Българският волейбол произведе национал на Франция

Българският волейбол произведе национал на Франция

На 14 май 2023 г. Виден Нацев беше избран за най-полезен играч (MVP) във финалите на волейболното първенство на България за момчета до 16 г. 15-годишният посрещач беше отличен за огромния принос по пътя на ЦСКА към шампионската титла след успехи с 3:2 гейма срещу "Люлин" на 1/2-финалите и с 3:0 срещу "Левски София" на финала в Разлог.

На 13 юли 2023 г. Виден Нацев вече беше част от националния отбор на Франция за юноши до 17 г. А от 19 юли играе с екипа на "петлите" на европейското първенство в тази възрастова група в Черна гора.

На същото Евро `23 в столицата Подгорица участва и тимът на България - само че без своя MVP. Той ще е от другата страна на мрежата, ако/когато двете страни се срещнат на игрището. Според регламента на турнира това може да стане само на 1/2-финалите или във финала.

Би било ужасно тъжно, ако се наложи Виден Нацев да се изправи срещу момчетата, с които доскоро е играл рамо до рамо на клубно ниво. И е можело, и е трябвало да бъдат рамо до рамо и в националния отбор. Тъжно за него и още по-тъжно за ръководителите на българския волейбол, които създадоха предпоставките това да (не) се случи.   

Тихата война на волейболната федерация (БФВ) срещу Виден Нацев започна още миналата есен, когато 14-годишният по онова време талант стана главно действащо лице в юридическата битка срещу правилника на централата за трансфер на състезатели на възраст между 13 и 18 г. Тя беше подета от родители, възмутени от изискването да бъде заплащана сума от минимум 5000 лв. при преминаване от един клуб в друг.

На 14 май Виден Нацев (вдясно) ликува заедно със съотборниците си в ЦСКА като шампион на България и MVP на финалите в юношеското първенство в зала "Септември" в Разлог

За зла беда на Виден Нацев (или пък за негово добро), един от най-дейните и енергични борци за справедливост беше неговият баща - Виден Нацев-старши. Той заведе дело от името на сина си срещу БФВ с претенция въпросната точка от вътрешния правилник да бъде заличена като незаконосъобразна. Такова мнение вече бяха изразили Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) и министерството на младежта и спорта (ММС), което след направена проверка постанови, че волейболната наредба противоречи на Закона за физическото възпитание и спорта (ЗФВС).

Съдът обаче взе решение в полза на волейболната федерация, като остави жалбата изобщо без разглеждане. Мотивите на две инстанции във Върховния административен съд (ВАС) бяха, че оспорената наредба "не представлява нормативен административен акт" и "не подлежи на съдебен контрол" по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Така казусът със смущаващия трансферен правилник за деца беше йезуитски приключен в края на януари.

Още в началото на открития конфликт между Нацев-старши и БФВ обаче отношението на централата спрямо един от най-обещаващите български волейболисти започва да се променя. От "много желан" в юношеския национален отбор Виден-младши реално се превръща в персона нон грата, а баща му - в най-болезнения трън в петата на федерацията. И това съвсем естествено полага основите на желанието на едно българско момче и неговите родители то да потърси път на развитие извън родината си.

"В началото на миналото лято имах лични разговори с Андреа Буратини (б. а. - настоящ селекционер на младежкия национален отбор до 21 г.), Десислава Величкова (б. а. - настоящ селекционер на юношеския национален отбор до 17 г.) и Николай Иванов (б. а. - координатор на националните отбори към БФВ) - разказа пред "Сега" бащата Виден Нацев. - Получих уверение, че синът ми влиза в плановете за националния отбор и ще получи повиквателна през септември. Паралелно с това започнаха разправиите ми с федерацията покрай желанието на Виден да премине от клуба на Софийския университет в ЦСКА и отношението изведнъж започна да се променя. Мина септември, мина октомври, мина ноември и така и не пристигна никаква повиквателна. Те започнаха да се подиграват с него. До този момент не ми беше хрумвало, че може Виден да играе за друга страна. Но, усещайки накъде отиват нещата, бях длъжен да намеря алтернатива за сина си."

През юли българският талант вече е оборудван с пълна екипировка на френския национален отбор

Тъй като майката на Виден Нацев е френски гражданин, той самият притежава френски документ за самоличност. Освен това до 6-7 годишна възраст е играл волейбол във Франция, където е живял по това време.

"През декември 2022 г. той направи един стаж в Париж - с тренировъчен лагер, с пълни изследвания. И през януари от френската федерация дойдоха при нас с предложение за неговото развитие във волейбола. Представиха ни ясна и дългосрочна програма как планират да инвестират в него, включително в образованието му и с перспектива за висше образование", посочва Нацев-старши.

