Обамеянг вкара, но в грешната врата, а Арсенал изравни 60-годишен антирекорд (видео)

Арсенал се провали още веднъж през този сезон. "Топчиите" загубиха с 0:1 от Бърнли и записаха 4 поредни домакински поражения в първенството за първи път от далечната 1959 година. Единственото попадение в мача всъщност беше автогол на Пиер-Емерик Обамеянг. Националът на Габон не се е разписвал за тима си от септември насам, а днес имаше малшанса да прати топката във вратата на Бернд Лено.

Обамеянг обаче не беше единственият виновник за загубата. В 58-ата минута Гранит Джака получи директен червен картон и остави отбора с човек по-малко. Това се случи в най-силния период на Арсенал от началото на двубоя. Четвърт час по-късно дойде и автоголът, който реши двубоя.

След като победи само веднъж в последните си 7 шампионатни мача, Арсенал искаше на всяка цена да вземе трите точки срещу отбор от дъното на класирането, който бе вкарал само 5 гола от началото на сезона. "Топчиите" обаче също са сред тимовете с най-слаба атака и това си пролича и днес.
Микел Артета направи само една промяна в състава, който загуби дербито на Северен Лондон срещу Тотнъм. Контузеният Томас Партей беше заменен от Мохамед Елнени, а Вилиан, Букайо Сака и Александре Лаказет действаха зад Пиер-Емерик Обамеянг.
Мениджърът на гостите Шон Дайк гласува доверие на същите 11, които измъкнаха нулево равенство срещу Евертън.
В началните минути Арсенал държеше топката, но не създаваше голови положения. Бен Мий блокира удар на Лаказет, а Джеймс Тарковски попречи на Сака да стреля към вратата на Ник Поуп. Бърнли можеше да поведе след четвърт час игра, но Крис Ууд пропусна от няколко метра с глава.
В 21-ата минута добър шанс се откри пред Роб Холдинг. Защитникът на Арсенал отклони центриране на Сака, но топката мина над напречната греда. Малко по-късно Поуп показа отличен рефлекс и изби удар на Лаказет.
В атаките на лондончани липсваше скорост, но това се промени на старта на второто полувреме. За няколко минути "топчиите" на три пъти стреляха в очертанията на вратата, но нито Обамеянг, нито Сака успяха да преодолеят Ник Поуп.
В 58-ата минута Арсенал остана в намален състав заради глупава проява на Джака. Швейцарският национал демонстрира невъздържания си нрав и хвана за врата Дуайт Макнийл. Съдията Греъм Скот се намираше на около метър от инцидента и първоначално вдигна само жълт картон на Джака, но после прибегна до помощта на ВАР и реши да изгони халфа на домакините.
Микел Артета реагира, като смени Лаказет с Дани Себайос. Арсенал обаче трайно изпусна инициативата. В 67-ата минута Бърнли за първи път отправи удар в очертанията на вратата. Той бе на Бен Мий и не затрудни Лено.
Няколко минути по-късно Елнени също заслужаваше да бъде изгонен, защото удари без топка Джеймс Тарковски, но въпреки че отново преразгледа ситуацията, Греъм Скот вдигна само жълт картон на египтянина.
В 73-ата минута Обамеянг се опита да изчисти топката след едно центриране, но вместо това я прати в собствената си врата. Единствената реална възможност за Арсенал да се добере до точката се откри пред Букайо Сака, но Тарковски се намеси добре.
Бърнли напусна зоната на изпадащите и вече е на 17-о място в класирането. Арсенал е 15-и и няма гол в шест от последните си 8 шампионатни мача.