Германия започна като Швейцария и направи първата крачка (видео)

Германският национален отбор не срещна никакви проблеми срещу Исландия и постигна комфортна домакинска победа с 3:0 в първата си световна квалификация. Леон Горетцка (2’) и Кай Хавертц (7’) дадоха ударно начало на двубоя, с което срещата заприлича като на тази между България и Швейцария (1:3) по-рано през вечерта. В 56-ата правещият най-силния сезон в кариерата си Илкай Гюндоган покачи на 3:0.

В другите мачове от тази група “J” Румъния надви Северна Македония с 3:2 на свой терен, а Армения спечели визитата си на Лихтенщайн с 1:0. Още идната неделя Бундестимът ще се изправи срещу очертаващия се като конкурент тим на Румъния, като срещата ще е в Букурещ.

Имаше обаче голяма вероятност двубоят в Дуисбург да бъде отложен, след като Йонас Хофман от “маншафта” се оказа носител на коронавирус. В крайна сметка обаче положителна се оказа само неговата проба и той беше изолиран заедно с Марсел Халстенберг, който е бил контактен с него. Това позволи срещата да се състои, след като нямаше други заразени.

Селекционерът на Германия Йоахим Льов заложи в предни позиции на Льорой Сане, Серж Гнабри и Кай Хавертц. Емре Джан също беше титуляр като ляв защитник в схема 4-3-3. Преди началото домакините подкрепиха кампанията за защита на човешките права във връзка с хилядите загинали работници по строежите на стадионите в Катар.

Нападателят на Милуол Йон Дади Бьодварсон водеше атаката на исландците.  Бившият защитник на Левски Холмар Ейолфсон остана резерва.

Началото беше блестящо за Бундестима, който набързо взе отличен аванс. Още във 2-ата минута, при първата опасност пред исландската врата, Леон Горетцка успя да насочи кълбото в мрежата за 1:0 след подаване на Гнабри.

След само пет минути Хавертц удвои от сходна позиция, като този път асистенцията дойде от Льорой Сане. И при двата гола в основата на атаките беше Йошуа Кимих.

След това световните шампиони от Рио намалиха темпото и оставиха съперника да се изтегли малко по-напред. В 26-ата минута шансът беше на страната на Мануел Нойер след удар към неговата врата, след като топката рикошира в тялото на играч в черен екип и само по тази причина не се озова в мрежата.

Северняците започнаха активно второто полувреме, опитвайки се да притиснат германците. В 51-вата капитанът Арон Гунарсон беше оставен сам в наказателното поле и засече с глава, но ударът излезе в аут.

Скоро след това радващият се на изключителен сезон Гюндоган се разписа и за Бундестима. В 56-ата той беше точен с удар извън наказателното поле, с което авансът на домакините нарасна на 3:0. Победителят вече беше ясен и срещата се доиграваше. В 70-ата Гнабри беше на крачка от четвърто попадение, но нацели гредата след хубав удар от въздуха.

За последния четвърт час в игра за Германия се появи правещият фурор в Байерн (Мюнхен) Джамал Мусиала, като за 18-годишния халф това беше дебют в националния отбор.