Швеция заплете интригата в група Е

Швеция победи Словакия с 1:0 в среща от група Е на Европейското първенство. Единственото попадение реализира Емил Форшберг от дузпа в 77-ата минута. След скучно първо полувреме, в което двата отбора не създадоха голови положения, скандинавците вдигнаха нивото след почивката и след няколко пропуснати възможности стигнаха до така ценното попадение. За тях това бе първи гол на европейско първенство след 365 минути суша. Последното им попадение бе в първия им мач на Евро 2016.

Швеция временно оглави група Е с четири точки. Словакия е с три, а утре Испания се изправя срещу Полша в другия мач от групата.

И двата отбора започнаха предпазливо двубоя и се видя, че ще изчакват търпеливо да се открият възможности. Резултатът бе липса на опасни ситуации пред двете врати. Словаците започнаха малко по-активно и в шестата минута след ъглов удар Куцка стреля с глава покрай вратата. Скандинавците също стигнаха до едно-две по-опасни центрирания, но като цяло до средата на първото полувреме не се случи нещо значително.

Към края на първата част Словакия имаше добър период и бе близо до това да създаде голово положение. При една ситуация Хамшик получи топката в наказателното поле, но не успя да я обработи достатъчно добре. По-късно пък удар на бившия капитан на Наполи мина над вратата.

53 Швеция - Словакия 1:0

След почивката срещата стана малко по-отворена и се стигна до първите по-сериозни положения. Робин Олсен направи отлично спасяване след удар с глава на Куцка. Секунди по-късно шведите отговориха с центриране, засечено с глава от Аугустинсон, но вратарят Дубравка направи блестящо спасяване. Последваха още две ситуации пред вратата на Словакия, но ударите не намериха целта.

Александър Исак на два пъти се озова на позиция за изстрел. В 67-ата минута добро центриране го намери, но ударът му с глава мина на сантиметри над горната греда. Шведите определено вдигнаха оборитите и започнаха да търсят победата, докато съперникът им продължи да играе предпазливо. Последва нова възможност за Исак, който великолепно предоля няколко защитници и отправи хубав удар, но Дубравка отново бе на висота.

Исак продължи да тормози защитата на Словакия и имаше принос за това скандинавците да поведат. Той изведе отлично влезлия като резерва Робин Куайсон, а вратарят на съперника го събори в наказателното поле. Емил Форшберг бе точен от отсъдената дузпа и Швеция отбеляза изключително важен гол в 77-ата минута.

Отборът на Яне Андерсон можеше да реши мача няколко минути по-късно. Отново Исак преодоля защитата на съперника, но се забави, докато мислеше дали да стреля или да подава. Топката бе отклонена към Клаесон, но ударът му бе блокиран. Словакия опита да натисне в последните минути, но защитата на съперника се справи с всички опасности, въпреки че в заключителни секунди имаше лека паника пред Олсен.

ШВЕЦИЯ - СЛОВАКИЯ 1:0
1:0 - Форшберг (77-д)