Без милост! Сочи разгроми детския състав на Ростов с рекорден резултат (видео)

Преди този мач се изговори и изписа много, а коментарите след него ще продължат още дълго. Новакът Сочи разгроми Ростов с 10:1 и записа четвърта поредна победа в Премиер лигата на Русия. Това е най-изразителната победа в цялата история на РПЛ. През 2000 година Локомотив (Москва) съкруши Уралан с 9:0, но до днес нито един отбор не беше успявал да вкара 10 гола.

Александър Кокорин заби хеттрик и влезе в клуб "100" на футболистите с трицифрен брой попадения в руския елит. По два пъти се разписаха Антон Заболотний и Дмитрий Полоз. Зад сухата статистика се крие фактът, че Ростов излезе с голобради юноши, които нямаше как да се противопоставят на домакините.

Предисторията е добре известна - шестима играчи на ростовчани, сред които и бившият капитан на българския национален отбор Ивелин Попов, дадоха положителни проби за коронавирус. Това наложи целият състав, заедно с треньорския щаб, да бъде сложен под карантина. От клуба поискаха мачът да бъде отложен, но ръководството на Сочи отказа.
Решението на шефовете на "вълците" предизвика масово неодобрение. През декември миналата година десетима футболисти на Сочи се оказаха с ротавирусна инфекция преди мача с Оренбург. Тогава съперникът на Сочи се съгласи двубоят да бъде отложен. Той се изигра през март и завърши 5:1 за новаците, а в медиите се появиха сериозни подозрения, че срещата е била уговорена.
Съмнения за уговорен мач след Сочи - Оренбург (видео)
Това беше втората от вече четирите поредни победи на Сочи. Отборът на Владимир Федотов (който застана начело на тима няколко дни след съмнителния мач, а преди това водеше именно Оренбург - б.р.) се изкачи на 9-о място, а Ростов е 4-и. Попето и компания изостават с 3 точки от Краснодар и Локомотив (Москва), с които се борят за попадане в Шампионската лига.
Сочи не само не прие двубоят да бъде отложен, но не показа феърплей срещу юношеската формация на противника. Нито един футболист от днешния състав на Ростов не е на повече от 20 години. Въпреки това, гостите сензационно поведоха с попадение на Роман Романов, който влезе в Топ 3 на най-младите голмайстори в историята на РПЛ, но много бързо стана ясно, че до сензация е невъзможно да се стигне.
В 7-ата минута Владимир Абрамов си вкара автогол, а в 15-ата Александър Кокорин изведе Сочи напред със своя гол номер 100 в Премиер лигата. В средата на полувремето таранът на домакините Антон Заболотний пропусна дузпа, след като ударът му беше отразен от 17-годишния страж на Ростов Денис Попов. Заболотний обаче се разписа с ножичен удар секунди преди почивката, а в предишната атака Кокорин беше реализирал за втори път в срещата.
След почивката "вълците" можеха да не унижават безпомощния си съперник, но вместо това вкараха още 6 гола - по един на Заболотний, Кокорин, Иван Новоселцев и Никита Кулдунов, и два на Дмитрий Полоз.
За Сочи говори лошо и дебелашката шега, която от клуба си направиха в часовете преди мача. Тогава на профила на "вълците" в Instagram се появи колаж с ученик, затънал в блато - заигравка с детския състав, с който предстоеше да излезе Ростов. По-късно публикацията беше изтрита.
По време на самия мач пък халфът на Сочи Андрей Мостовой беше фаулиран от 16-годишния Павел Горелов, след което си позволи да го замери с топката.
"От всички долни постъпки в мача, тази беше най-долната", коментира една от звездите на Ростов Роман Ерьоменко.
Бившият руски национал Александър Мостовой пък не скри разочарованието си от тарана на Сочи Заболотний.
"Човек на 30 години, който вкарва два гола на деца и се радва така, сякаш е станал световен шампион? Това показва нивото му", сподели бившият съотборник на Любослав Пенев в Селта.
Макар че допусна 10 гола, стражът на Ростов Денис Попов постави рекорд в РПЛ по брой спасявания в един двубой - 15. Той беше избран за играч на мача.
"Дали има нещо положително след случилото се? Само това, че момчетата дебютираха на толкова ранна възраст в мъжкия футбол. За някои отбори е мечта да излязат с 11 свои възпитаници. Днес ние имахме 18 юноши в групата, а 16 от тях играха. Не е приятно да загубиш с такъв резултат, но какво да се прави - съдба", коментира след срещата наставникът на младежкия отбор на Ростов Заурбек Тедеев, който водеше тима в Сочи.
"Днешната победа е ценна с това, че показахме отношение към футбола и към феновете. Подготвяхме се да сме максимално концентрирани независимо от това с какъв състав ще излезе съперникът", заяви треньорът на Сочи Владимир Федотов, който похвали специално вратаря на гостите.
В социалните мрежи коментарите не стихват. Съпругата на титулярния вратар на Ростов Сергей Песяков - Ксения, пусна снимка, на която заедно с половинката на Алексей Ионов - Яна, и жената на наставника Валерий Карпин - Дария, показват среден пръст.
"Поздравяваме победителите от Сочи", е текстът под фотото.
В следващия кръг Сочи ще гостува на Ахмат, а Ростов трябва да е домакин на Арсенал (Тула), но още не е ясно дали този мач ще се състои.