Резервите и юношите на Левски се озъбиха на Лудогорец, но "орлите" отново държат съдбата на титлата в ръцете си

Отборът на Лудогорец надви много трудно с 3:2 резервите и юношите на Левски в мач от 34-ия кръг на efet Лига. Двубоят бе изпъстрен с обрати, но по-опитният и по-класен тим на шампионите все пак стигна до важната победа, която го върна на първо място в класирането. Капитанът Кирил Десподов (23-д) и Игор Тиаго (72) отново бяха героите за “орлите”, след като крилото отбеляза първото попадение от доста оспорван дузпа, а след това добави две асистенции. Голмайсторът Тиаго пък донесе победата с поредния си красив гол с глава в 72-ата минута. Илиян Стефанов (33) и Филип Кръстев (60) донесоха пълен обрат за столичани, които дори удариха и греда в 57-ата минута. Изравнително попадение на Якуб Пьотровски в 66-ата минута пък даде криле на “зелените” за важната победа, която върна предимството на хегемона в България през последните 11 години, в битката за титлата на страната, която ще се реши в сряда.

Тогава Лудогорец гостува на Черно море, а Левски приема на ЦСКА-София.

Двубоят в Разград бе изключително важен в битката за титлата, която е цел на шампионите, както и в битката за третото място, което пък е целта на “сините”.

Минути преди началото на мача досегашният лидер в шампионата ЦСКА-София пропусна дузпа в 102-ата минута чрез своя капитан Иван Турицов срещу ЦСКА 1948, което даде шанс на 11-кратния шампион да се върне на първо място при успех на "сините", които пък запазиха повече от половината си отбор за дербито с тима на Саша Илич в сряда.

Леден душ за ЦСКА - София! ЦСКА 1948 с нова сензация след пропуск на Турицов от дузпа в 102-ата минута

Ивайло Петев бе направил четири промени от равенството 2:2 с ЦСКА 1948 от последния кръг.  Георги Терзиев, Тодор Неделев, Франко Русо и Нонато замениха Оливие Вердон, наказаният Бърнард Текпетей, Мануел Шоу и Спас Делев.

Останалите титуляри бяха Серджо Падт под рамката, Аслак Фон Витри, Игор Пластун, Клод Гонсалеш, Кайо Видал, Кирил Десподов и Игор Тиаго

Елин Топузаков излезе с много експериментален състав, като остави извън стартовите 11 цели седем от своите титуляри, а после пусна двама таланти от школата. Това бяха Цунами и Ивелин Попов, които при картон щяха да пропуснат за два мача. Бразилското трио Рикардиньо, Уелтон, Роналдо, Андриан Краев и Джереми Петрис също бяха запазени за мача с ЦСКА-София в сряда. Интересното е, че "сините" бяха със седем български футболисти от първата минута, а промените от успеха с 2:1 над Черно море също бяха седем. Новите в състава бяха Марин Петков (19 г.), Патрик-Габриел Галчев (22 г.), Кристиян Димитров, Асен Митков (18 г.), Асен Чандъров, Илиян Стефанов и Джавад Ел Джемели (20 г.). Пламен Андреев (18 г.), Сонко Сундберг, Келиян ван дер Каап и Филип Кръстев(21 г.) бяха останалите титуляри. След почивката Давид Михалев (17 г.) и Кристиян Йовов (17 г.) също влязоха.

41 Лудогорец 3:2 Левски

Пред няколко хиляди зрители по трибуните двата отбора започнаха мача открито, но не и на бързи обороти. По-опитният тим първоначално бе изненадан от схемата с трима защитници на гостите, но постепенно увеличи оборотите.

В 20-ата минута “орлите” стигнаха до правото да бият дузпа, след като Десподов центрира от фал, а Ван дер Каап игра с ръка. Никола Попов посочи бялата точка въпреки претенциите на Левски, че нидерландеца бе избутан от Игор Тиаго при центрирането и затова с некоординираното си движение бранителят изби топката с ръка. Реферът на ВАР Красен Георгиев обаче изненадващо потвърди решението на главния съдия, като не го викна да гледа и зад топката застана капитанът на домакините.

Крилото стреля долу в долния ляв ъгъл на Андреев и даде аванс на шампионите със своя 14-и гол в кампанията.

Попадението стресна тима на гостите, които обаче десет минути по-късно изравниха с първия си удар във вратата на Падт. Галчев центрира отдясно, Пластун увисна и връхлитащия Стефанов засече топката в мрежата на домакините за 1:1. Попадението бе негово четвърто за сезона и първо от осем месеца, както и девето със синята фланелка.

