Гледай на живо

БФ Волейбол официално представя Джанлоренцо Бленджини като национален селекционер

Байерн – Челси: тактическо превю

Байерн – Челси: тактическо превю

Рядко срещано нещо е мач от подобна величина като съботния финал в Шампионската лига да приближава, а да съществуват толкова много, и то големи въпроси относно титулярните единайсеторки и на двата отбора. Четирима играчи на Челси (защитниците Джон Тери и Бранислав Иванович и полузащитниците Рамиреш и Раул Мейрелеш) и трима от Байерн (опорният халф Луиж Гущаво и бранителите Холгер Бадщубер и Давид Алаба) са наказани. Това значи, че всякакво осмисляне на какво би могло да се случи във финала ще бъде изпълнено с “може би”-та и “ако”-та.

Съставът на Байерн вероятно е по-лесен за предсказване от този на Челси. Малко съмнения има в това, че предпочетената стартова единайсеторка ще е почти идентична с онази в двата полуфинални мача с Реал Мадрид и финала за Купата на Германия с Дортмунд в събота. Схемата бе 4-2-3-1: Лаам, Боатенг, Бадщубер и Алаба в защита, Луиж Гущаво и Швайнщайгер опорни халфове, Робен отдясно, Рибери отляво и Кроос зад тарана Гомес.

Този състав е прекрасно балансиран с връзки из цялото игрище: Лаам и Робен отдясно и, което бе вероятната причина за доминацията в първия мач с Мадрид, триъгълника в централната полузащита със сновящ Швайнщайгер и връщащ се назад при нужда Кроос.

Освен ако Тимошчук не получи изненадващо поста на наказания Гущаво, вероятно Швайнщайгер ще поеме по-дефанзивната роля в центъра, а Кроос – неговата. (Очаква се Тимошчук да заеме мястото на Бадщубер, освен ако Ван Буйтен не се върне изненадващо след четиримесечно отсъствие.) Това оставя варианта зад Гомес да е Мюлер, който е доста по-малко интелигентен и универсален играч от Кроос.

И тримата са чудесни футболисти, но усещането за здравина и гъвкавост не е съвсем същото както с титулярните избори, а и не е трудно да си представим как Мюлер се изгубва в купчината от тела, които се очаква Челси да постави в дълбочина в своята полузащитна линия.

Като оставим настрана Ван Буйтен, замяната на Алаба е още един голям проблем. Директната опция е Контенто, но той е започнал само пет мача в Бундеслигата този сезон. Хайнкес има вариант и да разбие връзката Лаам – Робен отдясно, така ефективна срещу Мадрид, като премести капитана отляво и на неговото място пусне Рафиня, титуляр в 20 мача този сезон в Бундеслигата.

Истински интересното нещо обаче е в какъв вид Челси ще излезе в мача. Без Тери и Иванович временният мениджър Роберто Ди Матео ще се надява Давид Луиж и Кейхил да са готови за игра след разтежения. Никой не игра в съботния последен двубой от Премиър Лийг срещу Блекбърн, но има информации, че и двамата ще са готови да заемат места в центъра на защитата във финала. Ако ли не, вероятно ще се наложи Есиен да се върне назад от полузащитата, освен ако Ди Матео не се обърне към 22-годишния Сам Хъчинсън, току-що завърнал се в игра, след като неочаквано се възстанови от коленна травма, принудила го да се откаже от футбола през 2010 г.

Това би значело Бозингва като десен и Коул като ляв бек. Последният вероятно бе най-добрият на поста си в света в последното десетилетие и, макар скоростта му да не е прежната, все пак имаше някои изключителни представяния през сезона, най-вече в двата полуфинални сблъсъка с Барселона. Битката му с неговия бивш съотборник Робен би следвало да е пленителна.

Другият фланг обаче създава повече главоболия за Челси. Бозингва се чувства комфортно с топката, но изглежда уязвим, когато съперници директно го атакуват лице в лице. Ако Рибери е в точното настроение, може да бъде опустошителен срещу португалския национал.

Това ни води до следващия голям проблем пред Ди Матео: дали да избере 4-3-3 или 4-2-3-1? Срещу Барселона, поне до идиотския момент на Тери и червения му картон, предпочете 4-3-3. Оби Микел бе заобиколен от Мейрелеш и Лампард, а Рамиреш сновеше нагоре-надолу по левия фланг. Без Рамиреш и Мейрелеш сега вариантите са по-ограничени.

Ди Матео пак би могъл да осигури “покривка” от трима пред защитната четворка, като пусне Есиен за Мейрелеш, ала Байерн създава различна заплаха от Барселона. Срещу Барса можеш да отстъпиш фланговете и да опиташ да блокираш центъра, защото при ниския им ръст центриранията не носят голяма опасност.

Главната заплаха от Байерн обаче идва от фланговете, затова Челси може да се спре сега на 4-2-3-1, което на практика накрая може да заприлича на 4-4-1-1. Това значи Мата зад централния нападател Дрогба, което би ограничило Швайнщайгер, и Лампард и Микел дълбоко в полузащитата, за да задушават и Мюлер, и включванията напред на Кроос.

Тъй че кой да играе на крилата? Може да има причини дори да се използва Есиен отдясно за дублиране на опеката на Рибери, но ако Контенто бъде титуляр, ще значи да бъде изпусната възможността да бъде атакуван слаб пункт. Пускането на Стъридж срещу Контенто би осигурило атакуващ плюс за “сините”, но липсата му на тактическа дисциплина би довела до риск за изолиране на Бозингва срещу Рибери.

Колкото и странно да звучи, най-добрата опция може да бъде Калу, който някак си успя да нареди 156 шампионатни мача за Челси, без в нито един от тях да изглежда напълно убедителен. Той обаче игра много умно и дисциплинирано след влизането си в игра и в двата мача с Барселона.

Предвид мощта си във въздуха и завърналата се съсредоточеност в играта Дрогба е автоматичен първи избор за атаката, а Торес може би ще влезе в края на срещата, когато силата започне да напуска краката на бранителите на съперника.

Това оставя открит само въпроса с левия фланг, където логиката сочи старт за Малуда, ако е в кондиция, въпреки че има спад във формата, продължаващ вече две години. Той обаче дава мускулатурата, която би могла да надвие Лаам, но ако капитанът на баварците все пак отиде вляво, Ди Матео вероятно би предпочел Стъридж или Калу от тази страна, за да тества защитните умения на Рафиня.

Другият въпрос пред Челси е колко точно агресивно да подходи към мача. Байерн страдаше този сезон и срещу Дортмунд (три загуби с кулминация 2:5 във финала за купата в събота), и срещу Майнц (загуба 2:3 навън и 0:0 у дома), което идва да подскаже, че изпитва дискомфорт срещу силен пресинг. Челси обаче не е екипиран да приложи подобен подход (всъщност, вероятно опитът на Андре Вилаш-Боаш да го приложи му струва поста) и затова вероятно ще играе търпеливо в дълбочина.

Опасността обаче идва оттам, че Байерн е много по-силен във въздуха от Барса, ето защо Челси не може да си позволи да приканва центрирания, което от своя страна значи ангажираност отрано в спирането на захранването на фланговете. Байерн победи Реал Мадрид в центъра, точно там Челси трябва да задуши съперника.

Джонатан Уилсън, sportsillustrated.cnn.com

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти