С Пламен Константинов, водач на листата на НДСВ за 23 МИР в София и трети в листата за Варненски избирателен район разговаря Десимира Тончева
- Между политиката и спорта в България има огромна разлика. В последните години политиката носи само разочарования на хората, а спортът, и особено волейболът, носи повече радост. Не рискувате ли да ви разлюби България, която ви боготвори с националния екип?
- Абсолютно. Само с това, че обявих, че искам да вляза в политиката, сигурно 50% от хората, които са ми симпатизирали, са се разколебали. Обаче аз мисля по друг начин. Спортът ми е дал шанс да стана това, което съм. България ми е дала шанс да стана някой. Най-лесно е да отида и да развивам спорт къде ли не, но не и тук. Мисля си, че човек не трябва да забравя откъде е тръгнал.
- С какво ви мотивира царят, за да се присъедините към неговия отбор?
- Най-вече ме привлече с последователността си в политиката. И с готовността да се работи с всички. Отворен е към всекиго, стига интересът да е на държавата, а не само партиен. Нещо, което много малко политици демонстрират в България, да не кажа никой. Всеки иска еднолично: "Аз и никой друг." Това беше по комунистическо време. Но времената вече са други. За да има по-широка обществена подкрепа едно управление, са нужни колективен тип играчи. Аз ще играя за интереса на държавата.
- Оформиха се две агитки за Пламен Константинов - едната твърди: "Пламен е асът в отбора на царя", а другата казва, че правите грешна стъпка, влизайки в политиката. Вие как ще опонирате на втората, която ви критикува?
- Разбирам колебанието на хората и това, че са разделени, защото всички, които се занимават с политика, са под общ знаменател.
- Не ви ли притеснява фактът, че настоящата тройна коалиция, в която участва и НДСВ, има натрупани негативи от 4-годишното управление?
- Безспорно, и то страхотен негатив! Той се отразява несправедливо най-вече на НДСВ, защото другите партии от тройната коалиция имат твърд електорат и са малко или много по-независими от общото обществено мнение. Тази тройна коалиция вече не съществува. В момента трите политически партии се явяват самостоятелно на избори. Нека да разделим министерствата на НДСВ, на БСП и на ДПС и да видим поотделно всяка една от партиите какво свърши през тези 4 г. Там, където имаха влияние и реално управление, министерствата на НДСВ нямат нито едно спряно евро. Това е факт. Има министерства, които са рекордьори не само в България, а и на ниво ЕС, като това на държавната администрация. Погледнете и Даниел Вълчев - такъв образователен министър не сме имали в цялата ни история.
- Но и той е залян от критики...
- Естествено, защото започна реформа, която се забави с 20 г. Не се уплаши. Повечето позитиви ще бъдат в следващото или по-следващото управление, но някой трябваше да я започне.
- Кое е онова, което властниците от последните 20 г. не успяха да направят за българския спорт? И можете ли да гарантирате, че с участието си - вашето лично и на НДСВ, в бъдещото управление, това нещо ще се случи? Или поне ще започне да се случва?
- Ако ми се даде шанс, съм убеден. Разчитам не само на спортната общественост да ме подкрепи. Държавата през този мандат остави спорта на произвола на съдбата. Истината е, че парите, които се дават от държавата, много рядко достигат до треньорите и спортистите.
- Как си представяте новините по телевизията да започват така: "Министърът на спорта Пламен Константинов..."
- О, не. Това е въпрос на избирателите. Първо трябва да ми гласуват доверие. Далеч съм от мисълта, че искам лично доверие. Управлението на държавата не е само спорт. За да има спорт, трябва да има и финансово стабилна политика. Всички сфери на управлението трябва да разполагат с експерти, показали какво могат. Това е силната страна на НДСВ. Погледнете ни клипа - знаем кой стои като физиономия зад тази икономическа програма. Малко ли неща се прокараха с основната роля на НДСВ в социалната сфера - ето, майчинството вече е 12 месеца с 90% от заплатата.
- От какви политици има нужда България в следващото управление?
