Гана профука аванс от два гола в луд мач с три дузпи

Отборите на Мозамбик и Гана не се победиха и направиха равенство 2:2 в среща от заключителния трети кръг от груповата фаза в турнира за Купата на африканските нации. Ганаиците профукаха два гола аванс, след като водеха до 90-ата минута след головете от дузпи на Джордан Аю (15', 70'), но Гани Камато (90'+1') и Рийналдо Мандава (90'+3') възстановиха равенството.

По този начин отборът на Гана финишира трети и ще се надява на истинско чудо, за да продължи към фазата на директните елиминации.

Резултатът бе открит четвърт час след началото след точно изпълнена дузпа, до която се стигна след като Джоузеф Пейнтсил направи чудесен пробив от дясно в наказателното поле и бе съборен. След това Джордан Аю застана зад бялата точка и изведе своите напред.

До края на полувремето тимът на Мозамбик бе този, който владееше топката, но стигна само до два точни удара, като нито един от тях не бе достатъчен, за да настъпи промяна.

През второто полувреме нова грешка в пеналтерията доведе до 11-метров наказателен удар в полза на отбора на Гана, като този път защитникът Рейнилдо Мандава игра с ръка. Отново с изпълнението на дузпата се нагърби Джордан Аю, който не сбърка и приближи тима си към успеха.

Нещата за Гана обаче рухнаха в добавеното време и то само в рамките на 120 секунди. Първо, секунди след началото на продължението съдията показа бялата точка за трети път, като този път това бе за тима на Мозамбик, тъй като Андре Аю закачи топката с ръка в собственото си наказателно поле. Гени Камато изпълни 11-метровият наказателен удар и върна напрежението в остатъка от срещата.

Футболистите на Гана като че ли подцениха ситуацията и съвсем скоро се сринаха окончателно и допуснаха изравняване на резултата. Защитниците заспаха при изпълнение на ъглов удар и Рейналдо Мандава се извиси над всички, за да засече центирането с глава и да оформи крайния резултат.

Снимки: Imago