Казахстан шокира Дания с пълен обрат и атрактивни попадения само за едно полувреме

Казахстан поднесе истинска сензация и победи с 3:2 Дания във втория двубой за двата тима от започналите само преди дни квалификации за Евро 2024. Азиатският тим изигра феноменално второ полувреме за своите възможности и осъществи пълен обрат с попадения на Батийор Зайнутдинов (73’, Ашкат Тагиберген (86’) и Абат Аймбетов (89’), след като европейците бяха взели солидна преднина от две попадения чрез Расмус Хьойлунд (21’, 36’) през първата част.

Футболистите на Каспер Юлманд бяха съвсем близо до това да открият резултата още в 3-ата минута, когато Йонас Винд влезе в наказателното поле и пусна успореден пас на няколко метра пред голлинията, но там Рамус Хьойлунд се забави и не успя да засече. В 16-ата минута добро разиграване пък изведе Йоаким Меле очи в очи със стража на домакините Игор Шацкий, но той успя да спаси.

Датчаните все пак излязоха напред в 21-ата минута, когато дълго подаване от Симон Кяер намери в предни позиции намиращия се в отлична форма Хьйолунд, който прехвърли и неразчетено излезлия вратар на домакините. Гостите продължиха да осъществяват натиск към вратата на казахстанците. Те стигнаха до второ попадение петнайсет минути по-късно, когато отново Расмус Хьойлунд се оказа на точното място при разбъркване в пеналта и преодоля Шацкий за втори път.

Футболистите на Казахстан излязоха мотивирани за началото на втората част и в първите десетина минути на няколко пъти Каспър Шмайхел трябваше да се намесва решително, за да предотвратява опасности пред себе си. В 70-ата минута Абзал Бейсебеков стреля отлично от границата на наказателното поле и отново вратарят на Ница трябваше да се намесва решително, а след това кълбото разтресе и градата. При последвалият корнер пък Йонас Винд не се ориентира добре и игра с ръка, което доведе до дузпа. Зад топката застана Бактийор Зайнутдинов и намали изоставането на Казахстан на 1:2.

Пет минути преди края на редовното време дойде и може би кулминационния момент в този двубой, когато капитанът на домакините Ашкат Тагиберген реши да пробва късмета си от около 25 метра и с изключително краси изстрел направи напълно безпомощен Каспър Шмайхел, за да изравни с брилянтно попадение. Само няколко минути по-късно драмата на “Астана Арена” стана пълна, след като центриране отляво завари вече напълно обърканата отбрана на Дания и там появилият се като резерва Абат Аймбетов отблизо прати топката с глава в мрежата за 3:2 в полза на Казахстан. Куриозно се получи и това, че нападателят свали фланелката си след отбелязването на гола, което му донесе жълт картон, а дълбоко в добавеното време извърши нарушение и бе изгонен след второ официално предупреждение.

Това се превърна и в първа победа за домакините в тези европейски квалификации, след като само преди дни те допуснаха загуба на същия този “Астана Арена” от Словения. Дания пък спечели с 3:1 в домакинството си на Финландия в първия си двубой.