Левски повали Локо (Сф) с дебютен гол

Отборът на Левски победи с 1:0 Локомотив (София) в столичното дерби от 24-ия кръг на efbet Лига. Успехът дойде след дебютното попадение за клуба на Илиян Стефанов, който за първи път бе титуляр със синята фланелка на стадион “Георги Аспарухов”, в 36-ата минута. Трите точки бяха напълно заслужено спечелени от играчите на Станимир Стоилов, които бяха спрени няколко пъти от Александър Любенов, един път гредата спаси “железничарите”, а Уелтон пропусна на празна врата в последните секунди. “Червено-черните” имаха много проблеми преди мача, а още преди почивката двама от титулярите се контузиха и трябваше да напуснат принудително.

"Сините" се върнаха към победите след равенството (0:0) с ЦСКА - София и поражението в Разград (1:2). 26-кратните шампиони имат вече 36 точки и заемат пето място в класирането, докато четвъртото поражение тази пролет на Локомотив остави тима на 12-то място с 22 точки.

23 Левски - Локомотив (София)

Наставникът на домакините Станимир Стоилов направи две промени от състава стартирал при загубата с 1:2 от Лудогорец в Разград. Изтърпелият наказание Цунами и Мартин Петков се завърнаха в състава за сметка на Келиан ван дер Каап и Патрик-Габриел Галчев. Капитанът Николай Михайлов игра на инжекции, а Драган Михайлович, Сонко Сундберг, Хосе Кодоба и Цунами бяха в защита. Георги Миланов, Филип Кръстев и Илиян Стефанов бяха халфовете, докато Петков, Уелтон и Билал Бари действаха в офанзивен план.

Треньорът Иван Колев имаше много проблеми, като направи четири промени от успеха с 1:0 над Ботев (Враца). Специалистът не можеше да разчита на титулярните централни защитници Пламен Крачунов и Йоргос Кацикас, които бяха наказани, а Владимир Семерджиев и Димитър Митков също бяха заменени. Вратар бе Александър Любенов, а Стойчо Атанасов, Дейвид Малембана, Божидар Кацаров, който се завърна след изтърпяно наказание, и Мики Орачев бяха защитниците. Пред тях действаха Красимир Милошев, Симеон Славчев, Октавио, Селсо Рапосо и Върджил Пирсон, а Илия Димитров водеше атаката.

Домакините стартираха мотивирани и на високи обороти при подкрепата на около 4500 фенове по трибуните. Още в 3-ата минута Уелтон отправи силен удар, който бе спасен от Любенов. Марин Петков с глава пропусна да даде аванс на домакините в 6-ата минута, пращайки топката в аут. Гредата спаси гостите в 13-ата минута. Поредният пробив на Уелтон отляво завърши с удар на Петков в горната греда. Давид Малембана обаче разтегна при опита да спре бразилеца и трябваше да бъде заменен принудително. На негово място влезе хърватинът Фране Чиряк, който дебютира за "червено-червените", а Славчев бе върнат централен защитник.

Димитров имаше шанс да изведе “железничарите” напред с глава, но ударът му с глава мина покрай вратата. Удар на Петков в 32-ата минута бе боксиран от Любенов. Малко по-късно топката все пак попадна във вратата. Вратарят Любенов първо парира изстрел на Стефанов, който получи подаване от Миланов. Славчев не успя да изчисти добре избитата от неговия страж топка и тя се върна в новия плеймейкър на “сините”, който от втория опит даде аванс на своя тим. За бившия играч на Локо това е първо попадение за родния му клуб.

Натискът на Левски продължи и Кръстев също пробва своя късмет, но Любенов отново изби. В 41-ата минута Стефанов излезе отново на стрелкова позиция, като този пък изстрелът му мина покрай лявата греда на Локомотив.

Най-добрият играч на “червено-черните” Октавио също получи травма в последните секунди на първата част и трябваше да бъде заменен принудително на почивката от Лука Иванов. Нападателят Димитър Митков пък замени Атанасов на полувремето, а локомотивци бяха с трети вариант на централни защитници от първия съдийски сигнал.

Именно бившият играч на Лудогорец и ЦСКА 1948 опита да се разпише, но Сундберг го блокира. След това “сините” отново взеха инициативата и продължиха да търсят добри възможности. Изстрел на Петков мина на сантиметри от вратата след ново подаване на Уелтон в 55-ата минута.

Първият удар в очертанията на вратата пазена от Михайлов дойде в 60-ата минута, а негов автор бе Пирсон, който не затрудни капитана на домакините. Каап и Димитър Костадинов се появиха вместо Миланов и Петров, а бившият играч на Царско село веднага имаше възможност за удар, но и той подобна на своите съотборници стреля лошо и далеч от целта. Уелтон и Кръстев бяха много активни за домакините.

Играчите на Стоилов пропусна най.чистата си възможност след почивката буквално в последните секунди. Тогава на контраатака Бари надбяга защитата и пусна към връхлитащия на празна врата Уелтон, но бразилецът се хвърли на шпагат и от няколко метра прати топката на сантиметри от гредата. Въпреки това Левски постигна втори успех срещу Локо през този сезон, след като есента Бари отбеляза дебютното си попадение за клуба при победата с 2:1 и донесе първата победа на Мъри след завръщането му на "Герена", за първенство.

Сега предстоят две седмици пауза заради националните отбори, в които "сините" ще имат две проверки срещу Созопол и Септември, след което завършват редовния сезон с гостуване на Пирин и домакинство на Черно море.

Борещият се за оставане в елита Локомотив ще се опита да възстанови контузените си играчи преди сблъсъците с Царско село и Ботев (Пловдив).

ЛЕВСКИ 1:0 ЛОКОМОТИВ (СОФИЯ)
1:0 Стефанов (36)

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Драган Михайлович, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба, Цунами, Филип Кръстев, Георги Миланов, Илиян Стефанов, Марин Петков, Уелтон, Билал Бари

ЛОКОМОТИВ (София): Александър Любенов, Стойчо Атанасов, Дейвид Малембана, Красимир Милошев, Мики Орачев, Симеон Славчев, Божидар Кацаров, Октавио, Селсо Рапосо, Виржил Пинсон, Илия Димитров

Снимки: Борислав Трошев