- От политици с воля. Следващото управление не трябва да бъде баница! Рязането на баницата е дотук. Трябва експертно правителство. Икономическият екип трябва да е изключително стабилен, защото тази криза малко или много ще ни засегне.
- Кои са трите принципа, които никога не бихте нарушили, ако седнете зад депутатската банка?
- Звучи ми като комунистически лозунг. Избягвам да казвам никога, но знам, че като спортен човек, никога не бих тръгнал против хората в спорта.
- Ще гласувате ли с чужди карти?
- Ако е наложително. Тези, които гласуват с чужди карти, изпълняват политическо решение. Който им е дал своята карта, той е "за". Не е проблемът на държавата гласуването с чужди карти.
- Без вас националният отбор изглежда съвсем различно. В световната лига ни застигнаха четири загуби. Вие на какво ги отдавате?
- Може би отборът трябва да намери своята физиономия, да проявим малко търпение. Имаме талантливи момчета. Аз не съм вечен, сигурно съм омръзнал на много хора. 17 г. съм в националния отбор. Има хора, които остаряха с мен. Ще си пуснат телевизора и ще кажат: "Чакай бе, бях на 15 г., сега съм на 40 г. и този още играе. Стига вече!". Останах и тази година, поемайки повече личен ангажимент към Силвано Пранди. Ако мога да му помогна с присъствие да се адаптира, ще го сторя. За съжаление обаче, контузията ми става хронична и не ми дава шанс да остана. Иначе бих играл още 30 г! Не искам да преча на отбора си и да присъствам в групата за мача, само защото се казвам Пламен Константинов. Дългите години спорт изхабяват ставите, имам мускулна атрофия. Това води до разтежения и разкъсвания. Във Франция ми казаха, че оперативно нищо не може да се направи. От два месеца правя програма за другите групи мускули.
- Бях свидетел на диалог, в който Богдан Кючуков поздравява Пранди с думите: "Радвам се да видя най-добрия треньор", а той му отвръща: "Най-добрият си ти, аз съм се учил много от българите". Къде се къса нишката между играчите и Пранди, та тръгнахме с фалстарт?
- Има различна философия от тази на предишните треньори. На Пранди му е нужно време, за да промени мисленето и философията. Защото един тип играчи са подходящи за философията и виждането, които е имал Мартин Стоев. Сега обаче за начина, по който Пранди иска да играе отборът му, може би различен тип състезатели са подходящи.
- Неведнъж сте избягвал прекалено деликатно въпросите за евентуалното ви бъдеще като президент на волейболната федерация. Защо? Наистина ли там нещата са толкова розови, или просто не искате да се забърквате в скандали? Според вас управата на БФВ няма ли вина за сегашното състояние на отбора?
- Много е лесно понякога да се сочат грешките, без да се посочват алтернативите. Проблемите на волейбола са проблеми на спорта и на държавата ни.
- Защо приехте да сте трети във Варна?
- Това беше лично мое желание. Всички очакваха, че аз ще бъда във Варна водач или мажоритарен кандидат. Но щеше да е нечестно, трябваше да спекулирам с вота на волейболните фенове - заради това, че Варна е волейболна столица, да се надяваме, че ще имам по-силна подкрепа. По-коректно е да бъдеш там, където живееш, въпреки че сантиментално съм свързан много с Варна. Държах на моя район в София - 23-и, независимо че е най-голямата касапница.
- Брат ви, световноизвестният оперен бас Юлиян Константинов, подкрепя ли ви в тази касапница?
- Не! Той ме подкрепя като идеи, включително и като симпатии към НДСВ, но не и политически. Но на него му е по-лесно - може да пее до 70 г. Ако можех да играя волейбол до 70 г., сигурно нямаше да се занимавам с политика.
- Магнетичните и умните мъже много се пазите да не ви вържат за цял живот. Вие предлагал ли сте брак някога?
- На никоя не съм предлагал брак! С тези темпове, с които се захващам от едно нещо с друго, никак не е лесно да го направя. Но пък ако по този начин се задържа в България, може би ще имам повече време за личен живот, защото досега живеех на колела. Ще се оженя за българка, не искам жената на сърцето ми да е чужденка.
"Труд"