Истинска сензация: Северна Македония повали Германия в Дуисбург (видео)

Националният отбор на Северна Македония постигна най-престижната победа в цялата си история. Горан Пандев и компания сразиха с 2:1 като гост четирикратния световен шампион Германия и запази шансове за едно от първите две места в група "J" от квалификациите за Мондиал 2022. 37-годишният Пандев откри резултата в края на първото полувреме, Илкай Гюндоган изравни от дузпа в 63-ата минута, а в 85-ата Елиф Елмас отбеляза паметното попадение, донесло успеха на Северна Македония.

Германия не беше губила световна квалификация от 2001 година, но тази впечатляваща серия намери своя край. Отборът на Йоахим Льов игра много слабо и беше наказан от един дисциплиниран и организиран съперник, който се възползва максимално от възможностите си.

Германците стартираха квалификационната си кампания с две очаквани победи - 3:0 срещу Исландия и 1:0 срещу Румъния. Преди мача днес от лагера на Бундестима декларираха, че не може да става и дума за подценяване на съперника, който показа характер в Букурещ, но отстъпи драматично с 2:3.

Йоахим Льов направи две промени от мача в Букурещ. На вратата този път застана Марк-Андре тер Стеген вместо Мануел Нойер, а Робин Госенс беше предпочетен на левия фланг на защитата пред Лукас Клостерман. Емре Джан беше преместен в центъра на отбраната, а Тимо Вернер отново остана на пейката. В предни позиции стартираха Кай Хавертц, Льорой Сане и Серж Гнабри, а Илкай Гюндоган за първи път изведе тима с капитанската лента.

Селекционерът на гостите Игор Ангеловски подреди състава си в 3-5-2, като по двата фланга действаха Бобан Николов и Езджан Алиоски, а нападението водеха легендата Горан Пандев и Александър Трайковски.

Гнабри пропусна първото положение пред вратата на гостите, стреляйки в аут, а малко по-късно Леон Горетка уцели гредата. На няколко пъти германците бъркаха при изнасянето на топката, но след това на свой ред не успяваха да организират добра атака.

В играта на домакините личеше известно подценяване и чистите положения пред вратата на Столе Димитриевски не бяха много. След средата на първото полувреме северномакедонците започнаха малко по-продължително да задържат топката. В 27-ата минута Гнабри проби добре и шутира, но Димитриевски спаси.

Тер Стеген се намеси за първи път в 40-ата минута след безобиден удар на Адеми. Малко по-късно обаче стражът на Барселона наистина трябваше да показва класа и го направи, избивайки опасен изстрел на Алиоски. Гостите определно натрупаха увереност и точно преди почивката поведоха. Барди успя да намери непокрития Пандев и ветеранът не сбърка, пращайки топката в мрежата зад Тер Стеген.

И в първите минути след началото на второто полувреме германците не бяха убедителни. Льов реагира, като пусна в игра Тимо Вернер и Амин Юнес вместо Хавертц и Госенс. Постепенно домакините съумяха да притиснат съперника и да го накарат да греши.

В 62-ата минута Алиоски повали в наказателното поле Льорой Сане. Дузпата беше изпълнена от Гюндоган, който прати Димитриевски в обратния ъгъл и изравни. За халфа на Манчестър Сити това беше гол номер 10 за Германия в 45-ия му мач с екипа на Бундестима.

Юнес постоянно тормозеше отбраната на Северна Македония, но все нещо не достигаше на германските атаки. След 70-ата минута и влизането на Стефан Спировски гостите преминаха към 5-4-1.  Германците лесно стигаха до наказтелното поле, но след това не намираха начин да пробият солидния защитен вал пред Димитриевски.

В 80-ата минута Тимо Вернер направи сериозен пропуск, като от няколко метра прати топката в аут. Макар и редки, контрите на Северна Македония бяха доста опасни. В 85-ата минута Адеми хитро подаде през краката на Антонио Рюдигер към непокрития Елмас и младокът от Наполи простреля Тер Стеген.

В добавеното време от шест минути германците не сътвориха нищо. Младата надежда на Байерн (Мюнхен) Джамал Мусиала влезе в края, но не помогна. Северна Македония устоя на хаотичния натиск на Бундестима и заслужено ликуваше.

Сега и за двата отбора следва подготовка за финалите на Евро 2020, а световните квалификации ще се подновят през сетември, когато Германия гостува на Лихтенщайн, а Северна Македония посреща Армения.