По думите му, в края на февруари президентът на волейболната федерация на Франция (FFV) Ерик Танги е заявил интерес към Виден-младши в личен разговор с президента на БФВ Любомир Ганев по време на заседание на европейската конфедерация (CEV). В началото на март самият баща е подал молба в родната централа за смяна на спортната националност на сина си.

15-годишният тийнейджър от София поема с надежда и амбиция по новия път в развитието си на професионален волейболист във Франция

"По-нататък обаче комуникацията рязко замря въпреки всички усилия от страна на FFV да влезе в контакт с БФВ - разказва Нацев-старши. - В средата на май Виден беше избран за MVP в юношеското първенство. На 29 май бяха разпратени поканите за българския национален отбор до 17 г., като от ЦСКА бяха повикани четири момчета и Виден не беше сред тях. На 6 юни обаче се провежда заседание на УС на федерацията, на което се обсъжда съдбата на Виден и той изведнъж става много интересен. По това време той вече е във Франция, но в същия този ден му се праща покана за националния отбор - два дни преди да се събере отборът. Повиквателната му е пратена по "Вайбър", като служител на федерацията му е изискал да предостави личните си данни."

За да бъде решен ненадейно възникналият спор за правата на Виден Нацев, е поискан арбитраж между FFV и БФВ пред международната федерация (FIVB). Той е насрочен за 21 юни, но така и не се състои, понеже още на 15 юни след разглеждане на всички документи FIVB постановява, че българската федерация няма право на претенции и волейболният талант може да бъде картотекиран във Франция. Така в края на юни българското момче е включено в разширения състав на "петлите" за Евро `23 при 17-годишните и впоследствие попада в окончателната група от 14 състезатели.

Френският национален отбор на Евроволей `23 за юноши до 17 г. Виден Нацев е с №4.

ПОЗИЦИЯТА НА БФВ

"Сега" се свърза с президента на българската федерация по волейбол Любомир Ганев, за да научи и неговата гледна точка. Макар и с осезаемо раздразнение, той се съгласи да коментира темата за преминаването на Виден Нацев под френски флаг:

"Баща му и майка му представиха документи още през февруари, че той не иска да стои в България, че иска да играе във Франция. И тъй като има френски паспорт и е играл там, когато е бил във втори клас (б. а. - Виден Нацев е играл волейбол във Франция в предучилищна възраст, иначе целият начален и основен етап от образованието му преминава в България), от FIVB казаха, че той може да играе за Франция. Така че се видя, че борбата на родителите не е за да атакуват правилника, а да си изкарат детето в чужбина. Той вече е французин и нас не ни засяга."

Попитан не е ли тъжно, че България губи завинаги един от най-ярките си таланти, и направила ли е БФВ достатъчно, за да опита да го задържи, шефът на федерацията отвърна:

"Дали е тъжно трябва да се коментира с родителите. Те представиха молба, че още в началото на годината са подали документи във френската федерация да става френски играч. Нашата федерация отправи запитване към FIVB и тя се произнесе, че той може да играе за Франция. Самото дете беше подписало, че иска да става французин. Ние как да го задържим, с белезници ли да го завържем? Пращали сме му две повиквателни за националните отбори - миналата година и тази година, и той не се яви. Федерацията има интерес към всички деца. Това, че някой иска да си поеме по друг път, си е негов избор. В националния отбор никой не може да дойде насила."

Запитан дали все пак желанието на момчето не е продиктувано от отношението на федерацията към него и семейството му след завеждане на съдебното дело за правилника, Ганев каза:

"Федерацията няма никакви взаимоотношения с нито едно семейство. Единствено имаме документи, подписани от родителите, че това дете е трябвало да бъде картотекирано в България. Ние сме го картотекирали съгласно законите. Това, че някой иска детето му да ходи да играе в чужбина и се опитва да обори правилата на федерацията пред съда, а като вижда, че не се получава и търси някакви други методи, си е техен проблем. Ние проблем нямаме. Ние имаме перфектно оформени документи, съдът се е произнесъл. Оттам-нататък казусът за нас е приключен. Този състезател вече не е българин и повече не може да се върне да играе в България."

А на въпроса какво според него кара едно българско дете да иска да играе за друга държава, шефът на БФВ отговори:

"Условията са подсигурени за всички перфектно. Ако някой си търси под вола теле, да си го намира. БФВ подсигурява перфектни условия за своите национални състезатели, било то при подрастващи или при мъжете и жените. Много повече от перфектни. Който иска в националния отбор, да заповяда, добре дошъл е. Най-добрите български деца в момента играят за българския национален отбор на европейското първенство. През годините е имало и други наши волейболисти, които са играли за чужди страни. Такъв е животът."

Явор Евтимов, segabg.com

Последвайте каналите ни в:

Още от Волейбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти