Рилски спортист излъга Черноморец в драматичен мач

Рилски спортист победи с 80:78 (20:25, 18:18, 17:16, 25:19) Черноморец в мач от първата шестица от 23-ия кръг на Националната баскетболна лига, изиграл се днес в зала "Арена Самоков".

В състава на гостите от Бургас липсва името на една от звездите на тима Христо Захариев, който е с болки в крака.

ПЪРВА ЧАСТ

Двата отбора започнаха срещата в Самоков като истинско дерби. Въпреки че домакините започнаха със серия от 3-0, а стрелбата на Черноморец изобщо не вървеше, гостите намериха начин да се върнат в мача и да стоят близо до съперника си. Те все пак изоставаха с 4 точки при оставащи 5:16 минути до края на частта. Кош на Андрей Иванов стопи пасива на "акулите" на 2 точки (10:12). Бързо обаче разликата отново стана 6 точки в полза на домакините. Двата отбора продължиха надлъгването, като все пак баскетболистите на Любомир Киров успяваха да поддържат минимална преднина пред съперника си. При 2:18 минути оставащи до края на частта все пак Черноморец се добра до равенство (18:18), а веднага след това кошове на Андрей Иванов и Алекс Уандие дадоха преднина от 4 точки на "акулите" (22:18). Лошата новина за Васил Евтимов бяха двете лични нарушения на Травис Макконико още преди края на първата част. Въпреки това 22 секунди преди края разликата стана 5 точки за гостите.

Резултати, репортажи и класиране от 23-ия кръг в НБЛ

ВТОРА ЧАСТ

Само след минута и 13 секунди от началото на частта Черноморец дръпна с 9 точки пред съперника си (29:20) и накара старши треньора на домакините да вземе първото си прекъсване. А зверска забивка на Шон Смит направи разликата в полза на "акулите" двуцифрена за първи път в мача - 11 точки (31:20). Алекс Уандие увеличи преднината на 14 точки след точно изпълнение от далечно разстояние, при оставащи по-малко от 7 минути до почивката. Домакините опитваха всичко, за да се върнат в мача, но Алекс Уандие увеличи разликата на 16 точки (40:24). При оставащи 2:34 минути до края на частта Рилски спортист стопи пасива си до 10 точки (33:43). След тройка на Скот, разликата падна до 7 точки, а секунди след това и до 5 точки. Именно при резултат 38:43 се оттеглиха двата отбора на почивката.

Алекс Уандие: Представихме се добре дори с късата ротация

ТРЕТА ЧАСТ

Още в първите минути на третата част Ладариен Грифин получи третото си лично нарушение, а Чавдар Костов намали пасива на Рилски спортист на 3 точки (42:45). Четвърти фаул пък направи Васил Попов, което помогна на Шон Смит да увеличи преднината за своя тим на 4 точки. Проблемите с нарушенията станаха още по-големи при "акулите", след като след 2 минути игра Травис Макконико също получи третото си лично нарушение, а разликата падна само до 2 точки в полза на гостите. След 3 минути игра Рилецо стигна до равенство (46:46), след кош на Алекс Симеонов. Малко след това Джон Флорвиъс изведе своя тим напред - 48:46. Двата отбора започнаха гонитба в резултата, като в крайна сметка Черноморец се добра от преднина от 4 точки преди заключителната четвърт.

Чавдар Костов: Джон беше ключов фактор в развитието на мача

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

Още в началото на последните 10 минути АЛександър Янев намали пасива на Рилски само до точка, след като беше точен от далечно разстояние, а след това Алън Арнет даде преднина от 1 точки за домакините. Шон Смит бързо върна лидерството на "акулите", а Милен Захариев направи преднината 5 точки. Две тройки на Чавдар Костов изпратиха Рилски с точка напред пред съперника (66:65). Отново последва смяна в лидерството и двата отбора не спиряха с надлъгването. 3 секунди преди края кош на Майк Скот даде преднина от 2 точки на Рилски спортист, а неговата стрелба спечели и срещата.

Васил Евтимов: Ще им напомня как един баскетболист трябва да се бори

За Рилски спортист Чавдар Костов вкара 25 точки, Джон Флорвиъс се разписа с 11 точки, а 10 наниза Алекс Симеонов.

Травис Макконико завърши с 23 точки за Черноморец, Алекс Уандие добави 16.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Майкълин Скот, Чавдар Костов, Алекс Симеонов, Васил Попов, Джон Флорвиъс

ЧЕРНОМОРЕЦ: Травис Макконико, Евгени Хаджирусев, Николай Георгиев, Шон Смит, Ладариен Грифин