Георги Иванов осми в света в исторически финал, Щорл защити титлата си

Георги Иванов постигна най-доброто класиране на българин на Световното първенство по лека атлетика в Москва. Националният ни рекордьор в тласкането на гюле стана и първият роден състезател при мъжете във финал на планетарен форум в дисциплината. Възпитаникът на Борис Воденичаров зае осмото място в невероятно силния финал с постижение от 20,39 метра, регистрирано в третия опит. Иванов направи още два сполучливи опита в сектора – 20,29 м и 20,19 м. С постижението си от Москва българинът заслужи 4000 долара от наградния фонд и донесе единствената точка на родината ни в руската столица. Това беше и най-големият успех в кариерата на Иванов, който има и две световни титли при юношите.

В битката за златния медал се наложи шампионът от преди две години Давид Щорл. Германецът направи изключителен четвърти опит, който първоначално беше отсъден от съдиите като фаул, но след преглеждане на видеозапис беше измерен и именно той му донесе златото – 21,73 м.

Водачът в световната ранглиста за сезона с 22,28 м Райън Уайтинг (САЩ) започна с впечатляващ опит от 21,57 м и изглежда се успокои, че вече си е осигурил титлата и не успя да отвърне на удара на Щорл. Така трябваше да се задоволи със среброто. Сребърният медалист от преди две години Дилан Армстронг (Канада) се смъкна с една позиция и този път спечели бронза с 21,34 м.

Шампионът от Осака 2007 и бронзов медалист от Олимпиадата в Лондон през миналата година Рийс Хофа (САЩ) зае четвъртото място с 21,12 м. Лидерът в европейската ранглиста през сезона Ладислав Прашил (Чехия) остана пети с 20,98 м. Двукратният олимпийски шампион Томаш Майевски (Полша), който след квалификацията обяви, че ще се бори за бронза, се нареди шести с 20,98 м. Пред Иванов завърши и аржентинецът Херман Лауро, който изпревари българина с 1 см – 20,40 м.

Снимки: Getty Images/Guliver