Манчестър Сити поотложи празненствата на Ливърпул с любезното съдействие на Давид Луис (видео)

Манчестър Сити нанесе първа загуба на Арсенал в Премиър лийг през 2020 година, след като победи с 3:0 лондончани на "Етихад Стейдиъм" в отложен двубой от 28-ия кръг. Рахийм Стърлинг вкара първия гол във Висшата лига след рестарта на шампионата. Това се случи точно преди почивката след груба грешка на Давид Луис. Бразилецът бе троянският кон в състава на Арсенал, защото след това направи дузпа, заради която бе и изгонен. Така всичко в това първо дерби след подновяването на първенството приключи. Фил Фодън оформи крайния резултат в добавеното време. Победата доближи Сити на 22 точки от лидера Ливърпул, което означава, че мърсисайдци ще трябва да почакат още малко, за да спечелят титлата. Това ще се случи най-рано следващата сряда, ако "червените" победят Евертън и Кристъл Палас. Арсенал пък пропусна възможността да се доближи до петото място и остава на девета позиция.

Това бе седма поредна победа на "гражданите" над "артилеристите" във всички турнири.

Двубоят бе по-особен и поради факта, че добрият приятел на Пеп Гуардиола и бивш негов асистент в Манчестър Сити - Микел Артета, се завърна на "Етихад", но в ролята на главен мениджър на Арсенал.
Джосеп Гуардиола беше направил цели осем промени в сравнение с дербито на Манчестър, което Сити загуби преди прекъсването заради пандемията. Серхио Агуеро остана на скамейката за началото, а атаката на "гражданите" се водеше от Габриел Жезус. 19-годишният Ерик Гарсия също бе титуляр.

Пет бяха корекциите на Микел Артета. Месут Йозил остана извън състава, а Едуард Нкетиа бе предпочетен пред Александре Лаказет.
"Топчиите" опитаха да започнат остро, като Нкетиа на два пъти показа скоростта си, но първото положение създадоха домакините. В четвъртата минута Кевин Де Бройне изпълни много добре пряк свободен удар, прехвърли стената и насочи топката под напречната греда, но Бернд Лено се намеси много добре и изби в корнер.

Гостите трябваше да направят две принудителни смени още до средата на първото полувреме. Първо, едва след шест-седем минути игра, Гранит Джака получи контузия и бе заменен от Себайос. Швейцарецът пък бе изнесен на носилка. След това и Мари излезе с травма, заменен от Давид Луис.

След 30-ата минута Сити изведнъж вдигна темпото и набързо създаде няколко чисти положения, но великолепните намеси на Лено попречиха на "гражданите" да поведат в резултата. В 34-тата Стърлинг премина покрай Белерин и отправи хубав изстрел към далечния ъгъл, но стражът на Арсенал бе на мястото си. Минута след това Давид Силва изскочи зад отбраната и шутира силно, но Лено отново изби. В 37-ата минута германецът направи четвъртото си впечатляващо спасяване, като този път парира голов изстрел на Марез.

Стърлинг изпусна още една много добра възможност. Този път английският национал прехвърли Лено, но заедно с това направи същото и с вратата му. Все пак именно бившият играч на Ливърпул откри резултата в добавеното време на първата част. Давид Луис се намеси много непохватно в опита си да пресече едно безобидно центриране на Де Бройне, топката стигна до Стърлинг, който този път стреля точно в далечния ъгъл, вкарвайки първия си гол за 2020 година.
Давид Луис довърши собствения си отбор в 50-ата минута, когато преднамерено задържа откъсналия се зад него Рияд Марез и го повали в наказателното поле. Антъни Тейлър посочи бялата точка и показа червен картон на бразилеца. Кевин Де Бройне изпълни безупречно 11-метровия наказателен, удвоявайки преднината на Манчестър Сити.
До края Жезус, Де Бройне и Гюндоган пропуснаха да покачат аванса на шампионите. Домакините дори трябваше да доиграят мача също с човек по-малко, след като 19-годишният Ерик Гарсия пострада след тежък сблъсък с Едерсон, който се хвърли напред, за да изчисти една топка. Гуардиола пък бе направил всичките си смени. След като дълго време бе обездвижван и му бе поставен кислороден апарат, младежът бе изнесен на носилка.

В добавеното време на двубоя, което бе 11 минути, Фил Фодън оформи крайния резултат, след като довкара топката, след като тя бе рикоширала в гредата след удар на Агуеро.