Хегемонът Зенит разнебити основния си конкурент и отново е шампион (видео)

Зенит стана шампион на Русия за трети пореден и общо осми път в историята си. Питерци разгромиха с 6:1 втория в класирането Локомотив (Москва) и два къга преди края на сезона в Премиер лигата  имат аванс от 9 точки, което ги прави недостимижи. Локо пристигна на "Газпром Арена" с амбицията да завърже интригата в битката за титлата, но си тръгна със срамно поражение.

Сердар Азмун и Артьом Дзюба отново бяха големите герои за Зенит. Иранецът заби хеттрик във вратата на Гилерме и води в листата на стрелците с 19 гола. Дзюба се разписа два пъти, а едно попадение добави Малком. За "железничарите" точен беше Франскоа Камано при 0:5.

Със 71 гола до момента Зенит е най-резултатният отбор в РПЛ, а в същото време има и най-добрата защита с 25 допуснати попадения. Локомотив получи за един мач повече голове, отколкото във всичките си други двубои през пролетта.

Зенит вече изпревари ЦСКА (Москва) по титли след разпадането на СССР. Питерци имат 7 първи места в този период, а "армейците - 6. Лидер остава Спартак (Москва) с 10 титли. Зенит може да се похвали и с друго постижение. Грандът от Санкт Петербург е първият отбор след Спартак на Олег Романцев, който става шампион в три поредни години.

Третата титла на Сергей Семак го изравни с Юрий Сьомин и Леонид Слуцкий, а далеч пред тях е Романцев, който 8 пъти изведе Спартак до върха. Сега обаче най-популярният руски клуб няма трофей от 4 години.

Бившият спартаковец Дзюба спечели осмо отличие с екипа на Зенит, а преди това за 9 години нямаше нито едно със Спартак. Опитният таран може да се похвали с три титли, две купи и три суперкупи, откакто премина в Зенит, а веднъж вдигна Купата на Русия и с Ростов.

Самият мач днес демонстрира, че Зенит няма реална конкуренция в Русия, независимо от някои моментни колебания. В началото Вендел се контузи и вместо него се появи Себастиан Дриуси. В 19-ата минута Дзюба откри резултата отблизо, а в 39-ата Азмун покачи на 2:0 с глава след центриране от корнер на Дриуси. Третият гол беше дело отново на Азмун, който реализира дузпа. Нарушението за наказателния удар извърши Пабло срещу Дзюба.

Второто полувреме започна с нов гол на Азмун. Той оформи хеттрика си след асистенция от десния фланг на Малком. Гостите от Москва бяха в шок и много скоро топката отново се озова във вратата им. Грешка на Гилерме откри шанс пред Азмун за четвърти негов гол. Иранския Меси не се възползва, но Дзюба се намираше на точното място и вкара за 5:0.

В 56-ата минута Ярослав Ракицкий загуби топката от Камано, който върна едно попадение. В 67-ата Дзюба подаде на Малком и бившият футболист на Барселона стреля безпощадно за крайното 6:1.

Локомотив има аванс от две точки пред Спартак в спора за второто място и участие в квалификациите на Шампионската лига. В оставащите два кръга тимът на Марко Николич ще е домакин на Динамо (Москва) и ще гостува на Урал. Между двете срещи Локо ще излезе срещу Криля Советов във финала за Купата на Русия.

Веднага след последния съдийски сигнал започна церемонията по награждаването. По-късно тази вечер предстои и празничен концерт на "Газпром Арена", който ще е със свободен вход.

В друг мач от 28-ия кръг Ростов се наожи с 2:0 над аутсайдера Тамбов. Това беше втора поредна победа за отбора на Али Соу, а в същото време гостите регистрираха десето поредно поражение и официално изпаднаха във ФНЛ. "Вълците" имат едва 13 точки от началото на сезона и отдавна беше ясно, че няма да успеят да се спасят.

Тамбов някак удържа нулево равенство до почивката, но след нея разликата в класите си пролича. Резултата откри Дмитрий Полоз в 70-ата минута след подаване на Данил Глебов, а в 78-ата японецът Кенто Хашимото сложи точка на спора. Победата остави Ростов на 8-о място в класирането с 43 точки.

С точка повече от Ростов има Химки. Новакът е отборът с най-голям актив след зимната пауза. Тимът от московското предградие се наложи трудно над Урал с 1:0, въпреки че почти цял мач игра с човек по-малко. Гола вкара Мохамед Конате в 10-ата минута след грешка в защитата на гостите. Малко по-късно Александър Трошечкин извърши грубо нарушение срещу Рамазан Гаджимурадов и получи директен червен картон.

Урал доиграва сезона и няма победа в последните си 4 мача. Бившият тим на Николай Димитров е на 12-о място с 31 точки, но със солидна преднина пред Арсенал (Тула), Ротор и Уфа, които ще определят втория директно изпадащ.