Вегхорст и Гакпо донесоха важен успех за Нидерландия преди дербито с Франция

С попадения на Ваут Вегхорст и Коди Гакпо тимът на Нидерландия стигна до ценна победа с 2:1 над Ейре като гост в европейска квалификация от група “В”. Бившият нападател на Манчестър Юнайтед беше точен в 56-ата минута, донасяйки пълен обрат в полза на “оранжевите”. Домакините бяха повели още в 4-тата минута от дузпа, вкарана от Адам Уче Ида. В 19-ата футболистът на Ливърпул беше изравнил, също от бялата точка. С голям принос за успеха на гостите беше Дензъл Дъмфрис, който спечели дузпата за своя тим, а по-късно асистира на Вегхорст.

Така съставът на Роналд Куман вече има три поредни победи и продължава битката с Гърция и Франция, като е с мач по-малко. След месец "лалетата" приемат "петлите" в Амстердам.

Директно за финалите се класират първите два отбора. Гърците и нидерландците биха имали втори шанс през плейофите заради представянето си в Лигата на нациите, ако не успеят по стандартния начин.

За ирландците тази загуба почти сигурно слага край на надеждите за участие в Германия.

“Детелините” започнаха с петима футболисти от Висшата лига на Англия - Мат Дохърти, Нейтън Колинс, Джон Игън, Джош Кълън и Чиедози Огбене.

Селекционерът на гостите Роналд Куман заложи в атака на триото Коди Гакпо, Донийл Мален и Шави Симонс.

Началото беше вихрено, защото още в 1-вата минута домакините пропуснаха да излязат напред в резултата. Грешка на вратаря Марк Флекен доведе до шанс пред Огбене, но ударът му беше париран от Матс Вийфер

Веднага след това обаче ирландците стигнаха до дузпа за игра с ръка на Ван Дайк. Зад топката застана Ида, който беше точен за 1:0.

След това "оранжевите" постепенно се съвзеха и дори бързо стигнаха до изравнително попадение. Гакпо майсторски изведе Дензъл Дъмфрис сам срещу вратаря, след което халф-бекът на Интер беше фаулиран в наказателното поле. Арбитърът показа само жълт картон на Базуну, тъй като прецени, че той се е опитал да играе за топката.

От бялата точка Гакпо успя да вкара за 1:1, макар вратарят да беше близо до спасяване, а минутата беше 19-а.

Шест по-късно Мален проби през центъра на ирландската защита и стреля силно, но Бузуну отрази. Нападателят на Борусия (Дортмунд) повтори ситуацията и в 41-вата, но и този път стражът на ирландците спаси.

На полувремето Роналд Куман направи двойна смяна в състава си и промени схемата на игра на такава с четирима в защита. Футболистите му започнаха много силно тази част и в 51-вата малко не достигна на Симонс да изведе нидерландците напред.

В 56-ата появилият се от пейката Вегхорст вкара за 2:1 за "оранжевите" след поредното отлично включване на Дъмфрис, ознаменувано този път с асистенция.

Ирландците претендираха за дузпа в 65-ата за нарушение на Ван Дайк, но такава не беше отсъдена.

До края нивото на играта спадна, като гостите контролираха нещата, но пък не създаваха почти никакви опасности. "Зелените" натиснаха в последните десетина минути, но стигнаха само до един изстрел в очертанията на вратата.

Снимки: Imago