Последната минута на първата част Падт изби в корнер опасен удар на Кръстев от фал.

На почивката Спас Делев и Мануел Шоу замениха Неделев и Нонато, а гостите пуснаха 17-годишния десен защитник Дейвид Михалев, който замени най-опитния играч на Левски от всичките на терена Сонко Сундберг. Това промени и тактическата постройка на "сините", които започнаха да играят с четирима бранители, а Галчев отиде ляв бранител.

Именно през него Спад Делев проби в 53-ата минута, но Кайо Видал пропусна да върне преднината на "зелените".

В 57-ата минута гредата спаси домакините, след като Джавад Ел Джемели нацели дясната греда от 10 метра. Това бе първата атака на столичани след паузата, но само липсата на късмет ги лиши от пълен обрат в този момент.

Втори гол за Левски обаче падна три минути по-късно, когато Асен Митков отне топката при изнасянето на топката на "зелените" и подаде на Кръстев, който отново нахлу в наказателното поле и стреля, топката рикошира в ръката на Пластун и мина голлинията за 1:2. Юношата на Славия, който празнува със специален танц пред агитката на гостите, вече има осем попадения в шампионата през този сезон.

Якуб Пьотровски смени Гонсалвеш и Матиас Тисера влезе вместо Терзиев. Това даде резултата и Андреев на два пъти трябваше да спасява, а в 66-ата минута Петровски изравни с глава, след като бе оставен непокрит от синята защита след центриране от корнер на Десподов.

Секунди по-рано Кристиян Йовов, който е син на синята легенда Христо Йовов, дебютира на 17 години. В този момент Андреев изби удар от фал на Десподов. Буквално с влизането му в игра обаче шампионите излязоха напред в резултата, след като Игор Тиаго вкара много красив гол с глава. Попадението е негово 15-ото в шампионата, което дойде след 15-ата асистенция на Десподов през тази кампания.

Лошите новини за Левски последваха, след като Филип Кръстев бе контузен в коляното от Спас Делев, а Асен Митков също получи травма след удар от Шоу и двамата бяха заменени принудително от Краев и Роналдо. Именно Анди Краев опита да изравни в 86-ата минута, но Падт спаси неговия изстрел.

"Сините" искаха дузпа за игра с ръка на Десподов, която първо бе прибрана, а второ дойде след рикошет и нормално получиха само ъглов удар.

Доминик Янков пропусна да вкара четвърти гол в последните минути с удар извън целта, а "сините" опитаха да хвърлят бомбата и да остават ЦСКА-София на върха в класирането, но нямаха сили.

Поражението остави Левски почти сигурно на четвърто място в крайното класиране, тъй като дори и победа в дербито на "Васил Левски" на 7 юни, а равенство в Бистрица между ЦСКА 1948 и Локомотив (Пловдив), ще остави тима на "червените" на третото място.

"Сините" могат да бъдат доволни от представянето си на младите футболисти, но със сигурност се видя, че ако бяха играли с титулярите си, можеха и да продължат положителната си серия срещу шампионите и да не загубят нито един мач от тях в рамките на един сезон за първи път в историята. Сега 26-кратните шампиони ще трябва да направят всичко, за да зарадват феновете си с победа срещу ЦСКА-София, която да лиши тима от "Българска армия" от титла, след като не разчитаха на толкова титуляри в Разград.

Лудогорец пък има преднина от точка и дори при поражение, а равенство в дербито в центъра на София ще бъде шампион, но при победа на Иван Турицов и компания, а всякакъв друг резултат извън победа за "орлите" във Варна, България ще има нов шампион. Интригата ще бъде до последния дъх, както не се бе случвало от десет години. Ще видим каква драма предстои на родните любители на футбола в средата на другата седмица ,когато всички мачове от първата шестица ще се играят по едно и също време.

ЛУДОГОРЕЦ 3:2 ЛЕВСКИ
1:0 Десподов (23-д)
1:1 Стефанов (33)
1:2 Кръстев (60)
2:2 Петровски (66)
3:2 Тиаго (72)

ЛУДОГОРЕЦ: Серджо Падт, Франко Русо, Игор Пластун, Георги Терзиев, Клод Гонсалвеш, Фон Витри, Густаво Нонато, Тодор Неделев, Кайо Видал, Кирил Десподов, Игор Тиаго

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Келиян ван дер Каап, Кристиян Димитров, Сонко Сундберг, Патрик-Габриел Галчев, Филип Кръстев, Асен Чандъров, Марин Петков, Илиян Стефанов, Джавад Ел Джемили