Балкан показа шампионския си характер и повали Левски Лукойл след страхотна драма в "Универсиада" (видео)

Действащият шампион на България по баскетбол Балкан (Ботевград) напълно забрави за лошото си представяне от началото на сезона и успя да си тръгне с победа от столичната зала "Универсиада". Ботевградчани нанесоха първа загуба за сезона на големия си враг от последните години Левски Лукойл, след като го пребориха с крайното 66:68 (18:17, 18:14, 13:17, 17:20) чрез по-добро второ полувреме.

Успехът е трети за "зелените" от Ботевград от началото на сезона, като те се наместват на третата позиция във временното класиране с баланс от 3 победи и 3 загуби, колкото имат и Берое, Черноморец и Академик (Пловдив). Левски Лукойл допуска първото си поражение от началото на сезона след шест последователни успеха, но продължава да води класирането с актив от 6-1 и мач повече от втория - Рилски спортист, който е с 5-1.

И в двата състава имаше липсващи играчи по различни причини. Треньорът на домакините Константин Папазов не можеше да използва трайно контузените Асен Великов и Йордан Минчев, както и титулярният гард Тайрън Бразелтън, който се лекува от настинка. В отбора на Балкан плеймейкърът Станимир Маринов се възстановява от операция, а Давонтей Джордан също не взе участие в срещата поради травма. Денислав Вутев също не се появи в игра за пореден път през сезона.

Изображението може да съдържа: 1 човек, спортува, баскетболно игрище и на закрито

Двете селекции не предложиха чак толкова качествен сблъсък, но интригата се запази до последната секунда. Крис Минков и Чавдар Костов блеснаха с две много ключови стрелби от далечно разстояние в края, преди Тауан Ейджи да наниже последната стрелба в двубоя за 66:68 при оставащи 6 секунди на часовника. Грешка на Христо Захариев при вкарването на топката в игра позволи на "зелените" от Ботевград да си тръгнат с победата.

Левски Лукойл стреля едва 35% от игра, докато съперникът му може да похвали с доста по-сериозен процент в този показател - 46%. Двата тима бяха изравнени при борбите и асистенциите, като ботевградчани допуснаха с три грешки повече от домакините - 15 срещу 18. Разковничето обаче е в точките в подкошието, където Балкан има превес с цели 12 пункта заради отличните в днешния мач Тауан Ейджи и Дарко Балабан. Това е и причината "зелените" да са с по-висок процент отбелязани стрелби от зоната за две - 54% срещу 43% на Левски Лукойл.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Сблъсъкът започна с успешна първа атака на Левски Лукойл, след като Христо Захариев откри резултата. Последва отговор от Дарко Балабан, но лидерът на домакините Данило Тасич показа що за мерник притежава от далечно разстояние и наниза тройка за 5:2. Последваха три поредни грешки в нападение от страна на гостите, като по този начин столичани увеличиха аванса си на 5 точки при 9:4. Последва хубаво включване на Николай Грозев от пейката на ботевградчани, който вкара в две поредни атаки и върна паритета при 9:9.

Изображението може да съдържа: 1 човек, спортува, баскетболно игрище, обувки и на закрито

Двата тима не бъркаха в следващите си няколко нападения и резултатът остана равен при 13:13. След като Ейджи донесе първата преднина в мача на Балкан, домакините в бели екипи си върнаха актива след кошове на Тасич и Райт - 18:15. Последната успешна стрелба в частта бе дело на Сияни Чеймбърс, чрез която гостите се върнаха на само точка дефицит от съперника си - 18:17.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт започна по план за шампионите, които влязоха в периода със серия от 0:6 и по този начин поведоха в резултата с най-голямата си преднина до този момент - пет точки при 18:23. Ново грешно отиграване в офанзивен план от страна на Левски Лукойл позволи лесна забивка на капитана Димитър Димитров - 18:25. Гостите добавиха нови две точки към своя актив, след като Божидар Аврамов вкара два наказателни, като по този начин серията на Балкан скочи до 10 поредни пункта от началото на частта - 18:27.

Изображението може да съдържа: 2 души, спортуващи, баскетболно игрище и обувки, текст, който гласи 'лep WINBET WINBET WINBET WINBET WINBET WINBET WINBET WINBET WINBET BET WINBET WINBET WINBET WINBET 2 6aлKaH 26 2 5 WINBET WINBET WINBET WINBET WINBET WINBET WINBET WINBET WINBET WINBET o3K BALAN 3acTpaxoBaHe paxoBaHe AocTbлHaTacиrypHoc LEVSKI ACOM WINI WINBET w 3acTpaxoBaHe AocTbлHaTacиrypHocT BALKAN 13 VINBET APS WINBET WINB'

Столичани се възползваха от свирено неспортсменско на Крис Минков и отбелязаха първите си две точки в четвъртината чрез Чавдар Костов - 20:27. Отново линията се оказа пръв приятел на нуждаещия се от точки отбор на Тити Папазов, който пет минути не успя да вкара кош от игра - 23:27 чрез три фаула на Костов. Ейджи спря серията на гостите с добра изява в подкошието, но Христо Захариев отвърна от другата страна - 25:29.

