Швеция грабна първото място в групата след драма с Полша и гол за историята

Швеция постигна изключително драматична победа с 3:2 над Полша в последния мач за двата отбора от група Е на Евро 2020, която в крайна сметка бе спечелена от “тре кронур”. Попаденията за победителите бяха дело на Емил Форшберг (2’, 59’) и Виктор Клаесон дълбоко в добавеното време. Междувременно те позволиха, след като бяха взели преднина от две попадения, на Робърт Левандовски да изравни чрез точни удари в 61-а и 84-а минути. Централният нападател на Байерн удари и две греди през първото полувреме.

32 Швеция - Полша

Швеция откри резултата със самото начало на мача - във втората минута Емил Форсберг пое една отбира от защитник топка, навлезе в наказателото поле и с удар с левия крак преодоля Лукаш Фабиански за 1:0. Това се превърна и във втория най-бърз гол на европейско първенство след попадението на Дмитрий Кириченко от Русия срещу Гърция през 2004-а.

В 17-ата минута шведите оцеляха по невероятен начин, след като Робърт Левандовски отправи два поредни удара с глава след корнер, но всеки един от тях попадна в горната греда и топката не пожела да влезе в мрежата на Робин Олсен. Играчите на Пауло Соуса бяха близо до равенството и в първата минута от продължението, когато Желински стреля силно, но стражът на “тре кронур” отново бе на мястото си и изби.

До края на полувремето поляците на няколко пъти бяха близо до попадение, но добри намеси на Олсен предотвратиха изравняване на резултата.

В 50-ата минута Робин Куайсон напредна добре и се озова в отлична позиция в наказателното поле, но ударът му бе отразен от Шчесни.

В 59-ата минута играчите на Яне Андерсон осъществиха образцова контраатака, когато Кулушевски пое топката отдясно, напредна над 50 метра, след което подаде успоредно пред наказателното поле, а там Емил Форшберг с плътен удар заби второто си попадение в срещата и трето в турнира за 2:0.

Полша отвърна само две минути по-късно, когато Робърт Левандовски пое отлично една топка, шведцаката отбрана изглеждаше заспала, а той навлезе в пеналта и с отличен диагонален удар намали изоставането на своя тим на едно попадение - 2:1.

В 65-ата минута Дружина Полска изравни чрез бившия играч на Лудогорец - Якоб Шверчок, но попадението бе отменено поради засада след преглед с ВАР.

Полша успя да изравни в 84-ата минута, когато двамата централни бранители на Швеция бяха заели абсолютно надекватна позиция, една центрирана топка от Франковски ги прескочи и попадна в напълно непокрития Левандовски, който отблизо отбеляза за 2:2.

Играчите на Яне Андерсон измъкнаха победата чак в третата от даденото от съдията пет минутно продължение, когато играчите на “тре кронур” направиха бърза атака, а една резерва Маркус Берг подаде към друга такава Клаесон в наказателното поле и той с хубав диагонален удар преодоля Шчесни за 3:2.

В крайна сметка по този начин Швеция зае първото място в група Е, но все още очаква да разбере своя противник в следващата фаза.