Balkan Grand Prix 6

Порто надви Фенербахче на "Шюкрю Сарачоглу"

Порто победи Фенербахче в гостуване в Истанбул в двубой от Група G на Шампионската лига. "Драконите" взеха аванс от два гола преди почивката, което се оказа достатъчно, макар че турският състав върна един през второто полувреме.

Фенербахче започна по-агресивно мача, като още в първата минута опасен удар на Дейвид беше блокиран. До 10-ата минута пропуски направиха Роберто Карлуш, Алекс и отново Дейвид. Първото по-опасно положение за гостите от Португалия дойде в 9-ата минута, но Лисандро не уцели целта. Нападателната постройка на Порто даде своя резултат и в 19-ата минута „драконите" откриха. Родригес центрира от ъглов удар и в първия момент турската отбрана успя да изчисти, но Фернандо върна топката в наказатеното поле, намирайки Бруно Алвеш. Капитанът проби отдясно и центрира към Лисандро, който се реваншира за пропуска си десет минути по-рано.

„Фенерите" имаха шанс да изравнят в 21-ата минута, но Еду не прояви точност. Порто също имаше своя шанс чрез Раул Мейрелеш, но и неговият мерник изневери. Гостите продължиха да търсят второ попадение и усилията им бяха възнаградени в 28-ата минута. Лисандро отправи удар, който Волкан Демирел успя да избие, но кълбото отново попадна в краката на голмайстора, който не сгреши - 2:0.

Истанбулският гранд хвърли всичко в атака и Гуиса можеше да намали след половин час игра. В 33-ата минута бившият бразилски национал Роберто Карлуш направи нов пропуск, а в ответната атака Фернандо от Порто уцели греда. В самия край на полувремето последователно Еду и Гуиса пропиляха възможности да съкратят преднината на опонента си.

На почивката треньорът на домакините Луис Арагонес предприе първата си промяна - Емре Белозоглу отстъпи място на Казъм Казъм. Второто полувреме отново започна с натиск на „фенерите", като Гуиса направи нов пропуск в 47-ата минута. Първото положение за Порто дойде в 54-ата минута, когато Родригес опита късмета си. Турският състав отвърна с шут на Алекс, който вратарят Елтон спаси три минути по-късно.

„Драконите" се разиграха и в рамките на две минути Родригес и Хълк можеха да направят преднината класическа, но първият не уцели вратата, а във втората ситуация решително се намеси Волкан Демирел. Непосредствено след съотборниците си пропуск направи и Томас Коста. Смяната на Арагонес се отплати с попадение в 63-ата минута. Угур Борал стреля, но Елтон успя да избие. Кълбото попадна в Казъм Казъм, който шутира и след рикошет в Бруно Алвеш Елтон беше принуден да извади топката от мрежата.

Истанбулският гранд можеше и да се спаси от загуба, ако Еду беше проявил по-голяма прецизност в 69-ата минута. Попадението вдъхнови турския състав, който притисна съперника си. Шанс за изравнителен гол в 89-ата минута имаше бразилският ветеран Роберто Карлуш, който изпълни пряк свободен удар, но уцели стената.

Добавените четири минути на редовните 90 донесоха още емоции на феновете на „Шюкрю Сарачоглу". В 93-ата удар на Роберто Карлуш срещна тялото на португалски играч, а минута по-късно Еду записа поредния си пропуск и лиши своите от точка.

Фенербахче - Порто 1:2 (0:2)

0:1 Лисандро (19 мин)
0:2 Лисандро (28)
1:2 Казъм Казъм (63)