Кюстендил е домакин на научна конференция, посветена на спортните герои

Кюстендил е домакин на научна конференция, посветена на спортните герои

Кюстендил е домакин на първа научна конференция "Физическо възпитание и спорт - история, съвременно развитие, иновации". Тя е посветена на спортните герои и показва развитието и историята на спорта в Кюстендил. Организатори на двудневната конференция са Асоциацията на спортните педагози, община Кюстендил и Регионалният исторически музей.

"Благодаря ви за това, че изградихте поколения, укрепихте България, създадохте спортисти, с които се гордеем пред цял свят. Горчиво съжалявам, че на вас се пада тежката задача да сплотявате България и отново да възраждате българския дух. Радвам се, че вие носите българския дух и че го предавате на поколенията", каза при откриването кметът на Кюстендил Петър Паунов.

Сред темите на форума днес са: "Физическо възпитание и спорт в Кюстендил, деятели и спортисти с най- голям принос за развитието им"; "Баскетболът в Кюстендил през периода от 1989 до 2022 година"; "Професионална квалификация и кариерно развитие на учители по физическо възпитание и спорт в България"; "Модел за физическа активност в условията на детската градина".

По време на конференцията спортни специалисти ще говорят за историята в развитието на спорта в града, спортните постижения и перспективите за бъдещето на спортните клубове.

Началото на спорта в града дават 12 учители по гимнастика то Швейцария, които пристигат в града по покана на министъра на просвещението Георги Живков, от правителството на Стефан Стамболов. Тогава Даниел Бланшу основава първото юнашко дружество в Кюстендил през 1895 година - "Осоговски юнак", разказаха участници във форума.

През годините кюстендилския спорт бележи изключително развитие и ражда десетки шампиони, посочи председателстващият конференцията проф. Симеон Йорданов, преподавател от НСА.

"Гордеем се със Светослав Джумалиев - доайенът на леката атлетика в Кюстендил, Костадин Сотиров, също възпитал много шампиони на България в хвърляне на копие, Райна Афионлиева - наш спортен герой в художествената гимнастика, основател на кюстендилската школа, Блага Шишкова, Филка Раденкова, които поставят началото на художествената гимнастика в Кюстендил, както и с нашите шампиони - Недялка Ангелова - шесто място на олимпийски игри в Мюнхен, 1972 година, Владимир Табаков - шампион на България на 400 м с препятствия", посочи проф. Йорданов.

Форумът продължава и утре.

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички