Още един от фаворитите отпадна от Купата на Африка

Двукратният шампион Алжир сензационно отпадна от Купата на африканските нации още в груповата фаза. "Пустинните лисици" се провалиха срещу Мавритания, а загубата с 0:1 ги остави на дъното в група "D" с едва 2 точки. По-рано надпреварата напусна и силният тим на Гана.

В герой за Мавритания се превърна Яли Делахи. 26-годишният нападател отбеляза единствения гол в двубоя малко преди почивката и донесе истирическата първа победа на отбора на континенталния форум. Тя се оказа достатъчна съставът на селекционера Амир Абду да завърши на трето място в групата и да си осигури участие на осминафиналите.

Въпреки присъствието на доста звезди в тима, алжирците разочароваха тотално. Рияд Марез беше оставен на пейката и влезе на мястото на Усем Ауар на почивката, но не помогна с нищо. Финалният щурм на шампиона от 2019 година можеше да донесе поне равенство, но и късметът  беше на страната на Мавритания след няколко сериозни разбърквания.

Алжир създаде немалко положения в първия половин час. С пропуски се отличиха Адам Унас и Усем Ауар. В 37-ата минута пред вратата на "пустинните лисици" настана голямо меле. На няколко пъти топката не беше изчистена и в крайна сметка попадна на крака на Делахи, който я насочи в мрежата зад Антони Мандреа.

В 56-ата минута Абубакари Койта се разходи необезпокояван между няколко бранители на Алжир, но ударът му мина високо в аут. Пет минути преди изтичането на редовното време Мавритания можеше да сложи край на интригата, но резервата Папе Ба от непосредствена близост уцели гредата.

Съдията даде голямо продължение, но и в него отчаяните опити на Алжир да изравни се оказаха безуспешни. Отборът на Джамел Белмади отпадна безславно във второ поредно издание на Купата на Африка. След спечелването на титлата прз 2019 година тимът не постигна победа в нито един от следващите си 6 мача в надпреварата.