Балкан направи първата крачка към втора поредна титла

Отборът на Балкан направи първата крачка към дублиране на титлата си в Националната баскетболна лига. Действащите шампиони поведоха с 1-0 във финалната серия с тима на Черноморец, след като надиграха "акулите" с крайното 87:74 (16:20, 28:19, 23:19, 20:16) в първия мач от битката между двата тима, проведен в зала "Арена Ботевград".

Петър Златанович: Успяхме да ги спрем през второто полувреме

Така "зелените" излизат напред в общия резултат преди втория двубой, който ще се проведе в понеделник от 19:00 часа, отново в Ботевград.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Съперниците за златото си размениха по една тройка в първата минута, след като първо Георги Боянов наниза изстрел от деветия метър, а след това Никос Дипларос реагира от другата страна, за да изравни при 3:3. Защитата на Черноморец, макар и в по-нисък състав, се справяше с опеката на лидера на домакините Мануел Суарес като чилиецът не стигаше до лесни стрелби в началото на мача. Джордан Тъкър пък изведе "акулите" отново напред при 4:5. С първата си тройка в мача американецът увеличи аванса на своя тим до четири точки, като Черноморец водеше при 6:10 в средата на първата част.

Суарес обаче започваше да набира скорост и вече имаше четири точки на сметката си, след като на два пъти се справи със съперниковата защита - 8:12 в полза на гостите. Тъкър обаче продължаваше да изнася рецитал в Ботевград и вече имаше 13 точки на сметката си при 5/5 стрелба от игра, като така бургазлии се сдобиха с аванс при 11:20. Домакините все пак успяха да се реабилитират след посредственото начало и чрез минисерия от пет поредни точки за край на частта намалиха изоставането си до 16:20.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Балкан продължаваше да стои изключително близо в резултата зад своя съперник. Шампионите намираха начин да отговарят на блестящите изяви на Тъкър от другата страна и скъсиха дефицита си до само три точки при 19:22 в началото на втория период. Ботевградчани показаха характер и дори достигнаха още веднъж до паритет в резултата, след като върнаха равенството при 22:22. Благодарение на отлична стрелба на Георги Боянов и безгрешни два фала от Мунис Туту гостите дръпнаха отново с четири напред, преди Мануел Суарес да напомни за себе си и да върне разликата отново до точка при 25:26.

Двата отбора натрупаха доста нарушения и мачът се понакъса, но все пак Балкан достигна до пълен обрат при 31:29 чрез успешен пробив на Пол Джаксън. В следващите минути гонитбата беше жестока и нито един от двата тима не можа да се отскубна напред в резултата. Балкан обаче разби статуквото и дръпна с шест точки аванс при 40:34 чрез серия от 6:0 към края на първото полувреме. С 16-ата си точка в мача машината Суарес увеличи преднината на домакините до 44:36, преди Николай Титков да изригне с ключова стрелба за крайното 44:39 след едно полувреме игра.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Гардът на домакините Павлин Иванов настрои мерник си и чрез негови пет поредни точки авансът на Балкан бе увеличен отново до осем при 49:41. Именно националът бе човекът, който движеше "зелените" в началото на второто полувреме, след като Павлин наниза още една тройка, за да изведе тима си напред с двуцифрена преднина при 52:41. Черноморец обаче се завърна с гръм и трясък в мача със серия от осем поредни точки, като по този начин дистанцията между двата тима бе намалена до само три точки при 52:49.

Васил Евтимов: Нищо не е станало

Естествено, шампионите не оставиха нещата просто така и също записаха серия от последователни точки на свой ред, като благодарение на Дипларос, Грозев и Иванов разликата отново скочи до девет точки при 58:49. Тимът на Петър Златанович си възвърна двуцифрената преднина при 61:51 след чудесно изпълнение на Мануел Суарес под коша. Последните минути от третата част се превърнаха в изключително интересни, като Балкан взе надмощие при борбата в нападение и чрез тройка на Суарес дистанцията бе покачена до 13 точки при 66:53. Все пак "акулите" се задържаха в мача чрез точни стрелби на Георги Боянов и Джордан Тъкър, като така разликата между двата отбора бе девет точки при 67:58 преди началото на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Благодарение на отлично включване от Николай Титков отборът на Черноморец се доближи на само пет точки от своя съперник при 69:64, като Титков наниза първите шест точки на "акулите" в периода. Павлин Иванов обаче отвърна с важна тройка от другата страна, преди Титков да изригна с още една далечна стрелба за 72:68 към средата на последната четвърт. НБА попълнението в редиците на Балкан Денг Адел защити авторитета си и отвърна с пет поредни точки за ботевградчани, а след това Павлин Иванов завърши отлична комбинация с Никос Дипларос и върна двуцифрената разлика на таблото при 79:68.

Джордан Тъкър: Трябва да покажем, че искаме да спечелим титлата

Властелинът в подкошието на домакините Мануел Суарес нямаше спиране и чрез поредната си добавка донесе нова двуцифрена преднина на "зелените", а след това Христо Захариев до голяма степен подпечата победата на своя отбор - 85:71 при оставащи малко над две минути до финалната сирена. Ботевградчани не дадоха шанс на опонента си дори да си помисли и за обрат, като в крайна сметка триумфираха с крайното 87:74.

Мануел Суарес завърши с 26 точки, 16 борби и4 чадъра за Балкан. Павлин Иванов добави 21 точки и 8 асистенции, Христо Захариев прибави 12 точки и 5 овладени топки, а Денг Адел наниза 10 точки.

Джордан Тъкър бе над всички за Черноморец с 29 точки. Николай Титков записа 12 точки, а Брайс Нзи финишира с 10 точки и 5 борби.