Костов отново се оказа на наказателната линия и за пореден път не сбърка - 29:31. Равенството отново намери място на таблото след кош на Тасич, а Венцислав Петков наказа грешка на Балкан и отбеляза първата си тройка в мача - 34:31. Отново Тасич бе точен в подкошието и така Левски Лукойл поведе с пет точки на голямата почивка - 36:31.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Венци Петков наниза още една тройка в началото на втората част, като по този начин активът на домакините се покачи до 8 точки при 41:33. Пропуск на Тасич позволи на Балкан да си поеме въздух и да намали разликата до четири точки чрез Балабан и Ейджи - 41:37. Центърът на Левски Лукойл отново помогна на своите да се вдигнат на седем пункта аванс, преди Божидар Аврамов да върне две за гостите - 45:40.

Авансът на столичани се задържа на пет точки в следващите няколко минути, но Димитър Димитров отново приближи Балкан на три пункта - 49:46. В самия край на частта Балабан за пореден път изтормози домакините и така третата четвърт бе спечелена от Балкан с 13:17, а общият резултат сочеше само точка аванс в полза на Левски Лукойл - 49:48.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Ейджи отбеляза един наказателен, за да върне равенството в резултата, но Христо Захариев реализира чудесна тройка за 52:49 в полза на домакините. Двата отбора се захапаха в много здрав сблъсък в следващите минути, а резултатът остана непроменен при 54:53 в рамките на няколко минути. Сияни Чеймбърс най-сетне напомни за себе си и реализира две точки за 54:55 в полза на Балкан. Грешка на Божо Аврамов изстреля Христо Захариев на бърза атака, който вкара лесни две и предизвика таймаут от страна на Йовица Арсич - 56:55 при 4:42 на таблото.

Напрежението се покачваше с всяка изминала секунда, а Балкан даде първата жертва в мача, след като Николай Грозев излезе с пет лични нарушения при 4 минути до края на мача. Райън Райт се възползва от неразбирателство в подкошието на "зелените" и заби, но Божидар Аврамов вкара брилянтна стрелба, последва пропуснат наказтелен от негова страна, но Тауан Ейджи бе на точното място, за да донесе точка аванс на своите- 58:59. Отново американецът бе "човекът" за гостите, който завърши бърза атака на шампионите - 58:61. Чавдар Костов отбеляза на пробив, а в следващото нападение на Балкан Чеймбърс пропусна тройка - 60:61.

Изображението може да съдържа: 1 човек, спортува, танци, обувки и баскетболно игрище, текст, който гласи 'WINBET BET WINBET WINBET 7:31 13 WINBET WINBET WINBET WINBET WINE WINBET WINBET WINBET INBET WINBET WINBET 3ALiA T WINBET WBET LUKOL WINBET 3acTpa'

Фаул на Аврамов при борбата прати Райън Райт на линията, но той пропусна ключови два наказателни. Христо Захариев отново открадна и се понесе напред за бързи две точки - 62:61. Балабан пропусна сам под коша на поднасяне, но след това Сияни Чеймбърс пък открадна топка на Захариев и бе фаулиран. Гардът не сбърка и отново донесе аванса в ръцете на ботевградчани - 62:63 и оставащи 76 секунди. Чавдар Костов пък бе следващият, който се озова на линията, но той пропусна при втория си опит - 63:63. Крис Минков избухна с много ключова тройка след пас на Божидар Аврамов - 63:66 и 42 секунди.

Балабан стопира поднасяне на Венци Петков с добър чадър, но топката остана в притежание на Левски Лукойл и след това Чавдар Костов отбеляза феноменална тройка за 66:66, въпреки че на часовника имаше 1.9 оставащи секунди от атаката на домакините. В следващото нападение на ботевградчани Чеймбърс намери Ейджи в подкошието, който пък добави топката в коша за 66:68 и само 6 секунди на разположение на Левски Лукойл.

Изображението може да съдържа: 3 души, спортуващи, баскетболно игрище, обувки и на закрито

Добро позициониране в защита на Балкан на пръв поглед резултира в грешка от страна на Христо Захариев при вкарването на топката. Съдиите обаче се нуждаеха от видеоповторение, за да се види дали Димитър Димитров повлия на траекторията на топката при паса на Захариев. Отговорът обаче бе "не" и така нападението се запази в полза на Балкан - 66:68 и 5.6 на таблото. Ботевградчани удържаха топката без нарушение от своя съперник и така победата отиде в ръцете на шампионите - 66:68.

Тауан Ейджи приключи с 15 точки и 11 борби за победителите, докато Дарко Балабан също добави "дабъл-дабъл" - 14 пункта и 11 овладени топки. Николай Грозев и Димитър Димитров се разписаха с по 9 точки.

За Левски Лукойл капитанът Чавдар Костов наниза 18 точки и хвана 5 борби, Данило Тасич записа 17 точки, 7 борби и 8 асистенции, Христо Захариев допринесе с 16 точки, 6 борби и 5 отнети топки, а Венцислав Петков се разписа с 10 точки и 5 борби от пейката.

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Константин Тошков, Чавдар Костов 18, Христо Захариев 16, Райън Райт 5, Данило Тасич 17 (Венцислав Петков 10, Николай Михайлов, Герасим Николов)

БАЛКАН: Сияни Чеймбърс 6, Крис Минков 5, Божидар Аврамов 6, Тауан Ейджи 15, Дарко Балабан 14 (Николай Грозев 9, Димитър Димитров 9, Здравко Христов 2, Марин Маринов 2)

СЪДИИ: Венцислав Великов - Мирослав Томов - Младен Субашиев

Снимки: НБЛ и Балкан