Нефтохимик измъкна драматичен успех над Монтана! Вальо Братоев игра цял мач, Карягин - MVP

Шампионите от Нефтохимик 2010 (Бургас) записаха драматична домакинска победа над Монтана с 3:2 (21:25, 25:16, 19:25, 25:20, 15:12) в отложен мач от 4-ия кръг, който се игра пред празни трибуни в зала “Младост” в Бургас.
Димитър Димитров избухна с 37 точки! ЦСКА с втора победа в Суперлигата (видео + галерия)

С това Нефтохимик записа 6-а победа и с актив от 15 точки (6 успеха, 3 загуби) заемат второ място във временното класиране.

Съставът на Монтана записа 4-а загуба и с актив от 8 точки (3 победи, 4 загуби) се намира на 6-о място.

Шампионите от Нефтохимик не можеха да разчитат в този двубой на контузените Жани Желязков и Николай Николов, а Мирослав Градинаров също не можа да играе в този двубой.
Валентин Братоев започна като титуляр за първи пък доста време насам. Денис Карягин започна двубоя на паста диагонал на разпределителя.
36 ЦСКА - Нефтохимик 2010
Гостите от Монтана разчитаха на всичките си най-добри волейболисти в този двубой.
Възпитаниците на Даниел Пеев поведоха в началото на двубоя с 4:1 и 7:5. Успешни атаки на Илия Петков и Денис Карягин изравниха резултата при 7:7. Гостите от Монтана пак поведоха с 3 точки при 12:9. Денис Карягин завърши много технично атака от зона 4 и намали резултата до 12:13. Домакините от Бургас успяха отново да изравят при 16:16. Монтана отново поведе с 18:16 след единична блокада на национала Стефан Чавдаров. Златан Йорданов хвана на блокада опит на Георги Братоев за пускане – 19:16.Максим Сапожков заби над блокадата на шампионите за 20:16. Тодор Костов атакува през центъра за 23:20. Гостите от Монтана спечелиха убедително първата част с 25:21, след като Денис Карягин атакува в аут.
Шампионите поведоха в началото на втората част с 3:2, след като Георги Братоев вдигна отлично над глава към Денис Карягин и 18-годишният универсален волейболист заби мощно. Ас на Денис Карягин даде аванс на Нефтохимик от 5:2. Нефтохимик поведе със 7:4, след като Илия Петков хвана на единичен блок атака на Радослав Попов. Домакините поведоха с 8:4 и Даниел Пеев взе прекъсване за Монтана. Георги Братоев атакува по блокадата за 11:5. Максим Сапожков атакува над блокадата, но в аут и Нефтохимик дръпна с 12:5. Даниел Пеев взе второто си прекъсване за втората част. Нова атака без блокада на Георги Братоев и 13:6. Радослав Попов атакува в аут и домакините поведоха със  17:8. Атака на Илия Петков доведе до 20:11. Монтана намали до 15:22. Денис Карягин атакува по правата от зона 4 за геймбол при 24:15. Максим Сапожков би начален удар в аут и Нефтохимик спечели втората част с 25:16.
Гостите от Монтана поведоха с 8:5 и принудиха Николай Желязков да вземе прекъсване за шампионите. Постепенно Максим Сапожков и съотборниците му дръпнаха с 15:9. Радослав Попов имеде гостите до 17:11. Валентин Братоев намали до 16:21. Атака и блокада на Тодор Костов изведоха Монтана напред до 23:16. Грешка на Валентин Братоев изведе Монтана до геймбол при 16:24. Радослав Попов атакува успешно по правата от зона 2 и гостите спечелиха третата част с 25:19.
Шампионите от Нефтохимик поведоха с 5:0 в началото на 4-ия гейм. Единична блокада на Николай Колев срещу атаката на руския 217-сантиметров гигант Максим Сапожков направи резултата 6:0. Любослав Симеонов замени Максим Сапожков. Бургазлии дръпнаха с 9:3. Ас на Николай Колев направи резултата 10:3. Последва червен картон за Георги Братоев, който спореше активно с главния съдия Александър Виналиев и точка за Монтана 4:10. Волейболистите на Даниел Пеев намалиха до 13:15 след успешна атака на Радослав Попов. Домакините обаче бързо отново вдигнаха разликата до 5 точки при 21:16. Успешни атаки на Максим Сапожков и на Златан Йорданов намалиха резултата до 18:21. Успешна атака на Валентин Братоев и и блокада на Николай Колев дадоха аванс на Нефтохимик от 23:18. Шампионите спечелиха 4-ия гейм с 25:19 и вкараха мача в тайбрек.
Петата част стартира много равностойно. Равенството се запази до 7:7. Максим Сапожков атакува в аут за 8:7 за Нефтохимик. Последва ас на Златко Кьосев 9:7, след като преди това двата тима си размениха игралните полета. Даниел Пеев взе прекъсване за Монтана. Илия Петков атакува през центъра за 10:8. Троен блок спря атака на Денис Карягин – 10:9. Георги Братоев спаси трудна топка, която Валентин Братоев превърна в точка за 11:9. Радослав Попов намали до 10:11 с атака по правата от зона 4. Денис Карягин атакува над блокадата, но в аут – 11:11. Денис Карягин почти пусна една топка от зона 4 за 12:11. Златко Кьосев атакува по блокадата за 13:11. Денис Карягин атакува по диагонала от зона 2 и мачбол за Нефтохимик при 14:11. Златко Кьосев донесе и победната точка за Нефтохимик след атака от зона 4 по диагонала за 15:12 в тайбрека и 3:2 гейма в мача.
Наставникът на победителите от Нефтохимик Николай Желязков определи Денис Карягин за MVP на двубоя.

18-годишният Денис Карягин заби 23 точки (2 аса, 1 блок 43% ефективност в атака - +7). Златко Кьосев добави 14 точки (2 аса, 1 блок, 44% ефективност в атака, 27% перфектно и 57% позитивно посрещане - +2). Валентин Братоев се отлич с 11 точки (55% ефективност в атака, 30% перфектно и 52% позитивно посрещане - +7).

За Монтана Максим Сапожков (3 блока, 46% ефективност в атака - +6) и Радослав Попов (63% ефективност в атака, 13% перфектно и 44% позитивно посрещане - +14) записаха по 20 точки.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) – МОНТАНА ВОЛЕЙ 3:2 (21:25, 25:16, 19:25, 25:20, 15:12)
НЕФТОХИМИК: Георги Братоев 4, Денис Карягин 23, Валентин Братоев 11, Златко Кьосев 14, Николай Колев 10, Илия Петков 9 – Теодор Салпаров-либеро (Венцислав Трифонов 1, Стефан Георгиев)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ
МОНТАНА: Максим Крескин 4, Максим Сапожков 20, Радослав Попов 20, Златан Йорданов 7, Тодор Костов 9, Стефан Чавдаров 5 – Мартин Божилов-либеро (Георги Елчинов, Любослав Симеонов 2, Димитър Калчев, Виктор Костадинов)
Старши треньор: ДАНИЕЛ ПЕЕВ.