Съдия Виржиния Петрова: МВР предотврати второ Индиго

Съдия Виржиния Петрова: МВР предотврати второ Индиго

Докато чакаме съдия Виржиния Петрова пред Софийския районен съд, към екипа ни се приближава мъж на видима възраст 60 години. Казва "Добър ден" и неочаквано започва да говори: "Момчета, аз съм бивш хулиган. От 10 години обаче не се бия по стадионите. Акълът ми дойде в главата, когато стана трагедията с Младен Младенов. Слушайте какво ви говорят умните хора, за да не плачат майките ви.
Гледайте никога да не стигате до съда".

Ето и мнението на съдия Петрова за това, което се случи на мача Левски - ЦСКА в събота.

- Съдия Петрова, трябва ли футболните мачове, на които се очакват проблеми, да се играят през деня? Не в 18 ч. като последния между Левски и ЦСКА?
- Ако мачът е в неработен ден, е по-добре да е в светлата част, защото по този начин се създават по-добри условия за работа на органите, които следят за спазване на закона и правилата на обществения ред. За съжаление имаме проблем със стадионите. Въпреки че стадионите ни са лицензирани, те не отговарят на всички изисквания за безопасност - пропускателни пунктове, оборудвани с техника, която да дава възможност за проверка на самоличността.Тогава би могло много лесно да се контролират лицата, на които е наложена забрана да посещават спортни прояви.Това е най-ефективната мярка - недопускане на стадиона на осъдените по Закона за опазване на обществения ред при провеждането на спортни мероприятия. Вероятно нарушителите по време на мачове по стадионите са около 100-200 души. Повечето от тях вече имат наложени наказания, въпросът е да се намери начин да се контролира изпълнението им.Освен това в България трябва да се предвиди санкция за лицата, които не изпълняват наложените им забрани. Защото в момента няма такава. Човек, получил забрана да посещава стадионите за една година например, отива на всеки следващ мач и никой не може да го спре или санкционира, защото няма как да провери, че е наказан, непосредствено преди да влезе в стадиона.

- Разбирам, че в момента в София има около 100 осъдени. Но няма законова възможност като в Англия всичките тези 100 осъдени да стоят в РПУ-то по време на мача?
- Няма, защото трябва да имаме основание. За да бъде задържано едно лице в РПУ, трябва да е извършило противозаконна проява или престъпление.

- Преди е имало мярка осъдените за футболно хулиганство да се викат да се разпишат в районните управления. Сега отпаднала ли е?
- След като лицата са осъдени, копие от съдебното решение се изпраща до съответното РПУ. Цялата отговорност по изпълнение на така наложеното наказание е в ръцете на МВР.

- Какви са наказанията по закона за спортното хулиганство и налага ли се те да бъдат увеличени?
- При подобни противообществени прояви лицата се наказват с глоба, задържане в поделенията на МВР от 10 до 20 дни, безвъзмезден труд и както вече стана дума, забрана да посещават спортни прояви за определено време.В същия закон е регламентирана и възможността да бъдат прилагани предвидените наказания и по отношение на собствениците и на ползвателите на спортните съоръжения.Предвидено е още билетите за привържениците на различните отбори да се закупуват на отделни каси. Служителите на реда имат право да пренасочват хората с по-агресивно поведение към сектор, различен от този, за който те са си закупили билет, или изобщо да не ги допускат да влязат в стадиона.Сериозен проблем, е че феновете получават разрешение да внасят предмети за хореография в подкрепа на любимия отбор - знамена, транспаранти и т.н. А между тях слагат забранени за внасяне предмети. Знамето е разрешено, а в дръжката на знамето има нож.

- Кметът на София Йорданка Фандъкова се обяви за въвеждане на по-сериозни санкции за нарушителите на обществения ред. Има ли начин в закона да се включи това, което казвате, че в момента не е предвидено. Най-буйните хулигани в РПУ-то по време на мача?
- Когато определят размера на наказанията, тези, които пишат законите, се съобразяват и с правата на човека. Но според мен, когато има възможност да се предотврати по-голямото зло - например лумпени да пребият невинни хора, деца, да изпотрошат коли, магазини, е оправдано да бъдат лишени от права с цел превенция.Има вариант за спортните хулигани да се приложи механизъм, подобен на пробацията. Към всеки осъден се прикрепя пробационен служител. Защото те са ограничен брой, не са два милиона.Друг пример - в съда редовно попадат хора, обвинени по Наказателния кодекс за това, че са използвали ругатни срещу полицай, за която проява наказанието е до две години. Ето я разликата между Наказателния кодекс и Закона за спортното хулиганство. Ако двама души се сбият пред заведение и нанесат материални щети, също ще ги подведат под отговорност, с наказание до две години лишаване от свобода. А този на стадиона хвърля павета по полицаите което може да се приеме и като опит за нанасяне на телесна повреда на длъжностно лице.Ако сме решили като в Англия да спрем с хулиганите, трябва да стане по този начин. Образуване на повече наказателни производства. Не да се променя законът за спортното хулиганство. Няма смисъл. Ето ви го закона - Наказателен кодекс. Голяма част от нарушителите от онзи ден могат да минат по него. Друго е, като влезеш в наказателния съд.

- Кой контрорлира изпълнението на Закона?
- Има съдебен контрол и извънсъдебен, извършван от МВР и лицата за контакт. В свидетелството за съдимост не излиза информация, че определено лице е осъдено по закона за спортното хулиганство. Ако такъв човек попадне за трети път в съда за подобна проява, съдията не би могъл да разбере това, ако не му го докладват от МВР. Все едно те съди за първи път. Когато някой е пострадал от престъпление, примерно откраднали са му нещо вкъщи и той е видял извършителя, има изготвени фотоалбуми за извършители на подобни престъпления. Може би е логично да има такива албуми и за футболните хулигани. Видеокамерите също са задължителни, за да има начин да се разпознават извършителите.

- Двама хулигани бяха осъдени на глоба - 100 лв. за единия и 200 лв. за другия. Кой събира глобите?
- Агенцията по държавни вземания. Работата на съда приключва до постановяване на решение. След това издаваме изпълнителен лист за сумата, за която е глобен.

- Собственикът на ЦСКА Димитър Борисов заяви, че случилото се на Герена е било провакация срещу МВР.
- Не знам дали е било провокация, но според мен МВР реагира адекватно. Аз съм изключително доволна. Сега за първи път видях как полицията изкарва всички фенове извън стадиона. Правил - не правил нещо, вън. Това беше правилно решение. После ги обвиниха, че хората имали билети, ама те им отнели възможността да гледат мача. Да, щом ти виждаш, че един до теб троши и не му правиш забележка, с него навън.Ние, съдиите и прокурорите, много обичаме да критикуваме МВР. Вярно, имат си трески за дялане, но сега реагираха супер адекватно. Мен, ако ме питат, не им дължат никакви обезщетения за билети. Може и да не съм права, дори не се изказвам като съдия. Заявявам, че те реагираха адекватно. Онзи ден бяхме на косъм от второто Индиго. Стадионът не трябва да изглежда така - напукан бетон и парчета метал, които могат да се мятат. Трябва полицията да може да вижда феновете, не да вижда тълпа. Топка хора. Беше много опасно.

Цветан Ламбрев, "7 дни спорт"

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти