Зенит приключи сезона по шампионски, Дзюба избухна с 4 гола и мина кота "200"

Шампионът Зенит завърши сезона в РПЛ с победа. Грандът от Санкт Петербург разгроми с 5:1 като гост отдавна изпадналия Тамбов, а голямата фигура в мача беше Артьом Дзюба. 32-годишният нападател вкара 4 гола за своя отбор и вече има 203 от началото на кариерата си.

Дзюба стана и топреализатор на сезона с 20 гола. Той изпревари съотборника си Сердар Азмун, с когото поделиха приза през миналата година. Иранецът не игра днес и остана с 19 попадения.

Срещу Тамбов, който загуби всеки от предишните си 10 мача в първенството, наставникът на питерци Сергей Семак пусна изцяло резервен състав, с изключение на Дзюба. Таранът имаше нужда само от 11 минути, за да открие резултата. След центриране от корнер Никита Чистяков продължи топката към Дзюба, той я овладя и хладнокръвно простреля Родион Сямук.

Дзюба посвети юбилейното си попадение №200 на новородения си син, а освен това показа специална фланелка с лика на главния герой от филма "Никой".  Нападателят беше подготвил и послание: "Двеста, но все още гладен".

Алексей Сутормин и Александър Мостовой направиха няколко пропуска пред вратата на домакините, а в самия край на полувремето Тамбов изненадващо изравни. Точен беше Кирил Климов след центриране от ъглов удар на Карапузов. 19-ият гол на "вълците" се оказа и последен за тях през сезона. Отборът завърши кампанията с втората най-слаба атака след тази на Ротор.

В началото на втората част ветеранът Юрий Жирков можеше да възстанови аванса на Зенит, но Сямук спаси. В 55-ата минута Далер Кузяев намери в наказателното поле Дзюба и руският национал отново не сбърка. След този гол питерци с лекота контролираха мача, а Тамбов нямаше сили за подвиг.

В 72-ата минута Дзюба оформи хеттрика си. Той се разписа с глава след подаване на Шамкин, а само две минути по-късно реализира и четвъртия си гол. Атаката отново се разви по левия фланг и въпреки че първоначално Шамкин беше блокиран, Дзюба се оказа на точното място и довкара топката във вратата.

Това обаче не беше всичко. В добавеното време Дзюба можеше да вкара и пети гол, но беше изпреварен от защитника на домакините Фарход Васиев, който прати топката в собствената си врата.